ЗАШТО БОЖИЋ СЛАВИМО БАШ НА ДАНАШЊИ ДАН? Изненадићете се, и није баш све повезано са паганском прошлошћу као што се мисли
Нико тачно не зна када је Исус Христ био рођен
Готово сваки (амерички) празнични специјал који је емитован у протеклих неколико година има барем једног лика који нам бесно објашњава како је Деда Мраз заправо Один (иако му име на енглеском и немачком дословно значи Свети Никола), како је украшавање дрвећа паганска традиција (што вероватно јесте), те како је датум Божића "тутнут" у 25. децембар само како би се скренула пажња са овог или оног римског празника.
УПУЋЕН ХИТАН АПЕЛ СТАНОВНИЦИМА ПИРОТА: Морају пазити на сопствену безбедност, власти су кренуле у акцију
РХМЗ СЕ ХИТНО ОГЛАСИО: Понедељак нам доноси велику промену времена, издато УПОЗОРЕЊЕ (ФОТО)
МИСТЕРИОЗНИ НЕСТАНАК БЕОГРАЂАНКЕ: Муж пријавио да је нема тек три дана касније - породица страхује од најгорег (ФОТО)
Паганско божанство на које се најчешће позивају (поред Сатурна, Митре...), а чији се култ славио 25. децембра, јесте Сол Инвиктус, римски бог Сунца. Међутим, оно што не кажу јесте да је његов култ успостављен тек крајем трећег века нове ере када је хришћанство већ било у успону (неких 100 година касније ће бити једина државна религија у Римском царству). У истом календару у ком се први пут спомиње овај празник, спомиње се и Божић.
Логичније је стога да је ондашњи римски цар успоставио нови култ како би скренуо пажњу са Божића и све јачег таласа хришћанства, него да је рана Црква везала свој други највећи празник за нешто паганско (и у њеним очима нечастиво) само да би што више људи привукла на своју страну (јер зашто онда није одабрала почетак пролећа, јесењу равнодневницу или било који други период интензивног славља).
Тешко је поверовати да су датум Божића одабрали тек тако људи који су водили интензивне расправе и неколико векова касније иконоборачких ратова када се нису слагали око питања вере. Сетимо се и физичких сукоба (од којих неки можда и јесу апокрифни, али и легенда некада много говори о систему вредности) између свештеника који су се држали Писма и оних који су покушавали да у њега учитају нешто чега ту није било...
Стотинама и стотинама година најученији људи на свету су тумачили Стари и Нови завет до детаља и бдили над сваком реченицом. У таквој атмосфери тешко је поверовати да би се тек тако дозволило да се кључном догађају какво је рођење Исуса Христа приступи произвољно и искључиво политички.
Приде, да је иједан озбиљни историчар касне антике разматрао могућност да је Божић установљен на крају децембра само да би се "киднаповали" пагански празници, за њега бисмо досад на сва звона чули.
Зашто је 25. децембар одабран као датум Божића?
Нико тачно не зна када је Исус Христ био рођен. Јеванђеља нам не дају датум, нити јасне референце. И сигурно је својевремено било много расправа о томе за који датум узети рођење Божјег сина.
Према прорачунима Секста Јулија Африканца, хришћанског историчара из 2. и 3. века нове ере, 25. март (7. април по новом календару) био је датум Благовести, када је Дјева Марија сазнала да носи Исуса Христа. Тачно девет месеци од 25. марта је 25. децембар (7. јануар).
Истовремено, рани хришћани су веровали да живот Божјег сина мора бити савршен, те да је Христ умро на крсту истог датума када је и безгрешно зачет. Одређујући се према Пасхи, поједини су дошли до закључка да је оригинални Велики петак пао 25. марта. Опет, девет месеци касније је 25. децембар.
Рачунице су варирале, али датум је у четвртом веку фиксиран. Близина зимској краткодневници, када је већина паганских култура широм света имала своје ритуале, тешко да је имала једину и одлучујућу превагу.
А то што су с годинама и вековима неки од тих ритуала налазили своје место у прослави Божића, више говори о толеранцији ране Цркве и разумевању које су њени оци имали према обичном човеку, емотивно везаном за своје обичаје, него о жељи да паганштину усвоји као своју.
Датум Божића, у сваком случају, не треба ни да буде толико битан, колико поруке мира, љубави, наде, вере и будућег вечног спасења коју носи.