Тиодоровић: Само један човек може све да поквари, део Србије касни ДОСТА за Београдом
Проблем су лажно позитивни и лажно негативни резултати.
Професор Тиодоровић је за Telegraf.rs детаљно анализирао ситуацију на југу. Друго полувреме епидемије корона вируса у Србији, које у току, трајаће краће него прво, а пад броја нових оболелих требало би да почне крајем ове седме недеље, изјавио је професор Бранислав Тиодоровић, епидемиолог и члан Владиног Кризног штаба за борбу против COVID-a 19.
Хуманост као пример целој Србији: Волонтери Меридиана показали колико велико срце имају (ФОТО)
МОДЕРНИЗАЦИЈА ЛАБОРАТОРИЈЕ У БАТАЈНИЦИ: Специјални робот ће обрађивати 94 узорака за 45 минута.
ВУЧИЋ ОБЈАВИО ВЕЛИКИ УСПЕХ СРБИЈЕ: У Руми кренула масовна производња хирушких маски (ВИДЕО)
Према његовим речима, у појединим местима је већ почео да пада број заражених у односу на број тестираних. Међутим, истиче да је сада јако битно да се сачувају скоро две стотине домова за старе и остале социјалне установе, да се не би десило да се жаришта која су се угасила опет упале, као што се десило са Нишом. Подсећа да је Ниш био прво жариште, који је скинут са те листе, док зараза није букнула у Геронтолошком центру у том граду, па је ситуација опет постала неповољна. Истиче и да је довољно да се догоди да се појави нови оболели и зарази две особе, и поквари све што је до сад урађено.
Појављује се мањи број оболелих у односу на број тестираних
Сутра је Васкрс, те на самом почетку разговора каже да остаје при својим речима, да након овог празника можемо очекивати пад броја оболелих, односно пад кривуље.
- Тај пад се већ види, ако ми већ у Дому здравља Ниш имамо 30 одсто мање тестираних. Друго, из нишког Клиничког центра синоћ је кући отишло 32 пацијената, а у току данашњег дана ће 40 или 50, чекамо тестове за њих. Дакле, ми ћемо у два дана имати до 200 људи са негативна два теста у размаку од 48 сати, који ће отићи кући и које можемо сматрати залеченим - наводи проф. др Тиодоровић.
На питање да ли се већ може рећи да више људи напушта болницу него што се у њу хоспитализује, каже да још није таква ситуација:
- То се не може рећи због југоисточне Србије, у којој имамо један благи пораст. За то је спремна болница у Зајечару, припремљена је за сваки случај, да прими неких 35 болесника, као и Гамзиградска бања, у којој има 200 места, а која се претворила у привремену болницу. И Специјалну болницу у Сокобањи смо припремили за лаке, али и средње тешке болеснике, ако буде било потребе. Југ касни у односу на Београд неких недељу дана. Гледајте, 37, 2 одсто од укупног броја смештених у КЦ Ниш су ван Ниша, околни градови на југу - Лесковац, Врање, Пирот, Крушевац... То нам показује да се та тенденција оболевање још одржава, и вероватно ће тако бити још неки дан, док се код Нишлија смањује.
Професор Тиодоровић каже да је на почетку тестирања, од укупног броја анализираних узорака било од 40 до 44 позитивно на COVID 19. У појединим местима тај проценат сада износи од 15 до 20.
- Ми сада тестирамо врло обилно. Чим се више тестира, открива се већи број. Кад смо почели тестирање било је од 40 до 44 позитивних. Сада већ силазимо у појединим местима на 15 до 20 одсто позитивних. Крајем недеље ћемо имати вероватно негде око 10 одсто, што се сасвим уклапа и са другим земљама у Европи, посебно са Чешком, иза које смо две недеље. Зато је сада врло важно издржати ово са једном гвозденом дисциплином. Довољно је да се један човек појави и да зарази двојицу, поквариће се ствар. Као што је Геронтолошки центар покварио ситуацију у Нишу. Имали смо стабилну ситуацију до прошле недеље. Ниш је био прво жариште, скинут је са те листе, па се опет вратио. Али, Геронтолошки центар је покварио слику целе Србије, не само Ниша - објашњава проф. др Тиодоровић.
Зелена грана
С обзриом на то да смо завршили шесту и ушли у седму недељу, наш саговорник рачуна да ће епидемија трајати 10 недеља, и да ће нам друго полувреме које је почело трајати три.
