НАЈНОВИЈЕ ИНФОРМАЦИЈЕ КРИЗНОГ ШТАБА: Више од 1.100 излечених, 7 особа преминуло
Кризни штаб Републике Србије за сузбијање корона вируса у Србији износи најновије податке министарства здравља.
У Републици Србији је до 15 часова 25. априла 2020. године регистровано 7.779 укупно потврђених случајева COVID 19.
Од последњег извештаја до 15 часова тестирани су узорци 5.051 особа од којих је 296 позитивно .
На респиратору се налази 91 пацијенат.
У последња 24 часа преминуло је 7 особа. Укупан број преминулих од почетка епидемије је 151 особа. Укупан број излечених грађана је 1.152.
Када је у питању новац који је утрошен на набавку медицинске опреме Гојковић је изјавио да би, он као лекар, цео буџет Републике Србије дао да се спаси макар само један људски живот, јер то, како је рекао, нема цену.
- Што се тиче опреме, сви здравствени радници у Србији имају обезбеђену личну заштитну опрему, везано за послове који обављају. Већ смо више пута рекли, не значи да треба да демонстрирамо да имамо опрему, да обучемо 120.000 запослених у здравственом сектору Србије у скафандере, да би показали да имамо опрему. Апсолутно је нормално да један део здравствених радника буде инфициран вирусом, али сви они имају адекватну заштиту везано за профил свог рада - објаснио је Гојковић.
Одговарајући на питања новинара Гојковић је рекао да је Србија од почетка кризе обезбедила све што је потребни и истакао да то показују резултати.
- Резултати су јасни. Од почетка смо говорили да нам је циљ да имамо што мање грађана који ће трагично завршити. До данашњег дана тај број у Србији је много мањи него у другим земљама - истакао је Гојковић и додао да је Србија десет пута боља од Швајцарске по тим подацима.
У Белгији је 30 пута већа смртност у Белгији, додао је Гојковић, а 177 пута је већа смртност у Италији.
Др Кисић Тепавчевић је, осврнувши се на питање о мерама поставила питање свим присутним новинарима:
- Имам ја једно питање за све вас: "Када не би следећи викенд и за првомајски празник, да ли има неко ко не би са својом породицом изашао? Јел има неко?
Одговора није било, те је додала да је онда свима јасно шта струка препоручује.
Проф. др Зоран Гојковић, покрајински секретар за здравство је објаснио какве мере ће бити предузете када је у питању заседање Парламента
- Што се тиче Парламента, постоје противепидемијске мере везане за рад Народне Скупштине Србије, сви посланици и сви који учествују у раду Парламента ће морати да им се подвргну. Морају да носе рукавице и маске, има довољно средстава за дезинфекцију, мораће да пролазе корз све оно што ми сада пролазимо - рекао је др Гојковић.
Објаснио је да ће мере за следећу недељу зависити од тока епидемије и на који начин ћемо се понашати. Рекао је да ће се о томе одлучивати већ у понедељак или уторак на кризном штабу.
Када је у питању теорија о слабљењу корона вируса, др Кисић Тепавчевић је рекла да је за то потврда клиничка слика новорегистрованих пацијената. Како је објаснила, раније регистровани пацијенти су имали тежу упалу плућа, док су пацијенти који су скоро регистровани или асимптоматични или имају блаже симптоме.
- Дошло је до продужетка и инкубационог периода, каже и он је сада око 7 дана, а некад је био 3 до 5.
- То су све индиректни показатељи који континуирано показују током недеља смањење вирулентности - казала је докторка и додала да је проценат оболелих у односу на тестиране данас исти као и прошлог дана.
Она је истакла да ће се сада све снаге усмерити на даље слабљење вируса у време када су неминовни даљи контакти и путовања.
Гојковић је додао да ми још увек нису сигурни да знају све о вирусу.
- Због тога нас брине да не дође донових дешавања који ће донети другачију слику и другачији план. То је нешто са чиме се целеа планета сусреће. Нама је циљ био да спречимо ескпоненцијални пораст, јер у почетку када је сама епидемија и кренула деловало је као да је вирус грипа - истакао је покрајински секретар.
- У последњих 24 часа тестирано је више од 5.000 људи, што је највише до сада тестираних грађана у једном дану - рекао је Проф. др Зоран Гојковић, покрајински секретар за здравство.
Он је додао да је у Неготину регистровано 26 позитивних особа и да су ти случајеви највероватније везани за дом за старе у том граду.
Одговарајући на питања новинара, Гојковић је рекао да се у КЦ Ниш 14 особа налази на респиратору.
- Морамо још пуно да радимо да бисмо се вратили на стање пре епидемије, то јест пандемије. Наравно да ћемо један део капацитета болничких поново ставити у њихову основну сврху - навео је покрајински секретар за здравство.
Гојковић је казао да ће то враћање болничких капацитета изискивати велики напор, као и да ће се ковид центри затварати по смањењу пацијената заражених коронавирусом.
- То подразумева да ће здравствени радници поново радити у другачијим условима... Здравствени систем чекају нови изазови - казао је Гојковић и истакао да у следећем периоду морамо да схватимо да треба да навикнемо да живимо са присуством вируса.
Др Дарија Кисић Тепавчевић је рекла да је код 531 корисника и 131 запослених у установама социјалне заштите у Србији. Највећи број заражених корисника био је из Геронтолошког центра у Нишу. Додала је да су сви хоспитализовани, без обзира на клиничку слику. До данашњег дана је 41 особа из Геронтолошког центра у Нишу је излечена, а у току дана се чекају резултати још неких тестираних корисника.
- Ови подаци нам говоре да ова популација јесте најосетљивија, чак и у ситуацији кад је у нашој популацији дошло до слабљења, без обзира што су у почетку имали благе симптоме - казала је Дарија Кисић Тепавчевић и додала да нам то показује непредвидљивост овога вируса.