Лекари у Нишу "дошли главе" младима: Овакав рецепт за ПОБЕДУ НАД КОРОНОМ још нисте ни чули ни видели!
Градски кризни штаб организовао докторе да посећују места честих окупљања и разговарају о ширењу заразе
Просечна старост оболелих од ковида у целој Србији је све нижа, број заражених међу младима расте, али управо они и даље најчешће игноришу епидемиолошке мере и препоруке.
Многи су из градова са ванредном ситуацијом одлазили на журке, у места где нема ограничења рада кафића, други су клубове заменили кућним журкама и окупљањем у природи.
Зато лекари у Нишу покушавају да утичу на младе и да, долазећи на места где се окупљају, укажу на ризично понашање.
КОЛИКО ДЕЦА ПРЕНОСЕ КОРОНУ? Ново истраживање показало да количина вируса ИПАК ЗАВИСИ ОД ГОДИНА
ЈОШ ЈЕДАН ГРАД У СРБИЈИ ПРОГЛАСИО ВАНРЕДНУ СИТУАЦИЈУ: Брину их они који имају симптоме а не лече се
ДА ЛИ ДЕКСАМЕТАЗОН МОЖЕ ДА СПАСИ ОБОЛЕЛЕ ОД КОРОНЕ: Овај параметар у крви открива ко има највише користи од њега
Иако је у овом граду забрањено окупљање више од 10 особа на отвореном увелико, кеј поред Нишаве, парк Свети Сава и Чаирски парк увече су пуни младих, који не маре за забране и казне.
Знајући да би репресивне мере само погоршале ситуацију, Градски кризни штаб је, на предлог заменика градоначелника Ниша Милоша Банђура, организовао лекаре да са младим Нишлијама разговарају о опасностима ширења заразе управо на местима где се они окупљају и где на малом простору, увече и током ноћи, буде неколико стотина младих.
Углавном имају маске док се не попије, а онда мере опреза попуштају, као и у сваком ноћном изласку, и границе социјалне дистанце се губе. Без присиле и кажњавања са младима се једноставно разговара.
- Свесни смо да младост тражи дружење и да је немогуће то забранити, али ако се већ окупљају желимо да им укажемо на то које су опасности ако нису опрезни. Млад човек мисли да му нико ништа не може, а камоли неки вирус и зато нам је стало да из прве руке, од лекара који су прошли пакао короне, сазнају шта може снаћи њихове најближе - каже Гордана Игњатовић, директорка Завода за здравствену заштиту студената, и додаје да их пријатељски саветују да носе маске, да се крећу у истом друштву, да држе дистанцу и да не пију из исте флаше.
Приватна славља уместо клубова
За поштовање мера које је донео Градски кризни штаб задужена је комунална полиција. Онима који упорно игноришу мере и забране подносе пријаве, по десетак током вечери. Велики проблем су и приватне журке по становима које су постале веома популарне због ограничења броја посетилаца и радног времена кафића и клубова.
- Ако допремо до 30 одсто њих, то ће бити успех за све нас, јер ће они прихватити ове мере и кад нису са друштвом. Чињеница је да ћемо морати да живимо са короном и боље је за све да то прихватимо што пре.
Заменик градоначелника Милош Банђур сматра да је ово најбољи начин да млади прихвате мере превенције и заштите.
- Лекари и медицинске сестре који имају искуство са ковид-пацијентима успели су да заинтересују младе саговорнике за тему вероватно због личног искуства које им преносе. Ова "дружења" биће учесталија током викенда и потрудићемо се да покријемо сва места где се млади окупљају - каже Банђур.