СРБИ, ОВУ ИСТИНУ О КОСОВСКОМ БОЈУ СИГУРНО НИСТЕ ЗНАЛИ: Бранковић био најбољи, а један детаљ о Лазару ће вас шокирати
Иако се кроз књижевност, па и домаћу кинематографију средњевековни великаш Вук Бранковић приказује као дезертер, то бреме се може приписати заправо јунаку Косовске битке, Кнезу Лазару Хребељановићу.
После покушаја политичара из Приштине да фалсификују историју и Косовски бој представе као битку у којој није учествовала српска, већ "балканска" војска, поново се отворило питање како је заправо текао развој на попришту догађаја који је ударио темеље наше историје.
Очигледно је да званичници тзв. државе Косово желе да славу и велику жртву припишу између осталог и себи, али остаје недоумица колико Срби знају праву истину чувене битке?
КФОР НАДЛЕЋЕ МАНАСТИР: Патријарх Порфирије служи литургију у Грачаници - ево како ове године Срби на Косову обележавају Видовдан (ВИДЕО)
СЛАВИМО ВИДОВДАН, ЈЕДАН ОД НАЈВАЖНИЈИХ СРПСКИХ ПРАЗНИКА: За срећу и напредак верници данас поштују ове народне обичаје
За то је у највећој мери крива епска поезија и скуп народних песама из покосовског циклуса, у којој је Вук Бранковић окарактерисан као издајник, а да ли је он то заправо и био?
Иако се кроз књижевност, па и домаћу кинематографију овај средњевековни великаш приказује као дезертер, то бреме се може приписати заправо јунаку те битке, Кнезу Лазару Хребељановићу.
Наиме, на Косову, 20 година пре чувеног боја, дошло је до сукоба између старе и нове српске властеле. На првој страни био је угледни Кнез Лазар, док су други табор предводили Мрњавчевићи. Дошавши на само поприште, потоњи лидер Косовске битке је увидевши надмоћ војске Мрњавчевића одлучио да побегне и са собом поведе неколико официра, оставивиши остале ратнике на милост и немилост противнику. Део њих је успео да преживи овај окршај, после чега је спремао освету Лазару, која игром судбине није уродила плодом.
Што се самог Вука Бранковића тиче, он је вероватно личност о коју се наша историја највише огрешила. Мало је познато и то да је српска војска 1389. године нападала са три фронта, један је предводио сам Кнез Лазар, други Милош Обилић, а трећи управо Вук Бранковић и баш тај трећи је био и најуспешнији. Заправо на самом том делу битке, смртно је рањен старији Муратов син, Јакуб Челебија.
Сам Мурат је страдао у окршају са четом Кнеза Лазара, а Вук Бранковић је по процени да је битка изгубљена, јер је само његов огранак успео да оствари продор, одлучио да се повуче на оближње брдо и одатле сагледа епилог догађаја који је узидан у темеље српске нације.
О оваквом развоју догађаја сведоче готово сви записи страних историчара који су битку посматрали са непосредне даљине.