СРПСКИ ЛЕКАРИ И НАУЧНИЦИ О КОРОНА ВИРУСУ: Далеко смо од вакцине, али ова ТЕРАПИЈА ПОМАЖЕ
Овако српски лекари и научници описују тренутну ситуацију са корона вирусом.
Терапија крвном плазмом у лечењу оболелих од Covid-19, коју су најавили домаћи стручњаци, дала је охрабрујуће резултате приликом тестирања у Кини, а тренутно се истражује и у САД, потврђују млади српски лекари и научници који раде у Националном институту за рак у Бетезди, предргађу Вашингтона.
"Оставио је неизбрисив траг" Чачак у сузама због смрти ПОЗНАТОГ ОРТОПЕДА од последица корона вируса
ДИРЕКТОР ИНФЕКТИВНЕ КЛИНИКЕ: Излечено више од 400 људи од корона вируса
ОДЛОЖИТЕ РУКАВИЦЕ И МАСКЕ ОВАКО, ПА НЕЋЕ БИТИ РИЗИКА: Др Стевановић открио како се најправилније скида заштита
Милош Миљковић, хемато-онколог на том институту, и Небојша Скорупан, некадашњи полазник Истраживачке станице Петница, који специјализира хемато-онкологију на тој институцији, на српском језику воде одличан независни подкаст , у којем се баве свим темама везаним за пандемију вируса корона, укључујући и све, тренутно испитане, могућности за лечење Covid-19.
Милош и Небојша истичу да су анализирали релевантне извештаје светских здравствених институција у неколико до сада примењених начина терапије, од примене лека "хлорокин" и њему сличног "хидроксихлороквина" до серолошке терапије, односно терапије антителима из крвне плазме пацијената који су прележали вирус корона.
- Терапија плазмом има шанси за успех, и прве студије су охрабрујуће, што потврђује и последња објављена студија кинеских експерата, након тестирања на десет пацијената . Посебно би била интересанта земљама са мање биотехнолошких ресурса, као што је Србија, јер није потребна никаква посебна опрема - деривација плазме из крви је рутинска процедура у заводима за трансфузију. Нешто компликованије било би издвајање серума, а најкомплексније и оно на чему сада ради много лабораторија је идентификација и производња неутралишућих антитела. Скоро сваки академски центар у САД, а вероватно и у свету, ради на својим протоколима, укључујући и нашу институцију, тако да би ускоро требало да добијемо боље податке - кажу Миљковић и Скорупан.
За многе здравствене експерте, како истичу, коначно решење за Covid-19 је проналазак вакцине, али је то дуготрајан процес.
- Оно што је чињеница, која је уједно и проблем са тим приступом, јесте да до сада нисмо направили ефективну вакцину ни за један од шест вируса корона који су претходили овоме, а многе вакцине које су тестиране на животињама давале су превише бурне имунолошке реакције када су животиње биле изложене вирусу - каже извор.
Када је у питању примена осталих досадашњих терапија лековима у борби против Covid-19, српски научници са америчког националног института за рак, објашњавају да се комбинација лекова "лопинавир/ритонавир", која се користи у терапији ХИВ-а, а коју су применили у Кини, показала неефективном у студији публикованој у НЕЈМ (New Енгланд Јоурнал оф Медицине).
- Трећи лек је "ремдесивир". Фармацеутска кућа "Гилеад Сциенцес" направила га је као терапију за вирус еболе и инфекцију вирусом Марбург, али је у лабораторији на животињским моделима, показао ефекат и на вирусима корона. Група која је у Кини тестирала "лопинавир/ритонавир" сада има рандомизирану студију за "Ремдесивир", а неколико рандомизираних студија које имају овај нови лек, као једну од терапија отворене су или се отварају и у Европи и Америци - кажу Милош и Небојша.
Што се тиче "хидроксихлороквина", који је у комбинацији са "азитромицином" први почео да се примењује у лечењу оболелих од Covid-19, Миљковић и Скорупан кажу да се на основу студије француских стручњака, која има доста материјалних пропуста приликом тестирања на пацијентима, не може тврдити да је у питању потенцијално ефективна терапија. Уз то, на примерима у САД, она је показала и нежељене ефекте.
- Наиме, оба лека су таблете које су се до сада лако могле наћи и у апотеци. Али, оба лека као ретко нежељено дејство дају једну врсту аритмије која може да резултује престанком рада срца и наглом смрћу, а такви случајеви су, након примене те терапије, већ потврђени код неколико пацијената у САД - кажу они.
