РЕШЕНА МИСТЕРИЈА Ево због чега Извод из матичне књиге рођених НЕ СМЕ да буде старијИ од шест месеци - за ово су ПАПРЕНЕ казне!
Питање које изазвива расправе.
Свима када нам затреба документација како бисмо завршили неки административни поступак, извод из матичне књиге или уверење о држављанству се често нађу на листи. Оно што често изазива контроверзу и расправе је - зашто Извод из матичне књиге рођених не сме да буде старије од шест месеци? У овом чланку, истражићемо зашто је ово правило важно и које су његове импликације.
Најпре оно што ретко ко зна јесте да Закон о матичним књигама прописује кривичну одговорност уколико грађани користе извод који не садржи последње податке који су уписани у матичну књигу.
Један од главних разлога зашто Извод из матичне књиге рођених не сме бити старији од шест месеци је очување ажурираности и тачности информација.
Још један разлог је спречавање злоупотребе и преваре. Неко би могао да користи застарели извод како би остварио неке користи или избегао законске обавезе. На пример, особа би могла да користи старији извод како би добила лажни идентитет или приступила одређеним привилегијама или повластицама.
Често можемо да налетимо на управо овакво питање - "сваку потврду извадиш и она траје шест месеци, шта је могло да се промени па да морам да вадим Извод, а не могу да користим онај из 2015?".
И управо је ово одговор: На дну стоје напомене, попут: "дана тог и тог склопљен је брак са тим и тим", "разведен дана тог и тог и то правоснажном пресудом..."
Које су казне?
Закон о матичним књигама прописује кривичну одговорност уколико грађани користе извод који не садржи последње податке који су уписани у матичну књигу. Казне за ово кршење могу бити озбиљне и зависе од околности и тежине прекршаја.
Новчане казне: Прекршаји везани за матичне књиге обично привлаче новчане казне. Висина казне може варирати у зависности од тежине прекршаја и законских одредби. У неким случајевима, новчане казне могу бити значајне.
Затворске казне: У најозбиљнијим случајевима, када је фалсификовање или злоупотреба матичних књига изузетно озбиљна или део организованог криминала, суд може изрећи затворске казне осуђеним особама.
Правне последице: Поред новчаних и затворских казни, особе које користе лажне или застареле изводе из матичних књига могу се суочити и с другим правним последицама, као што су забрана коришћења одређених привилегија или права.
Поништавање трансакција: У неким случајевима, правни последице могу укључивати и поништавање трансакција или правних радњи које су биле засноване на лажним или нетачним подацима из матичних књига.
Административна такса се не плаћа за следеће намене:
- за упис у школу и факултет
- за потребе војне евиденције
- за заснивање радног односа
- за остваривање права из социјалне заштите
- за остваривање права из здравствене заштите
- за остваривање права из борачко-инвалидске заштите и заштите цивилних инвалида рата
- за реституцију
- за повраћај ПДВ-а
Треба нагласити и да уколико преко Портала еУправа поднесете захтев за добијање извода из матичне књиге рођених, венчаних или умрлих - потпуно бесплатни, тј. грађани су ослобођени плаћања административних такси без обзира за коју намену ваде овај документ.