СРБИЈА ИДЕ ОДГОВОРНИМ ПУТЕМ: Враћамо се у стање пре короне, а да бисмо успели НЕОПХОДНА ЈЕ ЈЕДНА ВАЖНА СТВАР
Пораст броја вакцинисаних и пад броја оболелих охрабрују, али стручњаци и даље апелују на опрез јер је ситуација и даље у статусу ванредне
У Србију сутра стиже око 106.000 доза Фајзер вакцине, а очекује се и контигент од 500.000 доза Синофарма. У међувремену на пунктовима за вакцинацију широм Србије гужве су све веће, а циљ је да до маја имамо три милиона ревакцинисаних.
ВРАЋАЈТЕ ЗИМСКЕ ЈАКНЕ, СТИЖУ НИСКЕ ТЕМПЕРАТУРЕ: Српски метеоролог објавио дугорочну прогнозу - спремите се за СНЕГ
"Ако вакцинишемо три милиона грађана..." Др Тиодоровић открио када ће се у Србији живети као пре КОРОНЕ!
Данас се обележава Дан заштите природе Србије: Наша земља је оаза флоре и фауне
Пораст броја вакцинисаних и пад броја оболелих охрабрују, али стручњаци и даље апелују на опрез јер је ситуација и даље у статусу ванредне.
Проф. др Дејан Раденковић, хирург Прве хируршке клинике Клиничког цетра Србије и председник Српског панкреасног клуба каже за себе да је умерени оптимиста, те сматра да се процес вакцинације у Србији може обављати и боље.
- Све иде добро, битно је да имамо довољно вакцина, а сада је на нама да мало порадимо на колективној свести – каже др Раденковић.
Када је реч о докторима који не верују вакцинама, др Раденковић каже да не познаје пуно колега који размишљају на тај начин.
Они који не верују у вакцине ваљда покушавају да буду већи католици од папе, да прочитају најновији рад, испрате тамо неког запостављеног научника и читају информације са непроверених сајтова, а онда им се оне учине интересантним па би да „погледају и другу страну новчића“ и да буду крајње објективни.
Истиче да у све може да се сумња, али да зато постоје наука и студије. На питање како да се грађани подстакну на вакцинацију, хирург каже да је довољно показати им слике Израела у којем се живот вратио у нормалу.
- И Србија има ту могућност, имамо довољно вакцина, само нам фали та колективна свест – каже доктор.
Саветник директора Института за кардиоваскуларне болести Дедиње, кардиолог проф. др Миљко Ристић каже да је антиваксерски лоби узео маха и поколебао оне неодлучне и необавештене.
- Међутим, статистички податак да је у дану вакцинисано 80-85.000 људи показује да је свест становништва на вишем нивоу од антивакцинашког лобија. Окупљања, наравно, нису пожељна и дозвољена, али се коначно види светло на крају тунела, будући да ћемо до краја маја имати три милиона ревакцинисаних – наводи др Ристић. Дотад очекује и да ће број новооболели драстично пасти.
На питање да ли вакцинација здравствених радника треба да буде обавезна, одговара потврдно.
- Од 750 на Дедињу вакцинисано је 500 запослених. Видим да млађи запослени, претежно жене, нису против вакцине, далеко од тога, већ се плаше потенцијалне стерилности. Зато мислим да треба да се едукују, па смо за сутра заказали састанак са гинеколозима и вирусолозима, како би објаснили да ли вакцина стварно може да утиче на стерилитет или не – каже др Ристић.
Додаје да у свету постоји преко хиљаду радова у којима се и стерилитет разматра као једна од могућности компликација вакцине, а да су важне трибине и скупови, како би се, на основу докумената и доказа, показало да ли је вакцина стварно штетна и у којој мери.