ШТА КАЖЕ СРБИЈА И ИСТРАЖИВАЊЕ: Колико пуно волимо браћу Кинезе? Ко нам је највише помогао током короне?
Институт за европске послове у сарадњи са Нинамедиа истраживачком кућом спровео је у периоду од 29. марта до 7. априла 2021. истраживање јавног мњења
Кина је пријатељ Србије, грађани верују да је Кина највише помогла Србији током пандемије и о односима са Кином информишу се преко ТВ екрана, трећина грађана сматра да је Кина највећи донатор, а готово половини се допада комунистичко уређење Кине, наводи Институт за европске послове.
ОВАЈ ДЕЧАК ЈЕ РАСТУЖИО СРБИЈУ! Остао сам са мајком, а немаштина, беда и бол су њихова свакодневица
ИМА ЛИ РАЗЛОГА ЗА СТРАХ И ПАНИКУ? СРБИЈА СТРЕПИ - СТИГАО ЈЕ: Све о бразилском смртоносном мутант соју
КРИЗНИ ШТАБ ЋЕ ОДЛУЧИВАТИ О ОТВАРАЊУ КАФАНА И РЕСТОРАНА! Ако се испуне одређени УСЛОВИ моћи ће да раде - одлучиће ове ДВЕ бројке!
Институт за европске послове у сарадњи са Нинамедиа истраживачком кућом спровео је у периоду од 29. марта до 7. априла 2021. истраживање јавног мњења о односима Србије и Кине. Истраживање је рађено на репрезентативном узорку од 1207 испитаника. Теме истраживања су биле: односи Србије и Кине; помоћ током пандемије; информисање о односима, однос према комунистичком уређењу, пријатељству две земље, политичари који доприносе односима и путовање у Кину.
Готово половина грађана Србије, њих 48,2%, однос између Србије и Кине оцењује оценом 5, а просечна оцена односа између Србије и Кине износи 4,21. Више просечне оцене су дали старији од 60 година и млађи од 30 година, испитаници основног нивоа образовања и становници свих региона осим Војводине као и испитаници који живе у ванградском типу насеља.
Чак 77% испитаника верује да ће односи Србије и Кине у будућности бити бољи, 7% има супротан став, док 16% њих није умело да се изјасни по овом питању. Већина испитаника који сматрају да ће односи Србије и Кине бити бољи у будућности представљају мушкарци, старији од 60 и млађи од 30 година и испитаници основног нивоа образовања.
36,4% испитаника износи да се о односима између Србије и Кине информише преко телевизије, преко интернет портала 24,9%, штампаних медија 13,5% и друштвених мрежа 11,4%, док се 10% испитаника информише о односу Сбије и Кине преко породице, пријатеља и колега, и путем радија. 3,8% испитаника је изјавило да се не информише по овом питању.
Нешто више од половине испитаника (56,4%) сматра да је Србији највише Кина помогла током пандемије Корона вируса, 17,0% наводи Европску унију, 10,3% спомиње Русију, док се остали одговори јављају у мање од 2% случајева.
Већина испитаника (80,1%) идентификује Александра Вучића као политичара који највише ради на добрим односима Србије и Кине, 5,2% испитаника сматра да ниједан политичар не ради на добром односу Србије са Кином, 3,6% њих су истакли Ивицу Дачић као политичара који се залаже за наведено питање.
83% испитаника види Кину као пријатеља Србије (највише су то испитаници старији од 60 година са највише завршеном средњом школом), док 3% испитаника идентификује Кину као непријатеља.
Скоро половина испитаника (47%) има позитиван став према комунистичком уређењу Кине (мушкарци, старости 60 , са нижим нивоом образовања, ванградског типа насеља), 17% испитаника има негативан однос према наведеном уређењу, док се 36% испитаника није хтело изјашњавати у вези са истим.
51% испитаника, мушкарци, старости 60 и млађи од 30 година, са најмање завршеном средњом школом, сматрају да имају довољно информација о односима Србије и Кине, око трећина испитаника (28%) наводи да нема довољно информација о наведеним односима, док 21% њих износе да не знају ништа о наведеном питању.
У вези са питањем које се односи на посету Кини, 4% испитаника износе да су били у Кини и то највише мушкарци, млађи од 30 година, високог нивоа образовања из Београда.