ШТА ДОНОСИ НОВИ ЗАКОН: Да ли ће вакцина против ковида бити обавезна за све у Србији?
Ванредна вакцинација може да се одреди и за друге болести, не само за оне које су наведене у закону, и то је сада главна новина
Да ли постоји шанса да вакцина против ковида буде обавезна за све? Како ће се санкционисати они који одбију вакцинацију? Ко ће бити изузет од примања вакцине? Све ово су само нека од питања која се провлаче кроз јавност након што је Скупштина Србије недавно усвојила измене и допуне Закона о заштити становништва од заразних болести.
ВУЧИЋ НАЈАВИО ПОЛИЦИЈСКИ ЧАС? Председник о НОВИМ МЕРАМА, епидемиолошка ситуација у Србији забрињавајућа
"НЕ ДАЈ БОЖЕ ДА ДОЖИВИМ ДА УМРЕ" У родном селу патријарха Иринеја мук, снаха Деса га још увек зове "бато"
КРИЗНИ ШТАБ СУТРА И О ВРТИЋИМА? Славко Гак: Спремни смо за сваку меру!
Шта је заправо промењено од тада и може ли принудна вакцинација да буде уведена у Србији, одговорили су стручњаци из области права и медицине.
Главна промена јесте што сада постоји простор да се одлука о ванредној или обавезној вакцинацији донесе уколико за тим некада буде било потребе, каже правни и адвокатски стручњак Марко Јовичић.
- Ванредна вакцинација може да се одреди и за друге болести, не само за оне које су наведене у закону, и то је сада главна новина. Министар здравља на основу предлога Комисије и Завода може да одреди ванредну вакцинацију. Та одлука сада спада у његову надлежност и доноси се посебном уредбом - објашњава он.
Прво следи регистрација
Тек када вакцина буде регистрована за примену, биће дефинисано да ли ће се ванредна имунизација против ковида-19 спроводити као обавезна или препоручена.
- Да ли ће ванредна имунизација бити препоручена или обавезна, одређује се актом министра здравља, у складу са препорукама Светске здравствене организације, на предлог Института за јавно здравље Србије "Батут" и уз сагласност Републичке стручне комисије за заразне болести. За поједина занимања вакцина против ковида ће вероватно морати да буде обавезна, како не би угрозили друге људе. За остале ће врло тешко бити уведена таква мера, мада поједине земље разматрају да уведу систем да ће онај ко се не вакцинише, сам платити трошкове лечења ако се зарази. Сматрам да у 21. веку затвор и прислила заиста нису опција коју било ко разматра - објашњава Јовичић.
Мало суштинских промена
Ипак, највећи део Закона заправо је остао исти и ништа се суштински није променило, сматра Јовичић.
- Према свему ономе што смо имали прилике да чујемо у Скупштини, највећи део закона није промењен. Обавезна вакцинација се ни раније није односила на све грађане, већ само оне који су угрожени када се ради о занимању, узрасту, или другој здравственој особини. За те категорије, већ годинама је обавезна вакцинација против туберкулозе, дифтерије, тетануса, великог кашаља, дечије парализе, малих богиња, заушки, вирусног хепатитиса Б...
Такође, према Закону о заштити становништва од заразних болести одавно је предвиђена новчана казна у износу од 50.000 до 150.000 динара за физичко лице ако одбије обавезну имунизацију и не поступа по прописима.
- Исти би вероватно био случај када је у питању обавезна ванредна имунизација на основу наредбе министра здравља. У случају појаве заразне болести од које постоји опасност од преношења, може да се одреди препоручена или обавезна вакцинација за сва лица, или одређене категорије, и закон прописује казне за оне који би одбили обавезну вакцинацију у том случају - каже он.
Према делу закона који је такође остао исти и није измењен, постоје и листе болести за које вакцинација није обавезна, већ препоручена, попут варичеле, ХПВ инфекција, хепатитис А и Б, грип, обољења изазваних стрептококом, пнеумоније...
Закон је одавно све регулисао
Ни према речима епидемиолога у новом закону нема много новина, већ је само детаљније описано и образложено оно што је већ постојало.
- Сматрам да ће вакцина против ковида да буде препоручена, а не обавезна, нарочито у почетку када нема довољно доза вакцина за све. За здравствене раднике обавезна је вакцина против грипа и заразне жутице, логично је да ће да буде и против ковида, јер они су на првој линији. Санкција за оне који одбију обавезну вакцинацију ће бити удаљавање са посла, не верујем да ће се ићи на веће казне од тога. Ипак, све о чему се сада говори већ одавно постоји у закону - каже др Зоран Радовановић.
Незаинтересованост због неповерења
Нажалост, према досадашњим испитивањима, мали број људи је заинтересован да прими вакцину против ковида, каже др Радовановић.
- Људи су неповерљиви према свим информацијама, јер се од појаве кророне свашта објављује. Али, не би требало имати зазор од вакцине која је одобрена од стране Агенције за лекове и медицинска средства и европске агенције. Грађани имају право да виде састав лека који пише на кутији или упуству, иако би веома мали број људи могао да разуме ту врсту ознака. Нешто што се даје у целом свету, не би требало да наиђе на проблем ни код нас - сматра он.