ПАЖЊА РОДИТЕЉИ! Међу малишанима хара вирус који напада мозак - доктор открио како се болест лечи!
Др Милићевић саветује и да је потребно мировање, јер симптоми могу да трају од три до пет дана.
Висока телесна температура чак и преко 39, главобоља и мучнина су симптоми на које се ових дана жале највише деца, али и омладина па и одрасли.
Педијатар др Саша Милићевић каже да је реч о респираторном вирусу који напада органе за дисање.
ОВА ЗЕМЉА ПОНОВО ВРАЋА КОРОНА МЕРЕ: Појавио се нови сој вируса који изазвао комплетан колапс - Маске морају и на отвореном
ТЕМПЕРАТУРНИ РОЛЕРКОСТЕР ПОКОСИО СРБИЈУ! Вируси и даље харају, а ОВА инфекција изненадила је лекаре
ТРИ ГРАДА У СРБИЈИ И ДАЉЕ У ЖАРИШТУ ЕПИДЕМИЈЕ: На удару опасног вируса ДЕЦА - највише погодио малишане до две године
- Деца су прва на удару овог вируса, али нису поштеђени ни одрасли, нарочито они који раде у колективу јер се ту он најлакше преноси. Шири се капљичним путем, кроз причу, кијање и касније руковање. Такође, највише кружи у вртићима и школама те су због тога деца прва на удару - каже.
Овај вирус може да ухвати мождане овојнице које обухватају мозак и зато се јавља главобоља. Може да нападне и синусе, а неретко се јавља и дијареја - објашњава др Милићевић и додаје да су симптоми код деце израженији.
Др Милићевић саветује и да је потребно мировање, јер симптоми могу да трају од три до пет дана.
- Поред мировања треба узимати лек за температуру, доста течности и витамина, док не треба давати антибиотик. У суштини организам се сам избори са овим компликацијама. Проблем настаје зато што су симптоми готово идентички као код алергија, а сезона је у току. Једино шта може да разлику респираторни вирус од алегије је присуство односно одсуство температуре - наглашава.
КБЦ "Др Драгиша Мишовић"
Повећан број прегледа
На Дечијој клиници Клиницко-болничког центра "Др Драгиша Мишовић" повећан је број прегледа и пријема деце на алерголошко и пулмолошко испитивање, на дневном нивоу обави се до 100 прегледа и консултација у амбуланти, а између 10 и 15 алерго теститања на заказивање.
- Ипак свакако је препорука да се треба јавити лекару како би прецизно установио о чему је реч, како код деце тако и код одраслих - закључује др Милићевић.