ПРАВОСЛАВНИ ВЕРНИЦИ СУТРА СЛАВЕ СВЕТОГ ДИМИТРИЈА: Српски домаћини славе славу, а сви верници треба да поштују ове обичаје
Српска православна црква и верници сутра обележавају дан Светог великомученика Димитрија.
Празник је познатији у народу као Митровдан, а налази се на петом месту на листи највећих српских слава према броју оних који га славе.
ЈАЈА ЋЕТЕ УБУДУЋЕ КУПОВАТИ НА НЕСВАКИДАШЊЕМ МЕСТУ: У продавницама у Србији више их неће бити у фрижидерима!
КОРОНА ОБРУЧ ОКО СРБИЈЕ: Бројке заражених у региону падају, али ЦРНИ БРОЈ расте и тога се сви плаше
КОРОНА ПРЕСЕК ПО ГРАДОВИМА: Букнула нова жаришта у Србији, овде је НАЈДРАМАТИЧНИЈЕ
Митровдан је непокретни или стајаћи празник што значи да је увек истог датума - новембра по новом или 26. октобра по старом календару - и обележен је у црквеном календару црвеним словом.
Светом Димитрију су у средњовековној Србији посвећени многобројни храмови укључујући и цркву у Пећкој патријаршији и капелу у манастиру Високи Дечани.
У српском народу Митровдан је једна од већих слава, крсно име неких еснафа, али и дан одржавања заветине у многим местима.
Народна веровања кажу да уочи Митровдана и Ђурђевдана треба да је свако код своје куће, јер ко тада не буде у свом дому, тај ће преко целе године ноћивати по туђим кућама. Ово се уједно сматра и најважнијим митровданским обичајем.
Обичај је код нашег народа и да се на Митровдан отпуштају слуге којима је истекао уговор и изнајмљују нове.
Негде се верује и да до Митровдана морају да буду завршени сви велики радови на пољу и друге ствари које се раде напољу. Верује се да је после Митровдана зима може сваког часа да изненади па се зато усталило мишљење да је лоша срећа ако се неки посао остави за после великог празника.
Овај дан је познат и према томе што су се хајдуци тада растајали да би код јатака презимили зиму и поново се састали о Ђурђеву дану следеће године. Тако је и настала крилатица: Митровданак - хајдучки растанак и Ђурђевданак - хајдучки састанак.
Ако 8. новембра којим случајм пада снег, каже се да је Свети Димитрије дошао на белом коњу, а верује се да ће се снежни прекривач задржати све до априла.
Ако је облачно чека нас топла зима, а ако је пак ведро, према народном веровању, зима пред нама је оштра.
У Србији постоји и веровање да на Митровдан не треба грдити малу децу, колико год да су погрешила или безобразна, јер ће наводно онда целе године бити несташна.
Сељаци у Шумадији на Митровдан одавнина у сваки угао собе стављају белутак да их брани од мишева.
Жене на овај дан не дирају вретено, чешљеве и маказе.
Командант Димитрије није презао ни од цара
Празник је посвећен античком команданту Солуна који је настрадао због ширења хришћанства.
Свети Димитрије је рођен у Солуну у трећем веку наше ере за време цара Максимилијана. Био је дете благородних и благочестивих родитеља који дуго нису могли да имају порода.
Игнорисао је царево наређење да прогони хришћане и јавно је проповедао хришћанство. Кад је цар чуо да је солунски заповедник хришћанин, наредио је да Димитрија баце у тамницу, где је потом мучен и погубљен.
Солунски хришћани тајно су га сахранили. На месту његовог гроба касније је подигнута црква, а Димитрије је проглашен заштитником града Солуна. Према предању Димитријев гроб одисао је босиљком и смирном па је временом назван Мироточиви.
И данас се верује у лековитост његових моштију.
Црквени списи наводе да је свети Димитрије у многим ситуацијама бдео над својим градом и спасавао га земљотреса и других несрећа.