Два случаја вируса ЗАПАДНОГ НИЛА се завршила смртним исходом: Познато у којим градовима су нађени заражени комарци!
Инфекција вирусом Западног Нила је званично први пут регистрована међу људима на територији Србије крајем јула месеца 2012. године
Прва два случаја обољевања људи од вируса Западног Нила потврђена су ове године у Србији и то у Јужнобачком и Сремском округу, саопштио је Институт за јавно здравље Србије “Др Милан Јовановић Батут”.
Ко су стварно насилници, а ко жртве: Ово је 12 предсрасуда о насиљу према женама - не гледај, пријави!
ЂАЦИ КОЈИ СЕ НЕ ВАКЦИНИШУ МОРАЋЕ ЈЕДНОМ НЕДЕЉНО ДА СЕ ТЕСТИРАЈУ? Др Јовановић из Кризног штаба одговорила на горућа питања
СЛАВИМО СВЕТУ ПЕТКУ ТРНОВУ: Жене никако НЕ СМЕЈУ радити неколико ствари на овај празник
Нажалост, како је обелодањено, оба су се завршила смртним исходом, а реч је о мушкарцу од 63 и жени од 50 година који су, како се напомиње, имали “придружена хронична обољења”.
- На основу извештаја Завода за биоциде и медицинску екологију од 27. јула 2021. присуство генома вируса Западног Нила откривено је у домаћим комарцима “Culex пипиенс” на шест локација на територији Панчева и две локације на територији града Београда - стоји у извештају “Батута”.
До 30. јула и у земљама Европске уније (ЕУ) у хуманој популацији пријављено је обољевање од грознице Западног Нила, у Италији. Од почетка сезоне 2021. у земљама ЕУ пријављена је једна епидемије изазвана вирусом Западног Нила међу коњима, док ниједна није регистрована међу птицама.
Грозница Западног Нила је сезонско обољење које је највише заступљено у периоду највеће активности комараца који је и преносе. За наше географско подручје карактеристично је да они постају активни у пролеће, (март/април), а период њихове интензивне активности је од краја маја до септембра. Сезона трансмисије вируса Западног Нила у Србији уобичајено траје од јуна до новембра месеца. Имајући у виду искуства како околних тако и наше земље, први оболели се региструју углавном у другој половини јула месеца, а највећи број случајева се пријављује током августа месеца. Дакле управо у овом периоду!
Инфекција вирусом Западног Нила је званично први пут регистрована међу људима на територији Србије крајем јула месеца 2012. године. У периоду од 2012. до 2020. на територији наше земље регистрована су 1.032 случаја грознице Западног Нила. У истом периоду бележи се и 98 смртних исхода који се могу довести у везу са оболевањем од грознице Западног Нила.
Већина особа (80%) инфицирана вирусом Западног Нила нема никакве симптоме и знаке болести. Код мањег процента заражених особа (приближно 20%) симптоми подсећају на обољење слично грипу, са наглом појавом повишене телесне температуре, главобољом, боловима у мишићима и зглобовима, умором, благим пролазним осипом и лимфаденопатијом. Међутим, код појединих особа (
Симптоми су главобоља, укочен врат, дезоријентисаност, кома, тремори, конвулзије, слабост мишића и парализа. Након прележане инфекције често долази до развоја дуготрајних последица, као што су: умор, губитак памћења, тешкоће приликом ходања, мишићна слабост и депресија. Смртност је већа код старијих особа, нарочито код особа изнад 75 година живота.