РЕШЕНА ВЕЧИТА ДИЛЕМА! Ево где се у цркви пале свеће за живе, а где за мртве - ЈЕДВУ СТВАР никако не треба радити са њима
Пре него да у цркви запалимо свећу, потребно је да се прекрстимо, целивамо је и наменимо за кога је палимо, саветује Слободан Николић, хроничар и колекционар из Крушевца
Свећу намењујемо речима и то за живе "Ову свећу за здравље и спасење мога брата, Господе,помилуј и спаси“ или за мртве „Ову свећу за покој душе мога оца...". Свеће се никада не пале за Господа, Пресвету Богородицу и светитеље, како је то негде потпуно погрешан обичај.
Тренутак паљења свеће такође је врло важан.
ПОНОВО ПОДРХТАВА ТЛО У НАШОЈ ЗЕМЉИ: Тресло се у овом делу Србије
МРАЧНЕ СУДИЈЕ ГА СТРУГАШЕ И МУЧИШЕ: Нежно је миловао дивље звери - народ се ОВОМ свецу моли за заштиту и напредак
РХМЗ ИЗДАО ХИТНО УПОЗОРЕЊЕ! За викенд следи НАГЛА промена времена - ОВИХ 7 округа у Србији биће на удару
- Најбоље је свеће палити пре или после богослужења,да се ходањем кроз храм не би ометала служба и пажња верника -наводи Слободан Николић у приређеном приручнику "Православне поуке" - Ако се на богослужење закасни, треба сачекати да се оно заврши,а никако палити док оно траје. Посебно је велика грешка то учинити у храмовима где су свечњаици напред, испред Царских двери.Тај простор је резервисан само за свештенослужитеље.
Често верници питају где се пале свеће за "живе",а где за "мртве". То питање Црква је одредила речима „Сви су живи и сви су једно у Христу Исусу“. То значи да нема разлике где ћемо палити свеће за здравље и спасење,а где за упокојене, јер нема мртвих у Господу.
- Уобичајено је и то није погрешна пракса, да се на горњим чирацима пали за здравље и спасење ближњих, а на оним доњим, за покој душа-објашњава Николић.
Препорука је да се узимају свеће од од чистог воска. Боље је упалити једну воштаницу за све, него више парафинских свећа за сваког за која се молимо.