Да ли Србији прети опасност од ВИРУСА ЗАПАДНОГ НИЛА? Заражени комарци откривени у ових 11 градова
У Европској унији пријављено је 12 случајева оболевања од грознице Западног Нила
Комарци заражени вирусом Западног Нила полако заузимају територију у Србији. За само недељу дана повећан је број градова у којима има "крвопија" које преносе ову заразу, тако да су они сада присутни у 11 места у земљи. На срећу, овом вирусу грађани и даље одолевају - још није регистрован ниједан случај заразе међу људима.
ПОТРЕБНА КРВ ЗА ТЕОДОРУ! Аутомобил који је налетео на њу ОТКИНУО ЈОЈ СТОПАЛО, лекари воде тешку битку
У ЧАЧКУ ЗБОГ КОРОНА ВИРУСА хоспитализована 62 пацијента: У протекла 24 сата пет особа прикључено на РЕСПИРАТОРЕ
У НЕКИМ СТЕ СТВАРИМА ПРЕВАЗИШЛИ ИТАЛИЈУ: Хирург Јакопо Палавичини о боравку у Србији, има ВАЖНУ поруку за наш народ
У седмици до 2. августа, заражених комараца било је у 8 градова, а у периоду од 2. до 8. августа откривени су у још 3 града.
Наиме, према најновијем извештају Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут", поред Београда, Суботице, Сомбора, Зрењанина, Панчева, Краљева, Палића и Апатина, прошле недеље вирус Западног Нила је детектован и код комараца у Параћину, Пожаревцу и у Новом Саду.
- На територији 11 градова Србије, Завод за биоциде и медицинску екологију спроводи надзор над вирусом грознице Западног Нила у популацији комараца од 1. јуна 2020. године. На основу извештаја Завода од почетка сезоне до 4. августа присуство генома вируса Западног Нила откривено је у домаћим комарцима кулекс пипиенс са различитих локација на територији Суботице, Сомбора, Параћина, Зрењанина, Панчева, Краљева, Палића, Апатина, Новог Сада, Пожаревца и Београда - наводи се у извештају Института "Батут" за 32 недељу од 2. до 8. августа.
Са друге стране, за разлику од Завода за биоциде, предузеће "Циклонизација" из Новог Сада, није детектовало овај вирус међу комарцима, али наводе да је врло вероватно да ће се то догодити у току овог месеца.
- У другом кругу анализирани су узорци са 46 локација са тероторије града, приградских насеља и села који су сакупљени у другој половини јула и почетком августа. Као и у првом кругу, када су на анализу послати комараци са 30 локација из свих делова Новог Сада сакупљени у првој половини јула, и у овом другом кругу нису детектовани комарци заражени вирусом Западног Нила. За анализу је задужена лабораторија Научног института за ветеринарство из Новог Сада, а присуство вируса утврђује се ПЦР методом - објашњава Дарио Аћимовић, менаџер за односе с јавношћу у овом предузећу.
Како каже, овакав резултат је очекиван јер су за развој вируса у комарцима потребни дужи периоди топлог времена. Зато је, каже Аћимовић, врло вероватно да ће вирус Западног Нила бити детектован у узорцима који ће бити сакупљени током августа.
Аћимовић подсећа да су резервоар вируса Западног Нила птице, и прецизира када комарци мењају домаћине да би узели крвни оброк.
- Преношење вируса са комараца на људе обично се дешава пред крај сезоне, у августу и септембру, јер је то време када комарци мењају домаћине и крвни оброк узимају и са птица и са људи. Преношење вируса зависи и од температуре. Изразито високе температуре, рецимо, погодују бржем развоју вируса. У комарцу који се хранио на зараженој птици он се брже развија, односно пре достиже вирулентност и осигурава преношење на човека на којем се комарац потом храни.
ШТА СЕ КРИЈЕ ИЗА ПАДА БРОЈА ЗАРАЖЕНИХ? Др Тиодоровић открио да ли ће се епидемија СМИРИТИ ДО КРАЈА АВГУСТА
ОВИ СРБИ ЋЕ ПРВИ ПРИМИТИ ПУТИНОВУ ВАКЦИНУ! Аванс увелико понуђен руском председнику, за лек се СТОЈИ У РЕДУ
КОРОНА НЕМИЛОСРДНА У УСТАНОВИ СОЦИЈАЛНЕ ЗАШТИТЕ: Преминули штићеник и неговатељица
- У заштити здравља грађана кључно је током целе сезоне држати бројност комараца под контролом и на време прекинути овај ланац преношења. Важно је да се систематски ради на сузбијању комараца, и да се не допусти да комарци опстану толико дуго да узму крвни оброк са птице, положе јаја, а онда поново узму крвни оброк са човека и тако пренесу вирус - објашњава Аћимовић.
