У 10 ГРАДОВА У СРБИЈИ ЈЕ ВАНРЕДНА СИТУАЦИЈА: Како су букнула жаришта и које су мере на снази
Изненађујуће је да у престоници још важе ванредне мере, које су донете 3. јула
У Србији је ванредна ситуација због корона вируса на снази у 10 градова, односно општина, то су Крагујевац, Рековац, Трстеник, Александровац, Нови Пазар, Ваљево, Бор, Прокупље, Београд, Димитровград и од данас Кладово. Какве су мере тамо на снази?
ДР КАМЕНОВ ОТКРИО КОЈИ ЈЕ ПРОБИОТИК НАЈБОЉИ ЗА ЈАЧАЊЕ ИМУНИТЕТА: Нису сви ефикасни у заштити од ковида
"БИЛИ СМО У ПРАВУ КАД СМО ПРЕДВИДЕЛИ АПОКАЛИПСУ" Саздановић: Нико не зна колико ће ово трајати, спремни смо на најгоре
"НЕК СЕ ЗАРАЗИМ, САМО ДА ОВО ПРОЂЕ ШТО ПРЕ" СОС линија "Лазе Лазаревића" се усијала, грађани тешко подносе ситуацију
Изненађење за многе је било сазнање да и у престоници на снази ванредна ситуација, а како је пре неколико дана министарка и чланица Кризног штаба Дарија Кисић Тепавчевић објаснила, Београд није ни укидао ванредну ситуацију још од 3. јула, када је она уведена због великог броја нових случајева током другог таласа короне.
Ту информацију је потврдио и координатор градског штаба за ванредне ситуације Дарко Главаш.
Мере: Што се тиче мера у нашем главном граду оне нису битно другачије од оних које су на снази на територији целе земље, али оно што наглашавају челници града је да су у последње време значајно појачане контроле угоститељских објеката који морају бити затворени до 23 сата, што често није био случај.
- Град Београд инсистира на поштовању постојећих епидемиолошких мера у борби против ковида-19, а сви они који организују журке на сплавовима и шире заразу треба кривично да одговарају - казао је пре два дана заменик градоначелника Горан Весић.
Шта се десило у Београду?
Јавни превоз је означен као једно од најризичнијих места заразе, но чини се да смо у септембру заборавили на обавезу ношења маски у превозу, уласка на предња врата и седења на прописаним местима.
Ни неношење маски у продавницама више није постало изненађење, а држање дистанце да не спомињемо. И у школама се сада све више појаљују случајеви заразе, па ће могуће продужење распуста бити данас главна тема Кризног штаба. Оно што је у престоници горући проблем јесу окупљања младих и организовање журки како приватних, тако и у кафићима и клубовима. Тако смо дошли до највеће корона бомбе.
Како је епидемиолошка ситуација почела да се заоштрава, Кризни штаб је забранио локалним самоуправама издавање специјалних дозвола за организовање прослава, док се у Београду, као у паралелном универзуму, одвијао ноћни живот као да ниједно правило не важи. Све то требало да буде решено када, како је најављено, 10. новембра буду увојене измене два кључна закона.
Поред Београда, ванредну ситуацију нису гасили од другог таласа ни Ваљево ни Крагујевац, који су у овом, трећем таласу поново жаришта.
Мере: Град у којем је на снази ванредна ситуација и који данима не силази са неславног трона по броју заражених донео је одавно оштрије мере у односу на републичке. Тако, угоститетљски објекти раде до 21 сат, а у пекарама и објектима брзе хране, физичко растојање међу купцима мора бити најмање 1,5 м до 2 м. Обавезна је примена заштитних маски, како за купце, тако и за продавце. Масовна окупљана су забрањена, а максималан број људи на једном месту је 50.
Шта се десило у Крагујевцу?
Шта је то што је Крагујевац поново попело на незахвално место жаришта заразе? Реално стање је да људи на улици и даље масовно не поштују мере заштите. Ноншалантно понашање се прекида тек на уласку у неку установу или продавницу јер без маске тамо и не могу да кроче. По парковима, игралиштима, на клупама седи се без дистанце.
- Летос смо имали корону због много журки, свадби... Сада је велики ризик због затворених простора, због хладног времена. Преносиоци су и старији, а тешко се открива где су се заразили. Опет су проблем скупови, а новост је да се вирус преноси на послу, не само на прославама - казао је раније за Војислав Антић директор Дома здравља у Крагујевцу.
Мере: Трећи талас није заобишао Ваљево, још један од градова где је на снази ванредна ситуација. Након прве недеље октобра кренуло је нагло заражавање у овом граду па су мере врло брзо након тога пооштрене у односу на републичке. Због повећаног броја нових случајева заразе корона вирусом, Штаб за ванредне ситуације града Ваљева донео је наредбу о скраћењу радног времена угоститељских објеката до 21 час. Једна од мера је и смањење окупљања, те је дозвољено свега пет људи на једном месту.
