СВЕ ВИШЕ МАЛИШАНА НА УДАРУ: Поред туберкулозе и грипа влада и ОВА ОПАСНА БОЛЕСТ!
У дечјој болници КБЦ "Драгиша Мишовић" осморо деце се лечи од туберкулозе, а неки од њих ће на лечењу провести можда и шест месеци
Домови здравља широм Србије пуни су школараца и предшколараца који имају симптоме грипа, стомачног вируса, короне, а већ у четири европске земље регистрован је и хепатитис - упала ткива јетре!
УПОЗОРЕЊЕ ЗА ВОЗАЧЕ: На пут крените раније - очекују нас све веће гужве!
ДРУГИ ДАН УСКРСА: Почињу са радом бројне службе, а ОВО је данас њихово радно време
ДАНАС ЈЕ ВАСКРСНИ ПОНЕДЕЉАК: За здравље, срећу и напредак ОБАВЕЗНО испоштујте овај обичај
Др Оливера Остојић, начелница дечје болнице КБЦ "Драгиша Мишовић", каже да су они једини центар у Србији за лечење туберкулозе код деце и да две године због ковида нису примали такве мале пацијенте, већ су они збрињавани у регионалним
- Како смо у нормалном режиму рада, сва деца с туберкулозом су код нас, а имамо их свих узраста и социјалних статуса и из Косовске Митровице, из Новог Пазара и целе Србије. Најчешће су оболела у контакту с родитељима, а одрасли се углавном лече у специјалној болници "Озрен" код Сокобање. Нека деца су развила клиничку слику туберкулозе, док су нека ту само зато што су имала контакт - каже др Остојић и додаје:
Протокол лечења
- Малишани имају стандардне тегобе, кашаљ, повишену температуру, као и специфичне промене на рендгену плућа карактеристичне за туберкулозу, не реагују на антибиотску терапију, добијају профилаксу. Лече се обично од три до шест месеци. Ако је слабији социјални статус породице, остају дуже у болници јер морају да имају озбиљнију исхрану, појачану негу и контролу узимања лекова.
Ако је реч о стандардној породици, деца буду првих месец дана у болници док им не урадимо све анализе и не спроведемо терапију која мора у болници.
Она наводи да све време малишани имају наставу, воде се школски дневници и ништа не испуштају захваљујући наставницима из Специјалне школе "Драган Херцог" који долазе у болницу. Упозорава да туберкулоза може да нападне и кости и бубреге, да изазове и енцефалитис, али да је то врло ретко, да такав случај немају у болници, јер сада постоје добри лекови.
- Данас је ово излечива болест, која се једноставно лечи. Лекови су добри и не остају последице, епидемиолози стално прате контакте заражених - закључила је др Остојић.
Међутим, педијатар др Саша Милићевић каже да много родитеља доводи децу у домове здравља са симптомима грипа, стомачног вируса и короне.
Инфекција напада јетру
- Најчешћи симптом који имају деца су течна столица, малаксалост, температура, дете нема апетита и нерасположено је. Стомачни вирус се јако брзо шири, поготово међу основцима и малишанима у вртићу. Што се тиче старијих средњошколаца, они су углавном стекли неки имунитет и нема их толико - каже др Милићевић и додаје:
- У овом периоду се породице спремају за пролећна путовања и одлазе да ураде тест на корону, па открију да је дете позитивно, а заправо има веома благе симптоме - цурење из носа, главобољу и повремени кашаљ. Проблем код деце је и даље постковид који се јавља.
Др Саша Милићевић
Мешање симптома
- Симптоми које имају малишани могу бити и симптоми грипа, короне и стомачног вируса, па родитељи често дођу збуњени. Уколико дете има једини симптом дијареју, то може да указује и на корону и на стомачни вирус, па уколико се не појави неки додатни симптом, онда дете мора да се тестира и на ковид - каже др Милићевић.
Према његовим речима, хепатитис који се шири међу децом у неким европским земљама није регистрован код нас:
Симптоми хепатитиса
- жута боја коже
- жуте беоњаче
- умор
- смањен апетит
- То је вирусна инфекција која је веома заразна и брзо се шири. У питању је болест прљавих руку, позната и као инфективна жутица. Први симптоми су жуте беоњаче, жута боја коже, умор и слаб имунитет.
Симптоми туберкулозе
- кашаљ
- повишена температура
- специфичне промене на рендгену плућа
Ова инфекција напада јетру, тачније, долази до упале ткива јетре и врло лако се преноси и на старије. Код нас се јављају спорадични случајеви и за сада нема аларма за узбуну. Инфекција, уколико дође и до нас, могла би да направи озбиљан проблем јер вирус напада директно ткиво јетре.