НОВИ ВИРУС ХАРА СРБИЈОМ! Опасност вреба са свих страна, СМРТНЕ последице уколико се не придржавате овога!
У Војводини су потврђени први случајеви новог вируса АХ3.
У Србији је тренутно у циркулацији један тип вируса грипа - АХ3. Лабораторијски је потврђен код пацијента у Војводини. Епидемиолози кажу да је вакцинација најефикаснији вид заштите и да цепива има довољно у домовима здравља за оне који се до сада нису заштитили.
СВЕ ВИШЕ ОБОЛЕЛИХ ОД ВЕЛИКОГ КАШЉА Подмукла болест се брзо шири, а траје СТО ДАНА! Ако приметите ове симптоме ОДМАХ КОД ЛЕКАРА
НАПАДАЛО 40 ЦЕНТИМЕТАРА СНЕГА: Сатима веје у овом делу Србије! Једна ствар отежава ситуацију
НОВЕ МЕРЕ ПРОТИВ НАСИЛНИХ ЂАКА, АЛИ И РОДИТЕЉА: Повећана новчана казна, у закон уведено чак 8 кључних новина
Многи грип не сматрају озбиљним здравственим проблемом. Лекари кажу да код младих и здравих особа болест обично прође са блажим симптомима. Код старијих, пацијената који имају удружене болести, особа са ослабљеним имунитетом могу да се развију тешке компликације и да дође до смртног исхода.
Сваке године се широм света региструје од три до пет милиона случајева грипа са тешким формама болести и од 290.000 до 650.000 смртних исхода.
Према подацима Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" претходне сезоне у Србији су потврђена сва три типа вируса грипа А(Х1), А(Х3) и Б, са доминантном заступљеношћу вируса грипа тип А(Х1).
Треба напоменути да подваријанта вируса грипа А(Х3), која је већ потврђена у Србији даје нешто тежу клиничку слику у односу на остале подваријанте - високу температуру, болове у мишићима, општу малаксалост, главобољу.
- До сада је регистрована ниска активност вируса грипа и спорадична географска распрострањеност. Не може се предвидети какав ће ток имати ова сезона грипа - кажу из Батута.
Сезонски грип карактерише изненадни почетак повишене температуре, кашаљ (обично суви), главобоља, бол у мишићима и зглобовима, малаксалост, бол у грлу, цурење из носа. Кашаљ може бити тежак и трајати две и више недеља.
- Већина људи који имају грип се опораве унутар седам дана од почетка симптома, али грип може представљати и озбиљно обољење са тешком клиничком сликом, као и могућим смртним исходом, нарочито код особа које су у повећаном ризику од развијања тешких форми болести или компликација - наводе из Батута.
Први случај грипа регистрован је у северној покрајини. Из Института за јавно здравље у Војводине данас су саопштили да је у односу на претходну недељу регистрован растући тренд обољења сличних грипу и акутних респираторних инфекција.
Током ове недеље регистровано су 102 обољења слична грипу и то највише у узрасту од 15 до 29 година. Пријављено је и 1.787 акутних респираторних инфекција и то највише у најмлађем узрасту, код деце до четири године.
Током прошле недеље имали су 1.693 пацијента са акутним респираторним инфекцијма и 75 пацијената са обољењима сличним грипу.
Слично је и у осталим деловима Србије. Лекари кажу да је најефикаснија заштита од грипа вакцинација. Републички фонд за здравствено осигурање обезбедио је за ову сезону 364.500 доза вакцина против сезонског грипа.
Вакцинација је почела почетком новембра, а грађани у свим домовима здравља могу да приме четворовалентну вакцину компаније Абот.
У Институту Батут кажу да је вакцина против грипа најефективнији начин како индивидулне, тако и колективне заштите од грипа, при чему се код вакцинисаних особа и у случају оболевања развија блажа клиничка слика и спречавају могуће теже компликације.
- До сада је апликовано око 62 одсто доза вакцине против грипа. Највећи утрошак, у односу на број планираних доза, био је на територији Западнобачког округа где је дато скоро 76 одсто од броја дистрибуираних доза, а најмање на територији Рашког округа ( Завод за јавно здравље Нови Пазар) 38,1 одсто - кажу у Батуту за Euronews Србија.
Епидемиолог проф. Зоран Радовановић рекао је да вирус грипа епидемијски ниво обично достигне крајем децембра, почетком јануара и да обично траје осам до 12 недеља.
- Вирус сада јесте лабораторијски потврђен, јер Војвођани имају добар мониторинг, али ће епидемијски ниво бити достигнут тек крајем децембра навео је Радовановић за Euronews Србија.
Треба напоменути да је ефикасност сваке вакцине против грипа, у најбољем случају, око 60 одсто. То значи да пацијент који је примио вакцину може да оболи, али да се у случају оболевања развија блажа клиничка слика и смањује могућност компликација.
Подсетимо, време неопходно за стицање имунитета је две, три недеље након давања вакцине, а трајање имунитета варира између шест и 12 месеци.
Програмом обавезне имунизације у Србији дефинисане су категорије које могу да добију вакцину против грипа о трошку државе. То су труднице, старији од 65 година, деца старија од 6 месеци уколико имају тешка хронична обољења, чланови породице особа које због своје болести не смеју да добију вакцину, а јако су угрожени уколико се разболе, здравствени радници као и сви смештени и запослени у геронтолошким центрима и установама социјално- здравствене заштите.