УРЕЂЕЊЕ НОВОСАДСКЕ ДЕПОНИЈЕ НАКОН ВИШЕ ОД ДЕЦЕНИЈЕ ЧЕКАЊА - Највиши стандарди одлагања отпада!
Некад ругло надомак Новог Сада сада добија потпуно нови изглед и намену – рециклажно двориште по највишим еколошким стандардима.
Нови Сад више од 10 година чекао је на уређење Градске депоније које ће ускоро постати рециклажно дворишта. Овим ће бити бити решен проблем не само запуштене депонија која се налази на неких шест километара од центра града, већ ће се и одлагање смећа максимално оптимизовати по највишим стандардима.
ВЕЛИКА АКЦИЈА ЈКП "ГРАДСКА ЧИСТОЋА": Очишћена "дивља" депонија на Бежанијској коси (ФОТО)
ВЕЛИКА АКЦИЈА ЈКП "ГРАДСКА ЧИСТОЋА": Очишћена "дивља" депонија на Бежанијској коси (ФОТО)
УКЛОЊЕНА ДЕПОНИЈА У БАТАЈНИЦИ: Уклоњене су велике количине отпада, кабастог смећа и нагомиланог ђубрета (ФОТО)
Рециклажно двориште је предвиђено као један од садржаја у склопу планиране регионалне депоније, на простору садашње градске, а његовом изградњом ће практично бити заокружен процес раздвајања отпада. Ту ће се налазити централно постројење за прикупљање и сепарацију примарно селектованог отпада, као и простор за одлагање посебних типова отпада – гума од возила, азбестних производа, батерија, уља, електричних апарата.
Како се из тендерске документације може приметити, у комплексу будућег рециклажног дворишта издвајају се три фунционалне целине – улазна зона, хала за селектовање и рециклажно острво, с простором за посебне токове отпада. У хали за селекцију биће организован пријем примарно сепарисаног отпада с територије Новог Сада, као и његово разврставање, складиштење и продаја.
Рециклажно острво, с простором за посебне токове отпада, намењено је примарној сепарацији амбалаже, а део површине издвојен је за смештање различитих врста прикупљеног отпада. У тој зони пројектована је надстершница за секундарне сировине, које, како је наведено, неће бити третиране у погону, као и она с боксовима за гуме и кабасти отпад.
Осим тога, део простора ће бити ограђен и ту је планирано складиштење комуналног отпада на отвореном. У плану је и набавка и монтажа мобилних објеката, односно два контејнера за смештај резервоара за отпадна уља, те два жичана контејнера с надстрешницом, као и два затворена мобилна контејнера за песак, креч и пиљевину, за које је објашњено да ће бити коришћени за примарно деловање код акцедентних случајева.
Регионалним планом за управљање отпадом, осим Новог Сада, обухваћене су и општине Темерин, Врбас, Бачка Паланка, Беочин, Жабаљ, Србобран и Бачки Петровац, које ће имати заједнички центар за прераду отпада, који би годишње требало да прими од 70.000 до 160.000 кубика.
Услов за почетак градње регионалног центра је санација, рекултивација и затварање несанитарне депоније на Клиси, која се користи од 1963. године, а која ће, како је планирано, постепено бити затварана у наредних пет година, и уз проширење простора, након рекултивације земљишта, претворена у регионални центар.