ПОРЕД НОВЧАНИХ КАЗНИ СЛЕДИ И ЗАТВОР: Од сада оштрије кажњавање кршење мера у Србији, у петак заседа Скупштина
Измене Закона о заштити становништва од заразних болести и Закона о прекршајима наћи ће се коначно у Скупштини Србије у петак 13. новембра, а две кључне новине које стижу односе се на кажњавање кршења мера на лицу места, као и већи обухват надлежних који могу да изричу казне.
Измене та два закона неопходна су да би Србија могла озбиљно да се упусти у борбу против ширења корона вируса, јер, с обзирома на то каква су нам корна бројке, то што нам је нешто препоручено као мера и док нема озбиљног ударца на џеп, очигледно не помаже.
Ево које су кључне новине измена закона:
КОРОНА ЋЕ У СРБИЈИ УБИТИ 4.000 ЉУДИ: Математичка формула која леди крв у жилама
ДОКТОРКА СА КБЦ "БЕЖАНИЈСКА КОСА" ОТКРИВА: Занемаре симптоме короне, заврше на респираторима, па креће отказивање органа
И БОЛНИЦА "СВЕТИ САВА" У КОВИД СИСТЕМУ: Њена намена ће бити специфична
1. Већи обухват надлежних који изричу казне
Наиме, како су овлашћења за спровођење противепидемиолошких мера Кризног штаба до сада имали само републички санитарни инспектори, који је невереванто мало, после ових измена закона кажњавање ће моћи да врше и комунални милицајци и градски комунални инспектори.
То значи да ће они моћи да санкционишу свако непридржавање противепидемиолошких мера од непоштовања физичке дистанце преко неношења заштитне опреме до неодстатка дезинфекционих средстава и сличног у кафићима, ресторанима, клубовима...
Циљ ових измена закона није само новчано кажњавање већ начин да се становништво натера да поштује епидемиолошке мере како би се спречило даље ширење вируса.
Тренутно казне за непоштовање противепидемиолошких мера могу да изричу само републички санитарни инспектори, којих на територији целе Србије има свега 140, што је заиста мало ако се узме у обзир колико посла има.
Ако се има у виду да само у Београду има око 370 комуналних милицајаца и да су у претходна три месеца у акцијама контроле противепидемиолошких мера учествовала 53 различита градска инспектора у престоници, јасно је да ће републички санитарни инспектори добити велико појачање.
2. Овлашћења ипак нису иста за све
Изменама Закона о заштити становништва од заразних болести градски комунални инспектори и комунални милицајци неће имати сва овлашћења санитарних инспектора, већ само она која не залазе у струку медицине.
Тачније, санкционисаће оне прекршаје противепидемиолошких мера које су видљиве и оком лаика.
Примера ради, моћи ће да кажњавају и ноћне клубове због организовања журки где је, одмах на први поглед јасно да нико не носи ни маску нити поштује физичку дистанце.
Подсећамо, градски инспектори тренутно могу да кажњавају само због непоштовања радног времена, и то на основу Закона о угоститељству.
3. Кажњавање на лицу места
Када се измене закона усвоје у Скупштини, комунални милицајац или градски комунални инспектор (туристички, еколошки, тржишни…) моћи ће да напишу казну на лицу места свакоме ко не поштује прописане епидемиолошке мере.
Тако ће добити овлашћења да напишу на лицу места казну од 5.000 динара свакоме ко, рецимо, у затвореном простору не носи маску или не поштује прописану физичку дистанцу.
Такође, градски комунални инспектор или комунални милицајац моћи ће на лицу места да пише казну правном лицу уколико, на пример, у угоститељском објекту не постоји довољан размак између столова или у односу на квадратуру има више гостију него што је дозвољено. Новчане санкције за правно лице се крећу од 50.000 до 500.000 динара.
Прекшајни налог функционисаће попут оног који плаћамо и код неприписног паркирања - у року од осам дана моћи ће да се плати пола казне.
4. Прецизира се и појам кућног карантина
У Закону ће такође бити прецизиран појам кућног карантина - рекла је раније заменица секретара Владе Србије и члан радне групе за имену Закона о заштити становништва од заразних болести Тамара Стојчевић.
Нагласила је да су ово само хитне измене, указујући да овај Закон мора да буде усклађен са препорукама и правилницима Светске здравствене организације.
5. Ко не плати казну може и у затвор
Ко добије казну због неношења маске у затвореном простору, има могућност да одмах или у року од осам дана плати упола мање (2.500 динара) или поднесе захтев за судско одлучивање у том року.
Ако лице не плати казну у року од осам дана или не поднесе захтев за судско одлучивање, у суд стиже коначан налог на извршење. Такав налог извршава се тако што се кажњеном обустави део зараде преко послодавца, блокира рачун до наплате казне или се изречена новчана казна мења за рад у јавном интересу (осам сати рада у јавном интересу за 1.000 динара) или казну затвора по принципу један дан затвора једнак казни од 1.000 динара.
6. Папрене казне
Висина новчане казне зависи од тога да ли је реч о физичком или правном лицу, предузетницима или овлашћеним лицима у правном смислу.
- 50.000-150.000 динара за физичко лице
- 50.000-500.000 динара за правно лице
- 50.000-150.000 динара за овлашћено лице у правном лицу
- 50.000-150.000 динара за предузетнике