"Велико К" одлази у историју: Килограм више никад неће бити исти
Килограм ће као мера ове недеље бити измењен јер ће научници променити начин на који дефинишу масу једног килограма. Ипак, ваге у купатилима ће и даље показивати исто, а и килограм воћа ће тежити колико и пре.
До сада је масу дефинисао "деда свих килограма": метални цилиндар величине лоптице за голф, закључан у трезору у Француској. Већ више од једног века био је једини прави килограм на којем су засновани сви остали.
Војничко гробље на Зејтинлику: Света српска земља и данас привлачи огроман број посетилаца
Али више неће бити тако. Очекује се да на састанку у петак у Версају, код Париза, владе одобре планове да уместо тога користе научну формулацију за дефинисање тачне масе једног килограма. Очекује се да ће та промена имати практичне последице у индустрији и науци, када су нужна ултрапрецизна мерења масе.
У историју ће отићи такозвано "Велико К" - килограм који је главни још до 1889. године.
Израђен од легуре отпорне на корозију: 90 одсто платине и 10 одсто иридијума, међународни прототип килограма је ретко виђао светлост дана. Ипак, његова улога је била пресудна као основе за општеприхваћен систем мерења масе, од чега зависи и сва међународна трговина.
Три кључа која се чувају на одвојеним местима потребна су да се откључа трезор у којем су "Велико К" и његових шест званичних копија, заједно названи "наследник и резервни делови", под стакленим звонима у Међународном бироу за тегове и мере, у Севру, на западном ободу Париза.
Оснивача је 1875. године било 17 држава, а Биро је познат по француској скраћеници БИПМ, као чувар седам главних јединица које човечанство користи да измери свој свет: метар за дужину, килограм за масу, секунда за време, ампер за електричну струју, келвин за температуру, мол за количину материје и лукс за интензитет светлости.
Од тих седам јединица, килограм је последњи заснован на физичком, постојећем предмету, "Великом К". Метар, на пример, некада је била штангла од метра, али је сада дефинисан као удаљеност коју светлост пређе у вакууму за 1/299,792,458. део секунде.