Шта се десило у Ваљеву?
Нагли пораст оболелих, објаснио је Завод, у вези је са кластером оболелих са једне приватне прославе у околини Ваљева, где је било око 60 гостију, дупло више од дозвољеног. Од њих 60, вирус је потврђен код 25 учесника. Уз то, корона се раширила и из једног мањег кластера, трговине у којој је откривено осам инфицираних, а потом су и четири члана једне породице инфицирана контактом с доказаним извором инфекције, рођаком из Београда који им је био у посети.
На почетком трећег таласа ванредну ситуацију прогласили су Бор, Рековац, Александровац, Прокупље и Нови Пазар. Додуше, занимљиво је да је последњи поменути град Нови Пазар без ванредне ситуације био један цели дан након чега је изнова прогласио.
Мере: У овом граду у ком је једно дуже време на снази ванредна ситуација уз само један дан паузе на снази су мере као на републичком нивоу, али уз додатну контролу. У циљу превентивног деловања и сузбијања пандемије корона вируса, а у складу са мерама Владе Србије, на територији Новог Пазара је појачан надзор привредних субјеката и контрола поштовања мера на јавним местима.
Посебан апел грађанима односи се на суздржавање од организације и присуства на било каквој врсти прослава, уз напомену да ће инспекцијске службе овакав вид окупљања најстрожије контролисати, каже се у саопштењу.
Мере: Слична ситуација из новог Пазара догодила се и у Трстенику. Овај град је ванредну ситуацију увео 30. септембра, односно вратио после само две недеље од укидања. Шта се променило? Спортска хала у овм граду је затворена па самим тим и спортски догађаји се не одржавају. Окупљање је дозвољено до 5 лица. И у овом граду кафићи, ресторани и други угоститетљски објекти не могу да раде од 21 до 6 сати ујутру.
Мере: На последњим заседањима Општинског штаба за ванредне ситуације донети су закључци који се односе на препоруке о ношењу заштитних маски на отвореном, раду угоститељскихи трговинских објеката до 21 сат, присуству до 30 лица у татвореном простору - то су мере које је донео општински штаб у Александровцу када је крајем октобра и у овом граду проглашена ванредна ситуација.
Занимљиво је за овај град напоменути да је у тренутку доношења одлуке 13 од 17 у овом граду у једном дану било позитивно на вирус!
Мере: Овај рад је ванредну ситуацију прогласио последње недеље октобра. Што се мера тиче, назначено је да су сви правни субјекти који послују на територији Бора дужни да на својим објектима истакну број лица који се може наћи у објекту (једна особа на 4 м2), и да морају одредити лице одговорно лице за контролу спровођења мера, потребно је поставити дезобаријере руку и обуће и контролисати ношење маске.
- Показало се да у редовима у великим и мањим трговинским ланцима, банкама, пошти и објектима јавне намене не поштују мере - навео је тада градоначелник Александар Миликић, и додао да све мере које је Град Бор донео не иду у правцу спречавања рада или скраћења радног времена.
Наредбом је налажено управницима зграда, ЈКП за стамбене услуге "Бор" и ЈКП "3. октобар" да започну дезинфекцију заједничких просторија у стамбеним зградама, прање улица, тргова, тротоара и дечијих игралишта.
Уведена је и мера забране организовања свечаности, свих културних, забавних и спортских манифестација са публиком.
Мере: Последња у низу општина која је увела ванредну ситуацију је општина Кладово. Мере које су од јуче на снази су следеће: обавезно ношење заштитних маски у затвореном простору и у јавном превозу, затим забрана окупљања више од петоро лица у затвореном и на отвореном простору. Уведена је и мера забране организовања свечаности, као и одржавање забавних и спортских манифестација са публиком. Наредбом је налажено управницима зграда да започну дезинфекцију заједничких просторија у зградама за колективно становање, док је обавеза комуналних предузећа да спроведу дезинфекцији јавних површина на којима се окупља већи број људи.
Јуче је одјекнула вест да у Србији постоји ново корона жариште и то у Кладову, граду на истоку земље од тек десетак хиљада становника (општина има дупло више), у којем је регистровано чак 59 новозаражених особа у последња 24 сата. Од овог укупног броја новооболелих, чак њих 57 је са истог места - из дома за старе "Топаловић".
Градски штаб за ванредне ситуације донео је на данашњој седници четири нове мере и две препоруке, а све су привременог и променљивог карактера, рекао је градоначелник Новог Сада Милош Вучевић. У овом граду није уведена ванредна ситуација, али су мере пооштрене.
- Ставицемо акценат на одбрану школа и обданишта, да сачувамо комбиновану наставу, биће и прелазак градских служби на рад у две смене, да се не стварају гужве. Опет ћемо укинути спа центре, базене - најавио је он.