СПРЕМИТЕ НОВЧАНИКЕ! Појачана контрола саобраћаја – за ово можете бити кажњени: Ни пешаци нису поштеђени
Током манифестација које се одржавају у Гучи, Врњачкој Бањи и Нишу полиција ће појачано контролисати саобраћај. Посебна пажња биће посвећена откривању најтежих прекршаја који утичу на безбедност саобраћаја - управљање под дејством психоактивних супстанци или алкохола и контрола брзине.
Како је објаснио помоћник начелника Управе саобраћајне полиције Златко Беленцан контролисаће се и возачи и пешаци.
- Саобраћајна полиција ће вршити појачану контролу учесника у саобраћају са акцентом на откривање најтежих прекршаја који утичу на безбедност саобраћаја, тачније на изазивање саобраћајних незгода - управљање под дејством психоактивних супстанци, управљање под дејством алкохола и контрола брзине - наводи Беленцан.
ОВО СВАКИ СРБИН МОРА ДА ЗНА! Славска свећа се гаси на овај начин, свештеник објаснио до детаља
СЛЕДЕЋЕ НЕДЕЉЕ СЕ МНОГО ТОГА МЕЊА: Очекују нас пљускови и непогоде - детаљна прогноза
ПРВИ СМРТНИ СЛУЧАЈ У СРБИЈИ ПОВЕЗАН СА ГРОЗНИЦОМ ЗАПАДНОГ НИЛА? На ове симптоме обавезно обратите пажњу
Према његовим речима, управљање под дејством психоактивних супстанци је у порасту.
- Протекла акција која је трајала четири дана показала је да је 56 возача откривено да управља под дејством психоактивних супстанци док је под дејством алкохола возилом управљало 1.375 особа - наводи Беленцан.
Како каже, ови подаци говоре да возачи и после конзумирања алкохола управљају возилом.
- Број од 274 возача која су задржана говори да је још увек присутан алкохол, али нажалост према нашим подацима повећава се и број оних који возилом управљају под дејством психоактивних супстанци. Саобраћајна полиција се опремила са дрога тестовима и у наредном периоду на свим овим локацијама ће се вршити контрола - наводи Беленцан.
Указује да су спроводили и контролу пешака – прелажење улице ван пешачког прелаза.
- Али, оно што се такође занемарује код пешака јесте коришћење мобилног телефона и слушалица. То је законом забрањено. Тако да се не изненаде пешаци када буду заустављени од стране саобраћајне полиције и буде им сачињен прекршајни налог управо због учињеног прекршаја – прелазак на пешачком прелазу али непрописно, зато што су или разговарали мобилним телефоном или су имали слушалице у ушима - упозорио је Беленцан.
Говорећи о броју возача који су током појачане контроле саобраћаја затечени да разговарају мобилним телефоном наводи да се ту ситуација нешто поправила.
- Негде око 1.500 возача је откривено да управља возилом и да разговара мобилним телефоном - наводи.
Истраживања која су спровели одређени универзитети у свету показала су, како је навео, да разговор телефоном смањује психо-физичку способност као да је возач под утицајем алкохола – његова пажња је усмерена на писање порука, препознавање речи, сачињавање текста.
Наводи да је током појачане контроле саобраћаја откривено 26.000 прекршаја.
- То нам показује да је још увек велики број оних који не поштују прописе - истиче Беленцан.
Апелује на учеснике у саобраћају да прописно и безбедно учествују у саобраћају јер, како каже, безбедност саобраћаја пре свега зависи од нас.