Због пандемије нам прете ДЕПРЕСИЈА И АНКСИОЗНОСТ: Неуропсихијатар открива како да помогнемо себи у овом периоду
- Треба више да развијамо познанства и да одржавамо пријатељства, каже Милојевић
- У изолацији коју је наметнуо Ковид-19 свима се променио квалитет живота, па су појачане потребе за такозваном самопомоћи. У суштини свако од нас је на одређени начин захваћен проблемом изолације због коронавируса, и они који су се кретали, као и они који су радили од куће – рекао је неуропсихијатар Славољуб Милојевић.
ХОЋЕ ЛИ КАРАНТИН БИТИ ОБАВЕЗАН ЗА СВЕ ОНЕ КОЈИ СУ ЛЕТОВАЛИ У ИНОСТРАНСТВУ? Огласио се др Кон и изнео став струке
СВАКО КО ДОЛАЗИ У СРБИЈУ СА СОБОМ НОСИ РИЗИК: Тиодоровић проговорио о опасности која вреба у ДЕЦЕМБРУ
"И ШЕСТ МЕСЕЦИ ПОСЛЕ КОРОНЕ ИМАМ ПРОБЛЕМ СА ПЛУЋИМА" Нулти пацијент Игор Ђантар описује дугачак пут опоравка
Овај стручњак саветује самопомоћ као најбитнију у ово време, када постоји један продужени фактор неизвесности и отежаног функционисања због ограниченог кретања и чешћег затварања у куће.
- У оваквим ситуацијама је потребно да развијамо такозване животне улоге. То је, рекао бих, главни рецепт. Они који иначе у било којим кризама и стресовима немају ресурсе у животним улогама, невезано за ову ситуацију насталу у доба короне, теже подносе стресове и лакше подлежу поремећајима, па чак и класичним психијатријским болестима– указује доктор Милојевић.
Овај психијатар, који се бави и групном анализом, наводу да у овако тешкој ситуацији услед пандемије, можемо сами себи помоћи тако што ћемо пронаћи више времена за дружење, рекреацију...
- Треба више да развијамо познанства и да одржавамо пријатељства, да имамо неку обавезу или хоби. Управо је то начин да, уколико изгубимо неку од животних улога, имамо ресурсе који нам могу помоћи да превезиђемо кризни период – прича доктор Милојевић.
Он објашњава да овакву ситуацију теже подносе они који су много инвестирали у посао, каријеру, а не у лични живот.
- Конкретан су пример људи који сувише, па чак и искључиво инвестирају у каријеру, толико да и породицу запостављају. Па, када на послу настане већи проблем или дође време за пензију, уследе психолошки проблеми. Познато је да пензионери који су до јуче себе доживљавали функционалним, упадају у депресивне реакције, па и продужене депресије, све због губитка улоге у коју су толико инвестирали – објашњава доктор Славољуб Милојевић.
Овај психијатар каже да уколико неко изгуби професију, ту важну животну улогу, или му се нешто поремети у послу, каријери, а има рецимо леп и одржан брак, добре контакте са пријатељима, хобије или додатна занимања, лакше ће поднету ту околност.
- У таквој ситуацији може чак и уживати. Стога је важно радити на свом личном животу – поручује др Милојевић.
НЕКАДА ВОДИО ЖЕСТОКУ БОРБУ СА КОРОНОМ! Овај српски град може да одахне!
Догодине вам за летовање неће требати ПЦР тест, али без ЈЕДНОГ ПАПИРА НЕЋЕТЕ МОЋИ ДА ПРЕЂЕТЕ ГРАНИЦУ
"КОРОНА БИРА СЛАБЕ ТАЧКЕ У ОРГАНИЗМУ!" Др Здравковић која је ДВА ПУТА била заражена открила како ВИРУС УБИЈА
ЧУВАЈТЕ СЕ! Особе које пате од мањка овог витамина, имају ВЕЋУ ШАНСУ ДА ОБОЛЕ од корона вируса
Србија је све ближа БРОЈКИ ОД МИЛИОН: Све то има везе са КОРОНАВИРУСОМ