У ОСАМ ГРАДОВА У СРБИЈИ РЕГИСТРОВАНИ КОМАРЦИ СА ВИРУСОМ ЗАПАДНОГ НИЛА: Ево који су то градови, и како да препознате симптоме вируса!
Комарци заражени вирусом Западног Нила регистровани су до сада у осам градова у Србији, а за сада нема оболелих од грознице Западног Нила.
Комарци заражени вирусом су регистровани у Београду, Шапцу, Суботици, Зрењанину, Новом Саду, Великом Градишту, Сомбору и Сремској Митровици.
Завод за биоциде и медицинску екологију у Београду ради надзор и испитивање комараца, а током јуна рађено је узорковање на територији 17 београдских општина, Нишу, Шапцу, Сремској Митровици, Зрењанину, Новом Саду, Суботици, Сомбору, Пожаревцу и Великом Градишту.
- Применом ПЦР теста утврђено је присуство генома вируса грознице Западног Нила у три узорка из Београда, по два узорка из Шапца, Суботице, Зрењанина и Новог Сада и у по једном узорку из Великог Градишта, Сомбора и Сремске Митровице - речено је за медије у Заводу за биоциде.
ДОДИР ЛУКСУЗА И КОМФОРА У ХОТЕЛУ ALEXANDROS ПАЛАЦЕ – СЛОБОДНЕ СОБЕ ВЕЋ ОД ОВОГ ВИКЕНДА!
ПРОГЛАШЕН ЦРВЕНИ МЕТЕОАЛАРМ, а у ОВИМ градовима у Србији је измерена највиша температура
У ОВА 3 ГРАДА У СРБИЈИ СЕ ПОЈАВИО ВИРУС ЗАПАДНОГ НИЛА, и то није једина ЗАРАЗА коју преносе КОМАРЦИ
За запрашивање комараца надлежне су локалне самоуправе, а у Београду сузбијање ради Завод за биоциде. Они кажу да се обавили запрашивање комараца на свим локацијама где је откривен вирус Западног Нила.
Резервоар заразе су птице, углавном гаврани и чавке.
Симптоми болести јављају се три до 14 дана након убода зараженог комарца. Код око 80 одсто инфицираних особа ово обољење протиче без симптома. Око 20 одсто заражених особа има благу клиничку слику у виду грознице, главобоље, мучнине, повраћања.
Код малог броја оболелих јављају се тешке компликације као што су упала можданица и упала мозга.
У Институту "Батут" кажу за Танјуг да није регистрован ниједан случај оболевања од грознице Западног Нила међу људима.
Подсећају да је то сезонско обољење које се најчешће преноси убодом зараженог комарца и које је највише заступљено у периоду највеће активности комараца.
Први оболели се региструју углавном у другој половини јула, а највећи број оболелих особа се пријављује током августа.
Инфекција вирусом Западног Нила је званично први пут регистрована код људи на територији наше земље крајем јула 2012. године, од када се и спрводи интензиван сезонски надзор над грозницом Западног Нила.
СЕДАМ ДУЖНОСТИ КОЈЕ ИМАТЕ ПРЕМА СВОМ ДЕТЕТУ: Ово нису пријатне теме, али су обавезне за сваког родитеља
Бежите од телефона док је на пуњачу! Зрачење је свуда око нас, а ЕВО и како да се заштитите
ЧУВЕНИ СРПСКИ ЛЕКАР ОТКРИВА: Морате да пијете ОВЕ напитке и комарци ће БЕЖАТИ ОД ВАС (ФОТО)
Сезонски надзор у хуманој популацији почео је 1. јуна и трајаће до прве половине новембра.
Према последњим подацима Европског центра за превенцију и контролу болести (ЕЦДЦ), у земљама Европске уније у хуманој популацији до 29. јуна нису пријављени случајеви оболевања од грознице Западног Нила.
Како би се смањио ризик од преношења болести из Батута подсећају да су важне мере личне заштите од убода комараца као што је употреба репелената, ношење одеће дугих рукава и ногавица, избегавање боравка на отвореном када је највећа активност комараца, као и заштитне мрежице на прозорима.
ЧУДЕСНА ВОДА Знате ли зашто је море слано? (ВИДЕО)