Неуобичајена ситуација са водостајем Дунава у августу
Према његовим речима, због новог, значајног, пораста водостаја Дунава, неуобичајеног за ово доба године, стручњаци “Циклонизације” у наредним данима очекују поновно активирање изворишта речних комараца на великим површинама излива на обе обале. Припремљени су третмани, који ће бити изведени у наредним данима.
- У скоро 50 година, колико се бавимо сузбијањем комараца у Новом Саду, није забележено да је средином августа било потребе за овако свеобухватним третманима против речних, или руралних комараца. Међутим, ове године у Европи су у протеклом периоду забележене екстремне количине падавина за ово доба године, и то је довело до таласа који је подигао ниво Дунава до мере да пуни изворишта комараца на великим површинама. Наши стручњаци већ две недеље прате водостај Дунава у Мађарској и на време су предвидели и пораст код нас, те мере које ћемо морати да предузмемо. Дунав је веч напунио изворишта, а врх овог таласа очекујемо сутра. За сада пројекције су да ће повлачење ићи релативно брзо, али ми смо спремни и за тежи сценарио у којем би се ова висока вода задржала и у дужем периоду - каже Аћимовић.
Хватање узорака за анализу на вирус Западног Нила
Додаје да су против ове врсте комараца већ стартовали ларвицидни третмани са земље и са воде, а наредних дана почеће и третмани проив одраслих форми. Третмани ће бити спроведени са земље УЛВ генераторима на теренским возилима, са воде чамцима и амфибијама, а уколико буде потребе извешће се и ваздушни третмани из хеликоптера и авиона.
Заражени људи у Грчкој и Румунији
Иако се највећи број оболелих људи од грознице Западног Нила региструје током августа, у Институту "Батут" наводе да до 7. августа није регистрован потврђени случај оболевања од грознице Западног Нила, а како смо успели да сазнамо, то се није десило ни до јуче.
Ова грозница међу људима засад се појавила само у Грчкој и Румунији.
- У земљама Европске уније у хуманој популацији пријављено је 12 случајева оболевања од грознице Западног Нила, и то у Грчкој 10 и у Румунији 2. Од почетка сезоне 2020. године у земљама ЕУ нису пријављене епидемије изазване овим вирусом ни међу коњима и птицама - додаје се у извештају Института "Батут".
Грозница Западног Нила, иначе, присутна је на појединим подручјима Европе још од 60-их година прошлог века, а спорадични случајеви и мање епидемије у хуманој популацији регистровани су у неколико земаља источне и јужне Европе током последњих 15 година.
У Србији 98 смрти за 7 година, и 1.016 случајева заразе
Инфекција вирусом Западног Нила је званично први пут регистрована код грађана у Србији крајем јула 2012. године. Од 2012. до 2019. године у нашој земљи регистровано је укупно 1.016 случајева заразе и 98 смртних исхода, званични су подаци Института "Батут".
Грозница Западног Нила је, иначе, вирусно обољење које се преноси убодом зараженог комараца. Већина инфицираних особа, 80 одсто, нема никакве симптоме и знаке болести. Код мањег процента заражених особа, око 20 одсто, симптоми подсећају на грип, са наглом појавом повишене телесне температуре, главобољом, боловима у мишићима и зглобовима, умором, благим пролазним осипом и лимфаденопатијом (увећање лимфних чворова).
Међутим, код појединих особа, долази до настанка асептичног менингитиса или енцефалитиса, односно неуроинвазивног облика болести, који захтева хоспитализацију. Код њих се јавља главобоља, укочен врат, ступор (тупост), дезоријентисаност, кома, тремори, конвулзије, слабост мишића и парализа. Након прележане инфекције често долази до развоја дуготрајних последица, као што су умор, губитак памћења, тешкоће приликом ходања, мишићна слабост и депресија.
Смртност је већа код старијих особа, нарочито код особа изнад 75 година живота.
А, да би случај инфекције вирусом Западног Нила био потврђен, уз испољену клиничку слику менингитиса, енцефалитис и менингоенцефалитиса, неопходно је да се потврди присуство одговарајућих антитела у ликвору код оболелог пацијента.
ЈОШ САМО ДВА ДАНА УЖИВАМО У ЛЕПОМ ВРЕМЕНУ! За викенд нас очекује ВЕЛИКИ ПРЕОКРЕТ, ево шта нам се спрема
КОРОНА ОВАЈ ДЕО СРБИЈЕ УКЛАЊА СА ЦРНЕ ЛИСТЕ! Може да се одахне: У последњих месец дана НАЈМАЊИ БРОЈ заражених