СПРЕЧАВА БОЛЕСТ У 90 ОДСТО СЛУЧАЈЕВА: Вакцина ХПВ цепиво "убија" рак грлића материце
Ова вакцина је, иначе, препоручена у Правилнику о програму обавезне и препоручене имунизације становништва
У више од 90 одсто случајева спречава појаву овог карцинома и девојчице треба да је приме, али код нас има страха од имунизације, иако је вакцина била и бесплатна, истиче проф. др Ана Митровић Јовановић.
ШТА ЋЕ БИТИ СА СРБИЈОМ, ПОСЛЕ ЗАТВАРАЊА ЕВРОПЕ? Откривено када је право време за карантин и ЗАБРАНУ КРЕТАЊА
Када виде "ЦРВЕНО СЛОВО" у календару, верници не раде ништа: Да ли знате зашто је то постао обичај у нашој земљи?
ВЕЛИКО СЛАВЉЕ У ДОМУ ЛЕПЕ БРЕНЕ! Певачица слави свој рођендан, а ево како ће га прославити (ФОТО)
Србија је трећа у свету по смртности од рака грлића материце, а један од најсигурнијих начина превенције од ове болести је вакцина против хуманих папилома вируса (ХПВ). Проф. др Ана Митровић Јовановић, начелница дневне болнице у ГАК „Народни фронт“, објашњава за Курир због чега је ова вакцина корисна, који типови постоје и зашто је треба примити у тако раном узрасту - од девет до 13 година.
У Србији годишње од рака грлића материца оболи око 1.500, а умре чак око 600 жена, чиме се Србија, после Молдавије и Литваније, налази на трећем месту по смртности од ове врсте карцинома. Од рака грлића материце у свету годишње оболи више од 250 милиона жена, а колики је значај вакцине, како за Курир каже др Митровић Јовановић, говори то да она у више од 90 одсто случајева спречава болест.
- С обзиром на то да је дуготрајно присуство онкогене ХПВ инфекције неопходно за настанак карционома грлића, уз постојање других фактора, применом вакцине би се знатно спречило постојање и ширење ХПВ инфекције, а самим тим и ове опаке болести. Када се млада особа вакцинише пре контакта с овим вирусима, а то је, свакако, пре ступања у сексуалне односе, ниво антитела који се развију бивају спремна да у тренутку контакта с вирусом исти нападну и онемогуће му да се инкорпорира у ћелију. Јер вирус не убија ћелију домаћина, већ наставља да се дели и доводи до промена на грлићу - објашњава она и додаје да младе особе данас не ступају раније у сексуалне односе, али да имају већи број партнера, што је кључ за ширење инфекције.
Иако је ХПВ вакцина била бесплатна у неколико региона у Србији, наглашава др Митровић Јовановић, све те дозе нису искоришћене због страха од вакцинације. Последњих неколико година, истиче, најчешће се примењује деветовалента вакцина - у којој се налази седам онкогених антигена и два против шиљатих кондилома, а осим ове, примењују се и четворовалентна и двовалентна. - Вакцине су направљене да покрију најчешће присутне ХПВ онкогене типове у популацији. С обзиром на то да ниједна вакцина не покрива све онкогене типове, увек је савет и да се иде на редовне прегледе, скрининг цитолошког бриса и Папаниколау тест - каже наша саговорница.
Ова вакцина је, иначе, препоручена у Правилнику о програму обавезне и препоручене имунизације становништва против одређених заразних болести, али није бесплатна, а др Митровић Јовановић истиче да је додатно увођење обавезне вакцинације увек под великом лупом јавности.
- Оно што могу рећи из праксе јесте да имам прилику да гледам пацијенткиње које су пре више од 10 година вакцинисане против ХПВ, а њихови налази су далеко бољи у поређењу с невакцинисаним девојкама. Такође, мајке девојчица које су имале проблем с грлићем инсистирају да вакцинишу и заштите децу од тог проблема, јер су на својој кожи искусиле шта то значи - истиче др Митровић Јовановић.
Она додаје да са вакцинацијом не треба журити. - Вакцину је могуће примити и касније, после 13. године, неће се закаснити ни са 15-16, па ни са 18 година. Постоје препоруке да може и касније ако није имала сексуални однос и ако је ХПВ негативна - закључује она.
- л Полно преносива болест коју изазива хумани папилома вирус (ХПВ)
- л Више од 100 типова ХП вируса могу да инфицирају људе
- л ХПВ се дели на серотипове са израженим онкогеним потенцијалом и на мање онкогене
- л ХПВ нема никакве симптоме и највећи број заражених није свесно инфекције и преносе је даље
- л Од ХПВ инфекције може да оболи свако ко је полно активан, једнако и мушкарци и жене
- л Најтеже болести које се развијају услед присуства ХП вируса су рак грлића материце, ануса, пениса и гласних жица, полне брадавице и слично
- л Овај вирус је најзаступљенији код младих, чак у 80-90 процената