НАРОДНО ВЕРОВАЊЕ! Свети Трифун предсказује какво нас време очекује - све очи упрте у небо
Иако је обележен црним словом у календару, овај празник се изузетно поштује.
Српска православна црква и верници сутра обележавају Светог Трифуна. Иако је обележен црним словом у календару, овај празник се изузетно поштује.
Слава Свети Трифун се на посебан начин обележава у свим домаћинствима која се искључиво баве виноградарством и воћарством уз пресецање славског колача и симболичног орезивања чокота у виноградима.
ГРАД БЕОГРАД И СПЦ УЈЕДИЊЕНИ У ОЧУВАЊУ ТРАДИЦИЈЕ! Шапић: Подршка патријарха у обележавању "Београдских дана породице"
ДАНАС СЛАВИМО ЧУДОТВОРЦЕ: Православни верници обележавају Светог Кира и Јована - ЛЕЧЕ НЕСАНИЦУ и заштитиће све који ураде баш ово (ВИДЕО)
Сутра СЛАВИМО СВЕТОГ ТРИФУНА, овако се ПОМОЛИТЕ за љубав и спасење - Избегните грех већине који се чини несвесно
Ширење култа овог светитеља датира од В века, а виноградари и воћари су у нашим крајевима славу Светог Трифуна обновили пре десетак година, са обнављањем засада винове лозе.
Посебно у виноградарским крајевима Војводине, Шумадије и Поморавља то је највећи винарско-виноградарски празник.
Верује се и да Свети Трифун на свој празник пободе у земљу угарак и од тог дана снег почне да се топи. По неких схватањима овим даном почиње пролеће, природа почиње да се буди, као и љубав код људи.
У народу је за Тривуњдан везано мноштво разних обичаја и веровања.
Ако на Светог Трифуна пада киша, родиће шљива. Ако на Тривуњдан падне снег, година ће бити кишна и родна а ако је ведро, година ће бити сушна.
Снег може још увелико да изненади, али се то сматрало берићетним, па се говорило "Затрпај Трипо, заспи Симо!" (реч је о Св. Симеону Мироточивом, 26. фебруара) иако је већ сутрадан, 15. фебруара, Сретење, по народном схватању дан "сусрета" зиме и пролећа, кад се мечка на кратко пробуди да види да ли ће ускоро настати лепши дани и онда, ако оцени да ће потрајати зима, врати у пећину да настави свој зимски сан.