"ПРИМЕТИЛИ СМО НЕШТО ЧУДНО, НА ТО НИСМО БИЛИ СПРЕМНИ" Откривене нове последице короне, чешће погађају МЛАЂУ ПОПУЛАЦИЈУ
Помоћник директора КБЦ "Бежанијска коса" доктор Богдан Црнокрак и председник Друштва неуролога Србије доктор Ранко Раичевић кажу да корона вирус изазива и веома озбиљне здравствене проблеме, чак и код релативно младих људи.
Помоћник директора КБЦ "Бежанијска коса" доктор Богдан Црнокрак рекао је да је та болница 15. фебруара изашла из ковид система, а да је од 23. јуна, када је ушла у ковид систем, лечено више од 4.000 болесника. Готово 600 оболелих је било у јединици интензивног лечења.
БЛИЖИМО СЕ ЦИФРИ ОД ДВА МИЛИОНА ДАТИХ ДОЗА: Србија наставља са масовном имунизацијом, и даље смо у врху Европе
ДАНАС СЕ ДОНОСИ КОНАЧНА ОДЛУКА! КАКВЕ МЕРЕ ЧЕКАЈУ СРБИЈУ: Три опције за сузбијање вируса на столу Кризног штаба
СРБИЈА У ЧУДУ: Нико не верује ЗБОГ ЧЕГА је полицајац зауставио возача - СВЕ је одмах признао (ВИДЕО)
- То су били пацијенти оба пола, чини ми се нешто више мушкарци, свих доби, од друге до десете деценије живота - наводи Црнокрак.
Каже да нису били спремни на велики проценат релативно младих пацијената.
- Просечно животно доба наших пацијената било је знатно мање у односу на просечно животно доба пацијената које ми иначе лечимо. Нисмо били спремни да 25 одсто пацијената буде млађе од 45 година, а то се управо догодило - истиче доктор.
Каже да неки од њих јесу били хронични болесници, али неки и нису.
- Тежина клиничке слике је била највећи изазов, односно динамика промене клиничког стања пацијената. Имали смо ситуације да се стање пацијената који су потпуно стабилни изненада погорша. Морали смо развити систем контроле таквих пацијената да бисмо их препознали на време и пребацили на следећи ниво лечења - објашњава Црнокрак.
Председник Друштва неуролога Србије проф. др Ранко Раичевић каже да трећина пацијената који имају ковид имају значајну неуролошку феноменологију - енцефалитисе и мождане ударе.
Каже да постоји велики број људи који су прележали ковид и велика инциденција можданих удара међу младим људима. Доктор Богдан Црнокрак каже да је одавно препозната веза између запаљенских болести и тромбозе, што је био разлог да све пацијенте стављају на антикоагулантну терапију.
- Срећемо се у клиничкој пракси са тромбозама у венском систему - 99,9 одсто тромбоза са којима се суочавамо су тромбозе у венском систему са свим својим последицама и компликацијама. Тромбозе у артеријама су јако ретке - објашњава Црнокрак.
Ипак, каже да се код ковид пацијената десило нешто чудно, на шта нису били спремни - мали број пацијената који су имали тромбозе у венама, а велики број пацијената са артеријским тромбозама.
- Артеријске тромбозе су стања која се најчешће дешавају код пацијената који имају крвне судове који су озбиљно болесни. Овде се дешавало да пацијенти добијају тромбозе на здравим крвним судовима. Нисмо знали зашто се то догађа - истиче доктор Црнокрак.
Каже да се труде да пронађу разлог да би пронашли и групу пацијената која је у потенцијалном ризику. Доктор Црнокрак наглашава и да су пацијенти са тромбозом били релативно млади људи - између 40. и 65. године животе, углавном мушкарци.