У Србији доступне различите врсте тестова: По чему се разликују шест типова серолошких тестова на КОРОНА ВИРУС?
лабораторије могу да ураде неколико серолошких тестова
У Србији су тренутно доступне три, односно четири врсте тестова на корона вирус:
ЛОНЧАР НАКОН САСТАНКА СА ДИРЕКТОРИМА КОВИД БОЛНИЦА: Вирус је ушао у породице, од уторка строга и нова правила
У ужичкој болници хоспитализовано 25 пацијената: Осам особа налази се на респираторима
НОВЕ КОРОНА МЕРЕ НА СНАЗИ ОД УТОРКА: Има их СЕДАМ на списку, све се затвара у 18 сати!
- ПЦР тест
- Серолошко тестирање
- Брзи тестови (имунохроматографски) тестови - који спадају у серолошко тестирање
- Антигенски тестови
Серолошким тестирањем утврђује се присуство антитела на вирус у крви - IgG, ИгА и ИгМ.
Приватнев:
- имунохроматографски (брзи) серолошки тестови
- ЕЛИСА, ЦМИА,ЦЛИА, ЕЦЛИА серолошки тестови
- имунофлуоресцентни серолошки тестови
Имунохроматографски (брзи) тестови су најмање осетљиви, али зато и најјефтинији и најбржи, резултати се практично добијају већ за пола сата до сат. Једноставни су за извођење – кап крви испитаника се нанесе на тест траку која у случају присуства антитела на које се тестира мења боју. Ова метода је само квалитативна, односно резултат који се добија је позитиван или негативан, и није могуће измерити тачну концентрацију антитела.
ЕЛИСА серолошки тестови су класични серолошки тестови и заснивају се на мерењу јачине обојености раствора који се боји због реакције између антитела из серума испитаника и специјалних честица у реагенсу које су обележене бојом. За разлику од имунохроматографског теста, ова метода је квантитативна – а то значи да, осим што добијамо позитиван или негативан резултат, такође добијамо и тачну вредност концентрације антитела у крви.
ЦМИА, ЦЛИА и ЕЦЛИА су напредни, аутоматизовани серолошки тестови. Засновани су, као и класичан ЕЛИСА тест, на спајању антитела у крви пацијента и специјалних честица из реагенса. Када се честице из реагенса вежу за антитела присутна у крви, долази до ослобађања светлосног сигнала. Јачина тог сигнала сразмерна је концентрацији антитела у узорку крви. Дакле, што је светлост која под микроскопом јача, то је концентрација антитела већа. У резултату се види колико је антитела у процентима присутно у крви. Ови тестови су веома прецизни.
Уколико је позитиван тест детекције ИгМ антитела, велика је вероватноћа да имате активну инфекцију САРС-ЦоВ-2 вирусом или covid 19. У случају присуства типичних симптома болести, за потврду је потребно урадити доказивање присуства вируса ПЦР тестом. Уколико немате симптоме болести препоручена је самоизолација у трајању од 14 дана уз поштовање превентивних мера заштите чланова породице. Уколико имате симптоме болести, потребно је да обавите преглед у covid амбуланти дома здравља.
Позитиван тест детекције IgG антитела значи да постоји вероватноћа да сте имали активну инфекцију САРС-ЦоВ-2 вирусом или covid 19 болест у случају присуства типичних симптома болести и да сте сада у периоду реконвалесценције. За потврду је потребно урадити доказивање присуства вируса ПЦР тестом, али је могуће да тест буде негативан, јер у том периоду опада могућност детекције вируса, а расте могућност детекције антитела.
Негативан тест детекције антитела - уколико сте тестирање радили у временском периоду препорученом за највећу вероватноћу детекције антитела, вероватно нисте били инфицирани САРС-ЦоВ-2 вирусом, нисте имали covid 19 болест или IgG антитела нису више присутна у крви (након 3 месеца од појаве). У супротном постоји могућност да добијете лажно негативан налаз.