УПОЗОРЕЊЕ МИКРОБИОЛОГА ИЗ САН ДИЈЕГА "Корону је НЕМОГУЋЕ ИЗБЕЋИ, избор је да ли ћемо се вакцинисати или заразити"
Познати микробиолог шаље јасну поруку свима.
Коронавирус је сада немогуће избећи и ако се не вакцинишемо пре или касније бар 95 одсто људи ће се сусрести са њим, рекао је микробиолог из Сан Дијега доктор Милош Бабић.
СЈАЈНЕ ВЕСТИ: Данас у Србију стигао нови контигент Фајзерових вакцина!
ЛУЧИЋ: Телекому 250 милиона евра од Теленора, оптужбе СББ-а неосноване - то је пракса у 19 земаља Европе
ПОЗНАТО КОЛИКО ЈЕ НУС ПОЈАВА НА ВАКЦИНЕ ДОСАД ПРИЈАВЉЕНО: Нежељене реакције краткотрајне
Недељу дана после потпуне имунизације грађана у Израелу резултати истраживања показују да се коронавирусом заразило само 0,04 одсто вакцинисаних. Мање добра вест стиже из Британије. Епидемиолози верују да је нови сој короне 30 одсто смртоноснији, а да се 70 одсто брже шири.
Молекурални биолог из Сан Дијега каже да је вирус сада ендемиски, шири се кроз популацију и немогуће га је избећи.
- Пре или касније бар 95 одсто људи биће у контакту са вирусом. Ризик је вирус, а избор је да ли ћемо примити вакцину или се заразити вирусом - истакао је Бабић.
На питање шта је са онима који су здрави и не верују да могу да се заразе, микробиолог каже да ће од тих здавих сваки 500. умрети док ће 10 одсто завршити на болничком лечењу и дуже ће се опорављати од болести.
Дуже ће трајати, ако се не вакцинишемо, и постизање колективног имунитета, а што дуже траје епидемија, вирус има више могућности да мутира и да се појаве нови сојеви.
- Најбоље показују подаци из Бразила, да је потребно минуним 80 одсто људи који су или прележали вирус или су се вакцинисали да би се говорило о колективном имунитету - наводи Бабић.
Нико не може да каже за који тачно период треба да се вакцинишемо како би епидемија престала али, што се више одугловачи, ризик од нових сојева је већи.
- Са вакцинацијом негде иде добро, негде не. Израел је вакцинисао више од трећине становништва, темпо у Европи и Америци није добар, а ужасан је у многим сиромашним земљама Африке и Јужне Америке - истиче Бабић.
Каже и да што је више заражених, то је више мутација и могућности да се појави нови сој.
- Постоје разлике у ефикасности вакцина да се човек зарези и када их прими али оне све штите од тешких облика болести - истиче доктор Бабић.
Сматра да, ако успешно одратимо вакцинацију, онда се можда коронавирус ограничити али ако се размножи у много сојева, онда ће бити попут грипа и мораћемо бар сваке две године да се имунизујемо на неки начин.
Микробиолог каже да су најопаснији вируси они које не знамо.
- Људи нису свесни колико се ово често догађа и виролози и лекари уз велике напоре заустављају вирусе широм света, а ми морамо да схватимо да је то непрестана претња за све нас. Због тога је међународна сарадња врло битна као и политичка воља да та сарадња постоји - закључио је макробиолог из Сан Дијега доктор Милош Бабић.