ПОДНЕТЕ ПРИЈАВЕ ЗА КРШЕЊЕ САМОИЗОЛАЦИЈЕ: Казне ПАПРЕНЕ, најмања је 50.000 динара, а ево колико износи највећа
Комунална инспекција је активна на терену и поднето је више десетина кривичних пријава за меру избегавања самоизолације
- У Србији смо укупно имали 24.892 регистрована случаја оболелих од корона вируса. Све особе нису у изолацији нити у процесу лечења. Оно што се прати је период две, односно три недеље, јер је време инкубације 14 дана - казала је директорка "Батута" Верица Јовановић и додала да је важно да се апелује да не излазе из кућа сви који су асимптоматски случајеви.
Овде су Прањанци СПАШАВАЛИ САВЕЗНИЧКЕ ВОЈНИКЕ: На Галовићима ускоро ниче хелидром и травната писта од 800 метара
НАШЛИ УТОЧИШТЕ У СВЕТИЊИ: Овде су 45 дана коначили СЛОБА И МИРА за време НАТО бомбардовања
"ОВДЕ ВИШЕ НИЈЕ РЕЧ О МЕДИЦИНИ, НА КРАЈУ ПРИЧЕ ЈЕ УВЕК БИЛ ГЕЈТС": Несторовић обелоданио све о лековима и вакцини
- Једне су ковид позитивне, оне су на болничком лечењу и један исти такав број се налази на кућном лечењу. Када су у питању контакти имамо две врсте: неспосредне, породичне и они контакти за које се претпоставља да су били у комуникацији без личне заштитне опреме и маске. Према дефиницији они који имају температуру или кашаљ су највећи преносници. Сигурно их има више хиљада, поједини контакти нису у потпуности регистровани, сви Институти раде на томе, а сада су укључене и ковид амбуланте - додала је Јовановић.
Када су у питању асимптоматски треба да носе заштитну опрему, да остану у кући, а ако немају симптоме после 14 дана могу да се сматрају да нису заражени.
- Првенствено санитарна и комунална инспекција много су активнији на терену и поднето је више десетина кривичних пријава за меру избегавања самоизолације. Казне су од 50.000 до 150.000 динара. Казна за привредне субјекте који се не придржавају мера је до 500.000 динара. Постоји већи број пријава, али је и даље наш апел кључни да се сви придржавамо мера - објаснио је покрајински секретар за здравство др Зоран Гојковић.
Докторка Јовановић је говорећи о томе колико особа може да зарази људи око себе казала да је особа најзаразнија два до три дана пре појаве симптома, да то зависи од заштитне опреме и директног контакта.
- Нема правила колики је то број особа на које пренесе. Ако се пореди са грипом нешто је мање, али имали смо на почетку епидемије да је једна особа на територији Ниша велики број људи заразила - казала је Јовановићева.
Др Гојковић је нагласио да су затворени простори, где људи играју, скачу, певају заједно су, највећи и најопаснији извор заразе, где људи једу и пију заједно, те да тако дишу и капљично заражавају храну.