Сутра се обележава Међународни дан лозинки: Циљ је да се подигне свест да НИКАКО НЕ КОРИСТИТЕ ОВЕ ШИФРЕ
Свет сутра обележава Међународни дан шифри/лозинки (password) установљен са идејом да укаже на важност исте као прве линије одбране у дигиталном свету и да подигне свест о томе зашто најједноставније лозинке попут "111111" представљају претњу по сајбер безбедност.
Према подацима глобалног истраживања Националног центра за кибернетичку сигурност Велике Британије (НЦСЦ), најучесталији пасворд на свету је комбинација бројева "123456", коју користи чак 23,2 милиона налога, а на другом месту је лозинка "123456789" коју има 7,7 милиона налога.
Затим следи низ првих слова у горњем реду тастатуре - "qwerty" и сама реч "password" коју употребљавају више од три милиона налога на свету. Међу "топ 10" лозинки налазе се и "абц123", "pasword1" и "111111".
"Ево, сестре, ја сам дошла" Међу искушеницама манастира Жича и ПРИНЦЕЗА ИЗ АЗИЈЕ
ТИТО је обишао свет, али ОВАЈ ГРАД У СРБИЈИ је избегавао - И то из само једног РАЗЛОГА!
СРБИН који је носио наруквицу од виљушке?! Прича ове породице ће вас ОДУШЕВИТИ (ФОТО)
- Откључавамо телефон, користимо имејл адресу, купујемо путем Интернета и рачуне плаћамо електронски и о томе не размишљамо превише. Свака од ових радњи најпре захтева идентификацију, управо да не би дошло до неовлашћеног преузимања личних података - каже Келер.
У почетку, наводи он, за приступ одређеној апликацији било је довољно само укуцати пасворд, а како су се развијали механизми за безбедност на Интернету, степен заштите почео је да подразумева слање поруке на мобилни телефон, потврду путем друге апликације и слично.
- Ипак, сви остали кораци при идентификацији имају мању тежину, ако корисници нису свесни колико је важно креирати такозвани јак пасворд - објашњава Келер.
Додаје да проблем настаје када лозинка није јединствена и довољно јака, а дешифровање пасворда је лако, каже, уколико су речи које се користе генеричке и лако претпостављене - попут личних имена, датума рођења, назива омиљених бендова или бројева у низу, што угрожава сајбер заштиту.
СНИМАК О КОМ БРУЈИ СРБИЈА: Поп организовао журку за самце и самице у својој парохији - треште народњаци, а свештеник све снима
ОВАЈ ХЛЕБ ЈЕ СРПСКОЈ ВОЈСЦИ ДАВАО СНАГУ У РАТУ: ТАИН је био тајно оружје наших војника! ОВО СУ САСТОЈЦИ! (ВИДЕО)
Душан (94) је један од последњих логораша Mathauzena: Преживео је 3 логора, озлоглашени каменолом и "виво експеримент"
Из Намицс-а сугеришу да је један од најлакших начина за стварање јаког, а лако памтљивог пасворда употребити реченицу која је човеку значајна због нечега и комбиновати је са симболима и бројевима.
- Са овим на уму могуће је направити јак пасворд и добру прву линију одбране која ће помоћи сигурност појединца на Интернету. Додатно, није препоручљиво користити један пасворд за све налоге.
Коришћењем различитих лозинки спречава се да сви налози једне особе буду хаковани у исто време - закључио је Келер.
Од настанка, када се користила за војне потребе, до данашње обавезе сваког корисника дигиталних уређаја попут банкомата и паметних мобилних телефона, персонална шифра је најосновнији облик заштите од многобројних малверзација подацима.
Са циљем да се укаже на важност персоналне шифре на Интернету, 2013. године установљен је Светски дан пасворда и од тада се обележава сваког првог четвртка у мају.