ТЕХНОЛОШКИ ИСКОРАК СРБИЈЕ: Београд постаје центар свемирске технологије, први српски сателит ускоро спреман за лансирање
Први српски сателит који ће у потпуности бити направљен у Београду биће лансиран у орбиту почетком 2025. годинеи њиме ће се испитивати Сунчева активност.
Србија ће 2025. у орбиту лансирати свој први сателит који ће у потпуности бити направљен у Београду, при Јединици за космичка истраживања и технологије Астрономске опсерваторије.
Пројекат у оквиру којег се врши израда и припреме за лансирање првог српског сателита назива се „Мозаик”, а идеја за овај подухват стара је три године, наводи Милан Стојановић, руководилац пројекта.
- Пројекат „Мозаик” који се тиче изградње и лансирања првог српског научног сателита почео је још пре рецимо две, три године, идејно гледано. Мој колега, директор Лука Поповић, и колега Душан Марчета са Математичког факултета су идејно осмислили овај пројекат, и то је стајало онако на папиру неко време. Тек пре годину дана су се овде остварили услови да заиста почнемо са реализацијом овог пројекта јер је основана Јединица за космичка истраживања и технологије. Кроз ову Јединицу, кроз овај департман Астрономске опсерваторије, ми смо сада у могућности да кренемо активно са радом на овом пројекту - рекао је Стојановић.
Један од циљева овог научног подухвата је савладавање сателитских технологија, наводи он.
- Ово је први овакав пројекат за Србију, дакле лансирање сателита у орбиту око Земље није мали подухват, чак и када имате разрађену индустрију која то може да уради. Ми то немамо, тако да је наш први сателит управо прилика да научимо како се то ради - изјавио је вођа пројекта „Мозаик”.
Први српски сателит спада у ред коцкастих односно наносателита чија је димензија 10x10x10 цм који су у науци познати као "кјубсат".
Овај сателит има тежину око један и по килограм и израђује га Астрономска опсерваторија у сарадњи са Машинским, Математичким, Електротехничким факултетом у Београду и Институтом Михајло Пупин.
Први српски сателит који ће бити послат у ниску орбиту Земље служиће за испитивање Сунчеве активности.
Извор: Србија Данас/Курир