ТИНЕЈЏЕРИ ЦИЉНА ГРУПА: Зелић открио да је куповина лекова онлајн ОПАСНА, деци доносе у школско двориште!
Интернет је пун (дез)информација о лажним лековима и вакцинама, а овакви подаци могу се наћи, како у свету, тако и у Србији.
Павле Зелић из Агенције за лекове и медицинска средства каже да у Србији нема фалсификованих лекова, нити има фалсификованих вакцина против корона вируса, пре свега јер у Србији имамо вакцине. С друге стране, у земљама где вакцина нема, на црном тржишту, пре свега на дарк web-u, може се наћи лажна вакцина против корона вируса.
НЕ ШАЛИМО СЕ - Кликни ОВДЕ и освоји најновији Смарт Watch уређај!
Значајан број деце са постковид проблемима у Тиршовој: Др Рсовац упозорила на реакције организма код најмлађих
"ИЗДРЖИМО ЈОШ МАЛО" Огласио се професор Кочовић: Његова најновија прогноза улива наду (ФОТО)
- Овде се може наћи свака вакцина за коју сте чули, наравно, лажна. Већ су разбијане криминалне групе, па је у Јужној Африци заплењено 2.400 вакцина, а овај случај повезан је са групом из Кине. Ухапшено је око 30 људи. Иначе, фалсификовани лекови углавном потичу из Пакистана, Индије и Кине… Исто је и са вакцинама - каже Зелић за ТВ Вести. Још један сличај случај је, каже, регистрован у Мексику.
Крајем марта су се, каже, појавили и лажни ПЦР тестови у Мађарској. Наше службе су, каже, биле у честом и интензивном контакту са колегама из региона, па је прошле недеље у Добановцима заплењено две тоне лажних лекова. Реч је о лековима који су лажно били обележени као суплементи.
- Ово је узело маха већ дуги низ година, али се свакодневно успешно боримо са тиме. Међутим, ми морамо да урадимо једну другу, кључну ствар, а то је да грађанима објаснимо да оно што купују преко интернет у највећем броју случајева није истинит и оригиналан производ. Људи купују лекове онлајн јер су им доступни, јер их је можда срамота да их купе у апотеци или их сматрају ефикаснијим. Међутим, на овај начин можемо озбиљно угрозити здравље - каже Зелић.
Додаје да се ради на упозорењима, па је тако објављен и стрип о фалсификованим лековима. Истиче да су деца и тинејџери циљна група јер они преко Фејсбука набављају разне производе.
- Деца, ученици 8. разреда ОШ "Надежда Петровић" на Новом Београду, су ми открила да су преко Фејсбука наручивала препарате за мршављење, пре свега су их поручивале девојчице, а дечаци су наручивали стероиде. Ови производи су им доношени у школско двориште! Шта је разлика између диловања дроге и овога - нема је! Ову Фејсбук групу смо оборили и Одељење за високотехнолошки криминал и полиција даље су истраживали овај случај. Овога више нема, али га је било и биће га - каже Зелић.
Преко 50 одсто свих лекова који се продају преко интернета, чак и тамо где је то дозвољено су лажни, упозорава СЗО. Чак 98 одсто свих сајтова који прометују лекове преко интернета, чак и у САД, прометују лажне лекове.