УПОЗОРЕЊЕ СТРУЧЊАКА Стара-нова заразна болест поново ПРЕТИ: Преноси се КАО КОРОНА и не бира узрасте
Симптоми и неопходна изолација током лечења многе ће подсетити на туберкулозу и на ковид-19.
Светска здравствена организација процењује да је око 12 одсто особа које живе са ХИВ-ом оболело и од туберкулозе и да је ТБЦ - ХИВ претња глобалној безбедности за здравље пошто се туберкулоза јавља епидемијски у већем делу света.
ОГЛАСИО СЕ ДОНАЛД ТРАМП Изјавио саучешће поводом смрти принца Филипа: "Незаменљив губитак за све којима је драга наша цивилизација"
ЕУ У ЋОРСОКАКУ Меркеловој и Макрону "гори под ногама" - због проблема траже ПУТИНОВУ ПОМОЋ
НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ "СЗО": Планета и даље у чељустима вируса - у свету за дан 718.000 нових случајева коронавируса
У Центру за промоцију здравља суботичког Завода за јавно здравље објашњавају да је туберкулоза заразна болест коју изазива бацил туберкулозе и стара је колико и људски род. Др Роберт Кох је 1882. године открио бацил туберкулозе и 1905. године добио Нобелову награду за откриће. Калмет и Герина су 1921. године направили вакцину против туберкулозе.
- Неке нове заразне болести, сида пре свих, неправилан начин исхране, седење, дуван, алкохол, дроге, растуће сиромаштво представљају најважније разлоге због којих се туберкулоза вратила иако смо веровали да смо је победили у другој половини 20. века, проналаском вакцине и терапије. Данас се о туберкулози често разговара у контексту стара – нова заразна болест, која је постала глобална опасност. Избрисала је границе између развијених и неразвијених држава, између богатих и сиромашних људи, а, према показатељима, присутна је у становништву више него икада – каже специјалиста социјалне медицине др Зорица В. Драгаш.
Извор заразе је у 95 одсто случајева човек оболео од туберкулозе и његови секрети из дисајних путева и фистула. У око пет одсто случајева извор заразе је непрокувано млеко од оболелих крава.
- Инфекција се најчешће шири ваздухом и Флугеовим капљицама, а улазна врата су горњи дисајни путеви. Оболела особа можда још увек не зна да је болесна, али кашље или кија и при том не покрива марамицом нос и уста, па узрочник из горњих дисајних путева доспева у ваздух. Здрава особа удахне и зарази се. Болест захвата најчешће плућа, плућну марамицу, лимфне жлезде, кости, зглобове, грло, кожу, црева, мождане опне, очи и гениталије. Општи симптоми болести су губитак апетита, умор, малаксалост, мршављење, појачано ноћно знојење, повишена телесна температура и грозница, а специфични респираторни симптоми су кашаљ, траје дуже од три недеље и не пролази уобичајеним лечењем, искашљавање густог секрета, отежано дисање, болови у грудном кошу и искашљавање крви – каже др Драгаш.
Свако може да буде инфициран Коховим бацилом, али не обољевају сви. Чак 90 одсто здравих особа с добрим имунитетом неће оболети.
Фактори ризика који повећавају вероватноћу за настанак болести су: близак контакт с оболелом нелеченом особом, сида, имунокомпромитујућа стања и пад природне опште отпорности организма, коришћење дуванских производа, губитак телесне тежине, лоша психофизичка кондиција, алкохол и лоши социјалноекономски услови живота и рада, нутритивно сиромашна исхрана.
У Србији је бе-се-же вакцина уведена у календар обавезне вакцинације. То је прва вакцина која се даје непосредно по рођењу здравом новорођенчету, али треба знати да не пружа апсолутну заштиту.
- После прележане болести ствара се имунитет, али није трајан и могуће је оболети од туберкулозе више пута у животу. Због тога се често истиче да је прича о туберкулози истовремено и прича о здравом начину живота - каже др Драгаш.
Значајно је рано откривање болести и правовремено лечење оболелих. Тако се постиже бољи исход болести и спречава ширење инфекције.
- Лечење траје од шест до осам месеци, а у првој фази би требало да се спроводи у болници и у изолацији од здравих особа. Туберкулоза је излечива, ако се правилно лечи одговарајућом терапијом и посебним режимом живота. Понекад се примењује и хируршко лечење. После излечења веома је корисна рехабилитација, боравак на мору или планини.