У геронтолошким центрима 90 одсто вакцинисаних: Старија генерација показала највећу одговорнст
Америчка агенција за међународни развој (УСАИД) поклонила је 65 таблет рачунара, 36 паметних телевизора и пратећу опрему геронтолошким центрима у Србији
За 36 геронтолошких центара у Србији, Америчка агенција за међународни развој (УСАИД) поклонила је 65 таблет рачунара, 36 паметних телевизора и пратећу опрему, који ће корисницима тих установа обезбедити лакшу комуникацију са породицама и пријатељима у време пандемије ковида 19.
СПРЖЕН КУКУРУЗ И У ЧАЧАНСКОМ КРАЈУ: Уместо зелене стабљике потпуно жуте - како прехранити краве? (ФОТО)
КАКВО НАС ВРЕМЕ ЧЕКА ДО КРАЈА АВГУСТА: Да ли се враћају врућине или ћемо наставити да уживамо у освежењу?
УГОСТИТЕЉСКЕ ОБЈЕКТЕ ЧЕКА НОВА МЕРА! Огласили се из Кризног штаба - ево на који начин ћете моћи у кафану!
Примопредаја донације обележена је данас у присуству министарке за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дарије Кисић Тепавчевић, в.д. директора УСАИД у Србији Шенли Пинћоти и сталне предсавнице Програма УН за развој Франсин Пикап.
Министарка Кишић Тепавчевић је захвалила корисницима геронтолошких центара због понашања током пандемије и истакла да су они најсавеснији и најодговорнији део нашег друштва.
- Више од одсто корисника геронтолошких центара је вакцинисано. То је разлог због којег, упркос великом расту броја оболелих широм света, ми и даље имамо стабилну епидемиолошку ситуацију, а почели смо и примену треће дозе вакцине - рекла је Кисић Тепавчевих.
Она је истакла да је пандемија показала колико је неопходно да будемо технолошки писмени и да користимо сва помагала савременог света.
- Управо овакво опремање домова за старе омогућава комуникацију на даљину, за коју нам је јасно да не може да надомести физичко присуство и додире, али у, условима пандемије, омогућава безбедан контакт са ближњима на свакодневном нивоу. И управо су се наши најстарији показали изузетно агилни и вешти, и са великом вољом прихватили да уче савремене технологије - рекла је Кисић Тепавчевић.
В.д. директора УСАИД-а у Србији Шенли Пинћоти рекла је да су САД у протеклих годину дана успеле да доставе Србији око пет милиона долара помоћи у борби против корона вируса, а да ће ускоро дати и више.
- Одмах смо реаговали и када нам је Влада Србије рекла да им треба помоћ за транспорт заражених са тешком клиничком сликом и, заједно са УНДП, набавили смо и доставили 11 амбулантних кола широм Србије - подсетила је Пинћоти.
Када су, каже, схватили да старије људе, због вируса, не могу да посећују њихови ближњи, приступили су набавци таблета и смарт телевизора, јер је ипак бољи и виртуелни контакт него никакав.
Пинћоти је напоменула да је у овакво време најважније остати здрав и позвала оне који се нису вакцинисали, да то учине.
"Нисам сигурна да сви схватају колико имају среће што живе у САД или Србији. Ми имамо вакцине и свако ко жели, може да се вакцинише. У многим земљама људи желе да се вакцинишу, а немају могућост за то јер немају вакцине, или месецима чекају да би се имунизовали", поручила је Пинћоти. Стална представница УНДП Франсин Пикап рекла је да та организација у будућности намеравама да, осим куповине опреме, корисницима омогући и стицања потребних знања и вештине за коришћење рачунарске опреме и за време после пандемије.
То ће им, додаје, омогућити да буду друштвени активни, прате вести и догађаје, да врше online куповину, а посебно да комуницирају са својим ближњим који су далеко од куће, јер је, каже, познато да је Србија земља са огромном дијаспором.
Додала је да старији људи чине велику демографску групу и једну од највећих растућих група на друштвеној мрежи Фејсбук.
Путем видео линка обратили су се и директори и корисници геронтолошких центара који су нагласили колико им значи помоћ у рачунарској опреми.
На иницијативу Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, УНДП је почео испоруку рачунарске и комуникационе опреме геронтолошким центрима.
Донација УСАИД омогућила је да се ова подршка са 20 прошири на још 36 државних домова за старе, а сваки од њих са више од 100 корисника добио је по два таблет рачунара и један смарт ТВ, док су институције са мање од 100 корисника добиле по један таблет рачунар и смарт ТВ, као и слушалице и пратећу опрему.