Стиже први ТРОПСКИ талас: Пет савета како да преживите паклене ВРУЋИНЕ у Србији
Метеоролози упозорили да нас после врелог пролећа чека једно од десет најтоплијих лета у историји
И ако календарски гледано лето још није стигло, у нашој земљи су до сада регистрована четири топлотна таласа. Јасминка Смаилагић, начелница Одељења за мониторинг климе и климатске прогнозе РХМЗ, казала је да се у током јула и августа очекује појава топлотних таласа.
Прочитајте и:
Према проценама метеролога, лето ће бити сучано, а падавине ће бити испод просека.
- Можете очекивати између 18 и 28 дана са кишом, док ће на планинама тај број износити до 36 дана - казала је Смаилагићева.
Ово су највће опасности које вребају због екстремно високих температура:
Високи степен УВ зрачења
Индекс УВ зрачења у нашој земљи, према подацима РХМЗ, спада у категорији високих и креће се од шест до седам. Стручњаци упозоравају да се не излази напоље без заштите од сунца, поготову у периоду од 10 до 17 сати, када је сунце најјаче.
Како саветују стручњаци, први на удару су светлопути, светлооки и деца, којима се препоручује ношење шешира и наочара, јер када је повећан УВ индекс прво страда рожњача на оку, па кожа. Дерматолог Весна Илић каже да би требало да се штитимо од сунца.
- Треба се држати хладовине, а они који морају да изађу, треба да прекрију одећом све делове коже, да носе шешир са што већим ободом и наочаре које апсорбују УВ зраке – каже Илић.
Чувајте се приликом купања
Нажалост, често се у вестима чује да се неко удавио, током купања у мору, реци, језеру. Превише загрејан организам или пак скок у воду у алкохолисаном стању или пуног стомака, могу бити погубни, упозоравају стручњаци. Уколико се нагло скочи у воду може доћи до грчења мишића, сужавања крвних судова, а на крају до инфаркта и то док сте у води - што је веома опасно.
Суша доноси више цене хране
Више цене житарица, млека, сточне хране, али и продаја стоке по знатно нижим ценама, последице су које нас очекују због високих температуура.Суша не утиче на принос који је засађен у јесен, међутим ако не буде било озбиљних киша, кукуруз, шећерна репа и соја ће имати озбиљних проблема, упозорава агрономски аналитичар Милан Простран.
Пожари на отвореном
Изузетно високе температуре иду у прилог пожарима, али и њиховом брзом ширењу. Само прошлог лета је недељама горело црногорско и хрватско приморје.
- Увек када су високе температуре апелујемо грађанима да не пале ватру близу шума, не пале коров, не бацају опушке од цигара у шуми – кажу ватрогасци.
Здравље на удару
Нагло излагање сунцу може довести до прегревања организма, сунчанице и топлотног удара. Прим. др Петар Боровић објашњава да су шешир, лагана одећа и наочаре за сунце, главни савезници против сунца. Током високих температура важна је исхрана, и то лагана – краставац, парадајз, тиквице.
-Такође је битно узимати доста воде и то пре јела, каже Божовић. Хронични болесници су много осетљиви од осталих, и због тога је битно да избегавају период од 10 до 17х када је УВ зрачење најјаче.