"Нисам имао пара да дођем, а хране нема ни да се купи" Потресна исповест СРПСКОГ НАСТАВНИКА заглављеног у Кини
Број преминулих од новог корона вируса у Кини поново је, после два дана пада, забележио пораст и у понедељак је скочио за 105, чиме је укупан број умрлих достигао 1.770.
Пре три месеца, Србин Н.Д. отишао је у кинески град Нанчанг да ради као предавач енглеског језика. Међутим, убрзо су почели први проблеми са кашњењем исплата, па је Н.Д. готово без новца остао заглављен у том граду, где су, као и у многим деловима земље на снази посебне мере због корона вируса.
- Радио сам као предавач енглеског језика у приватној школи. Овде сам већ три месеца. Проблем је настао након првих месец дана, када ми је плата каснила 17 дана. Дошао сам 13. новембра, а почео да радим 16. новембра. Прву плату сам добио тек 12. јануара - испричао је Н.Д.
СВЕ О КОРОНАВИРУСУ ШТО ТРЕБА ДА ЗНАТЕ: Прети ли нам пандемија? Како да се обранимо? Деца су најотпорнија?
СРБИН НА ЗАРАЖЕНОМ КРУЗЕРУ ПРОСЛАВИО РОЂЕНДАН Пуно лепих жеља, али постоји СТРАХ шта ће показати резултати! (ФОТО)
У КОРАК СА СВЕТСКОМ МЕДИЦИНОМ на Институту "ДЕДИЊЕ": Уградња ЖИВОТИЊСКЕ СРЧАНЕ МАРАМИЦЕ код ЉУДИ
Међутим, кашњење се наставило, а са њим и изговори агенције која га је запослила.
- Следећу плату је по промењеном договору требало да добијем 12. фебруара. Школа у којој сам радио је била уредна с плаћањем агенцији која затим плаћа мени, међутим проблем је у агенцији. Након мојих свакодневних питања и молби да ми зарада буде исплаћена сваки дан говоре, "биће данас", и тако до сада. Данас им је изговор да банке не раде због вируса, па нису у могућности да повуку новац - рекао је он.
Тако се нашао у тешкој ситуацији, јер није имао новца да се врати у Србију, па је био заглављен у Нанчангу, где је у току епидемија корона вируса.
- Дошао сам до тога да у овом тренутку немам динара да се вратим назад, а у случају да кажем агенцији да ми треба новац да се вратим назад, аутоматски би ме откачили и сигурно не бих добио ништа. А било ми је хитно да у што краћем року успем да резервишем карту јер колико сам видео да су већина возова до Шангаја распродате, као и до Пекинга такође - изјавио је он.
Према његовим речима, из Амбасаде Србије су рекли да не могу ништа да ураде. Међутим, захваљујући пријатељима и људима из српске заједнице у Кини, он је успео да скупи новац за авионске карте до Шангаја, па до Москве и одатле за Србију. Нада се да ће му агенција на крају исплатити оно што му дугује.
Посебне мере због корона вируса
Иначе, у Нанчангу су на снази посебне мере контроле епидемије, па је људима ограничено кретање, а и оне продавнице које у опште раде отворене су само до 18 сати. Маске су, наравно, обавезне.
- Ништа не ради осим супермаркета. На улицама једва да има возила. Већина комплекса је под блокадом на улазима. Само једна особа из породице може у току дана да изађе ван комплекса. У почетку је то било само у појединим зградама, а сада је у већини. На свим улазима мере температуру. И обавезно се носи маска или се не мозе ући у објекат - каже Н.Д.
Због епидемије влада и несташица неких намирница.
- У супермаркетима меса, брашна и многих других намирница готово и да нема - рекао је он.
Н.Д. каже да се физички добро осећа, али да психички више није могао да издржи.
- У последњих месец дана сам свега четири пута изашао напоље - рекао је он.
Почетком фебруара су власти из Нанчанга, главног града провинције Ђиангси увеле строже мере контроле због корона вируса. Као и широм Кине, школе су затворене, а уведена су и ограничења кретања за становнике, међу којима и та да само једна особа из породице дневно сме да изађе из зграде.
Нанчанг има пет милиона становника. Провинцију Ђиангси од Хубеја - провинције у којој је избила епидемија, одваја река Јангце. Према последњим подацима, у тој провинцији има преко 700 потврђених случајева заразе.
Број преминулих од новог корона вируса у Кини поново је, после два дана пада, забележио пораст и у понедељак је скочио за 105, чиме је укупан број умрлих достигао 1.770. Након три дана опадања броја нових случајева, у последња 24 часа забележено је 2.048 нових случајева вируса COVID-19, али се истовремено још 10.844 људи опоравило од те болести и пуштено је кућама из болница.
Скоро 90 одсто нових случајева забежено је у граду Вухан, епицентру епидемије. Ван Кине до сада је забележено више од 500 случајева обољевања од коронавируса, а пет особа је преминуло.
СРБИ ИЗ ВУХАНА СЕ ВРАТИЛИ У СРБИЈУ после две недеље у карантину: Људи у Кини су уплашени! (ВИДЕО)
ЈЕЗИВА СТАТИСТИКА: У Србији сваких 24 сата од рака оболи једно дете
Стефан је евакуисан из Вухана, а сада се огласио из карантина у Француској: Једва чекамо да дођемо кући
ПОТРАГА ЗА ГОЈКОМ МАРКОВИЋЕМ (62) ИЗ УМЧАРА: Кренуо у фирму по одштету, па нестао без трага!
Четворо држављана Србије се враћају из карантина у Француској