- Крајем седме недеље можемо очекивати да почне број оболелих да се преполовљава, или да буде бар за 30 одсто мањи. Тих 30 и 50 одсто мање нових оболелих можемо најпре очекивати у Војводини и Београду, али централни део и југ не, јер је епидемија код њих касније почела. Но, сад морамо да, сачувамо придржавајући се мера, све домове за старе и установе социјалне заштите. Ако нам се тамо не усели вирус, доћи ћемо на зелену грану и пре истека десете недеље - каже он.
Он каже да је срећа да је корона ушла у старачке домове при крају епидемије, јер бисмо били у страшном проблему да се то догодило на почетку.
Ситуација у Нишу неповољна али под контролом
Каже да, иако се ситуација у Нишу оцењује као неповољна и несигурна, она је под контролом.
- Ипак смо у једном дану из Геронтолошког центра имали 151 зараженог који је пребачен у КЦ Ниш, а у другом налету још 7. То није мали број. То је озбиљна ствар - оценио је он и додао је у домовима на југу у којима је ушла корона ситуација боља него што се очекивало.
Похвалио је организованост радника у Дому за одрасле ометене у развоју у Трбуњу код Блаца, и у Дому за смештај одраслих у Кулини крај Ниша. У ове две установе направљен је карантин у оквиру карантина, те су позитивни на корону одвојени од оних који су негативни.
О ситуацији у Дому у Трбуњу
- У Трбуњу су направили све што је неопходно добру селекцију, одвојили потпуно позитивне од негативних. Данас смо тамо одрадили ново тесирање, до краја дана ћемо вероватно имати резултате. Тако ћемо бити сигурни ко је позитиван. И у свету се дешава у лабораторијама да буде потребан додатни тест, јер се појављују лажно позитивни и лажно негативни резултати. Ја сам разговарао и са директорком и са радницима, смирио сам их. Рекао сам им да потпуно разумем њихову ситуацију, али су они сви изјавили да ће да остану 14 дана у карантину и да ће запослени да се смењују по сменама јер тамо има довољно радника да опслуже кориснике. Обезбедили смо да им Општа болница у Алексинцу даје на испомоћ ренгиолога, техничара, евентулано сестре у смислу дијагностике, пружања терапије, и то одлично функционише. Међу њима немамо никог да има температуру и тегобе. Они који су били позитивни са тегобама пре три дана су пребачени у КЦ Ниш - 10 корисника, а 4 радника су пребачена у привремену болницу, тако да је ситуација далеко боља него што сам се плашио да ће бити - каже Тиодоровић.
О дому у Кулини
- Јуче сам био у Кулини и то је најпохвалније. Био сам изненађен, и ја и Дарија (Кисић Тепавчевић) и колега Кораћ инфектолог (Милош), да су сами радници тражили да остану са својим болесницима. Болесници њима верују и ако се неко разболи, рекли су да желе да се све збрине ту. Они су сви у карантину. Добили су један мобилни ренген, који је важан да би се пратило стање свих пацијената. У Кулини је 7 пацијената са благом температуром, али се крећу, шетају. То је изуизетно добар простор. Кад бисмо сви били у домовима нашим као што је Кулина, могли бисмо да будемо потпуно сигурни. Као и у Трбуњу имају карантин у оквиру карантина, у којем су оболели - наводи Тиодоровић.
Разочарење звано Геронтолошки центар у Нишу
- Он је велики проблем. Пошто смо пребацили толики број пацијената у КЦ Ниш, у клиничком центру је био велики проблем што нема неговатељице. То није безначајно. То су махом тешко покретни људи и непокретни. Њима треба неко ко ће да их нахрани, напоји, одржавати мало хигијену. Тако смо обезбедили 16 сестара односно неговатељица, неке смо узели и из вртића. Али, ако је 77 радника одатле било негативно у том објекту је у карантину, ми сада имао само 27 радника који тамо раде. То није добро. Шта ћемо са тим људима? За сада се то обавља, али није добро, разумем и страх. Онај ко нема страх питање је да ли је нормалан. Али, изабрали сте професију, то је оно што је недопустиво и људи морају да схвате да треба помоћи тим особама. Боримо се за животе - каже Тидоровић и додаје да је ситуација савсим задовољавцајућа и у приватном дому у Лесковцу.
Стефановић: Високе казне непоштовање полицијског часа, велика захвалност за остале
Данијелу је корона одвојила од бебе: Медицинска сестра ПОБЕДИЛА вирус, сада има само једну жељу!
Др Кисић Тепавчевић најавила је ПРОМЕНЕ на прес конференцијама Кризног штаба, ево када је следеће обраћање новинарима
ДОКТОРКА ДАРИЈА НАЈАВИЛА: Следећи извештај о корони у понедељак, али следи једна БИТНА ПРОМЕНА
Били сте у самоизолацији, а треба да се вратите на посао: Др Кон је објаснио ко вам издаје потврду