У свом подкасту, Милош и Небојша истичу да је кроз историју човечанства увек било да вирус мења своју вирулентност, а људи своју резистенцију, али је опасност по човечанство била мања због мање мобилности људи. Сада, међутим, због веће повезаности међу људима, вируси могу да се шире планетом пре него што им се смањи вирулентност, и пре него што бар неки крајеви стекну групни имунитет.
Како изгледа терапија крвном плазмом, објаснио је својевремено епидемиолог проф. др Зоран Радовановић.
- Крвном фракцијом која се зове плазма, у вену оболелог се уносе готова антитела која би требало да делују на вирус и уништавају га. У неким земљама где је прошао први талас епидемије покушало се са таквим начином, а ми сада имамо прве излечене и може да се покуша са истим - истиче проф. др Радовановић.
Будући да је болест нова, професор Радовановић сматра да је боље унети само пречишћена антитела.
- Нема потребе давати целу плазму, већ се издвајају само антитела и то је стандардна терапија за многе болести. Ускоро ће вероватно плазма бити пречишћена и издвајаће се чиста антитела, такозвани имуноглобулини. За издвајање, пречишћавање и стандардизовање антитела потребно је одређено време да се технологија разради. То ће бити могуће кроз месец дана или можда чак и скорије - сматра др Радовановић.
Како каже, реч је о пасивној заштити која одмах делује, а штити релативно кратко - две-три недеље.
- Вакцина је та која тера организам да сама ствара антитела, а ово је начин да унесете већ готову одбрану која делује одмах након сат-два - објаснио је проф. Радовановић, додајући да теоретска знања говоре да би то могло да помогне, али је засад упитно у којој мери.
- То је један од могућих праваца. Убрзо ће се стећи искуство у пракси па ћемо видети шта је најефикасније - каже професор.
Због краткорочне заштите, антитела из крвне плазме не моги се дати превентивно целој популацији, објаснио је др Зоран Радовановић.
- У начелу, намењена је онима који су већ болесни како би им се олакшало. Евентуално, може се дати и онима за које се очекује да ће наредних дана бити јако изложени зарази.
- Лечење крвном плазмом је нешто што је познато и има истраживања која кажу да може да има ефекта у лечењу вируса корона. Озбиљно се размишља у том правцу - рекла је др Дарија Кисић Тепавчевић, заменица директора Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут".
Како је истакла, засад имамо око 200 потенцијалних давалаца крвне плазме.
- Давање оваквих серума код других болести је смањило болест, или су клиничке слике биле блаже. Интензивно радимо на томе, а како се повећава обим давалаца, могућности ће бити веће - рекла је она.
О лечењу крвном плазмом већ се увелико говори и код нас и у свету, а према најавама наших здравствених сручњака, али и премијерке Ане Брнабић и председника Србије Александра Вучића, са тим би могло да се крене за мање од 10 дана.
Иако за Covid-19 још увек нема одређеног лека, терапије и вакцине, светски истраживачи и здравствена удружења кажу да крвна плазма пацијената који се опоравио од вируса корона садржи антитела која би могла да помогну против вируса.
У Америци и Кини такво испитивање већ је почело, као и у Француској, а интензивно се на томе ради и у Србији.
- Већ смо кренули да размишљамо шта даље. Следеће што предузимамо су плазма терапије, узимамо крв од људи који су се излечили, имају та антитела и дајемо их трансфузијом оболелима. Са тим ћемо кренути за десетак дана пошто пролази 21. дан од првог излеченог - рекла је Брнабићева пре неколико дана и додала да ће Србија покренути производњу тестова за масовно тестирање антитела како би се знало која је отпорност популације.
ПОЛИЦИЈСКИ ЧАС СЕ ПРОДУЖАВА ПРЕД ВАСКРС? Дарија Кисић Тепавчевић развејала СВЕ НЕДОУМИЦЕ
Др Кисић Тепавчевић: Готово ни један регион наше земље није поштеђен, до сада је преминуло 80 особа
Преминуо средовечни мушкарац у Чачанској болници: Претходно показивао симптоме корона вируса, а налази негативни
Какав је ефекат превара у ванредном стању? На ово људи морају ПОСЕБНО обратити пажњу
ДВА НОВА ЖАРИШТА У СРБИЈИ: Србија је имала тешку ноћ! Председник објавио све податке