ЗАШТО ПОЛА СРБИЈЕ КАШЉЕ И КИЈА? Неки имају и температуру, али једно је сигурно - ТО НИЈЕ КОРОНА! Ево шта је у питању
Пола Србије кашље и кија, неки имају чак и високу температуру, а разлог није само корона, већ још неколико других вируса, грип, али и - пролећне алергије. И све то у исто време! Међутим, решење је врло једноставно и оно стоји као препорука - заштитна маска!
С почетком пролећа када почињу алергије велики број људи муку мучи са кијавицом, кашљем и цурењем из носа. С обзиром да још увек трај епидемија короне, ту је свакако и Ковид-19, али и други вируси, грип, који у већој или мањој мери дају сличне или чак исте симптоме. Како бисте утврдили који проблем имате, морате проћи кроз ковид амбуланту како би се искључила мугућност заразе короном, а онда вас чека неколико дана лежања и борба са температуром.
Ипак, у овом тренутку најважније је предупредити инфекцију, што се може учинити ношењем заштитне маске. Уколико стојите у реду и налазите се на једном месту са гомилом људи, без озбира што сте на отвореном, лекари саветују - ставите маску. Такође, ако одлазите у затворени простор, продавницу, тржни центар, заштитна маска ће вам помоћи јер је затворена просторија са великим бројем људи "полигон за респираторне инфекције".
ДОБРА ВЕСТ ЗА СПОРТИСТЕ: У Крагујевцу реконструисан терен за мале спортове
КРАГУЈЕВАЧКИ УНИВЕРЗИТЕТ: Конкурс за упис на кратки програм студија Тестирање софтвера
УРЕЂЕЊЕ НОВОСАДСКЕ ДЕПОНИЈЕ НАКОН ВИШЕ ОД ДЕЦЕНИЈЕ ЧЕКАЊА - Највиши стандарди одлагања отпада!
С друге стране, уколико живите у загађаном подручју, или сте алергични, маске су такође решење и могу вам помоћи да ублажите своје тегобе узроковане загађењем или алегентима.
Митинзи. Предизборна кампања је у току и широм земље доржавају се митинзи и скупови, иако су маске због короне званично остале као препорука, то не значи да их не носите, већ да их ставите у "ризичним" ситуацијама. Без озбира да ли сте на отвореном, ако се налазите у великој гужви где је немогуће направити дистанцу, обавезно ставите маску.
Градски превоз. У градском превозу се такође саветује ношење маски. Маске штите да не пренесете даље вирус, али и да заштите себе, што ћете наравно успети само ако имате маску ознаке Н95, док хирушком маском, углавном штитите друге.
Епидемиолог и члан Кризниг штаба проф.др Бранислав Тиодоровић објаснио је за "Блиц" пре неколико дана колико је важно да носимо маске у ризичним ситуацијама.
-Маске су званично препорука, што значи да ми и даље препоручујемо ношење маски у одређеним ситуацијама, то што нема кажњавања и нису обавезне не значи да нису потребне. Свако треба да процени ситуацију када би требало да стави маску, и да се понаша онако како је најбоље да сачува и своје и туђе здравље. Рецимо, ако је у питању ношење маски напољу, ако сте на размаку од два метра, метар и по, заиста нема разлога да носите маску, значи ту постоји дистанца. С друге стране, ако сте у неком затвореном простору, ризична сте група, постоји ризик да се заразите, ставите одговарајућу маску и заштитие се, објаснио је професор Тиодоровић.
Такође, ако идете у болницу, дом здравља или неки други здравствени центар, обавезно ставите маску.
Вируси код деце
Кашаљ и повишена телесна температура и преко 39 степени ових дана чести су симптоми који се јављају посебно код деце, због чега су све веће гужве по домовима здравља. Др Александар Стојановић, директор ДЗ Палилула, објашњава за „Блиц“ да је у питању вирус који се јавља најчешће код деце узраста од шест до 12 година, али да пролази брзо.
- У последњих неколико дана долазе деца узраста од шест до 12 година са повишеном температуром. Када дођу у дом здравља, ми их најпре шаљемо у ковид амбуланту, да видимо да ли је корона у питању. Међутим, углавном су негативни, а педијатри кажу се ради се о неком вирусу који се јавља у виду прехладе и високе температуре. Уз терапију за два-три дана све се то смири - објашњава др Стојановић.
Како кажу лекари, реч је о вирусу који хара у колективима, али је срећом безопасан.
- Вирус се јавља код свих узраста, али и код мале деце. Који је вирус у питању још не знамо. Градски завод за јавно здравље (GZZJZ) још није објавио врсту вируса, али с обзиром да је равнотежа у природи поремећена, могуће да је у питању вирус грипа. Важно је да га препознамо на основу клиничких симптома и да клиничке анализе то потврђују - рекла је др Радмила Косић, педијатар Дома здравља „Звездара“.
Како каже, некада деца имају температуру четири и пет дана. Статистике оказују да деца значајно више оболевају у овом периоду од болести које имају у клиничкој слици повишену температуру, кашаљ и кијање.
Стомачни или цревни вирус
- У оптицају је и један цревни вирус који није карактеристичан за овај део године. Вероватно су два различита вируса у циркулацији - каже Косићева.
По њеним речима, “не треба да се лечимо преко интернета него код свог изабраног лекара”.
- У зависности од тога колико је вирус агресиван и стања организма, три до пет дана траје опоравак од стомачног вируса. Кад не иде после дан, два неопходно је да се дете упути у болницу да би примило интравенозну рехидратацију, јер је то једино што нас угрожава код цревних вируса. Одрасли су ретко у опасности - истиче Радмила Косић.
На стомачне вирусе упозоравају и лекари из Ниша.
- Осим тог поменутог вируса који проузрокује кашаљ и температуру, имамо и стомачни вирус. То није ништа ново међу школском и предшколском децом. Деца која бораве у колективима склона су инфекцијама, само што смо ми то мало забравили, због актуелне короне. Течност, витамини, одмарање и све прође брзо. Педијатар одлучује ако је потребно укључити још нешто. Свакако је савет одмах посетити лекара - каже за „Блиц“ проф. др Милорад Јеркан, директор ДЗ у Нишу.
Грип хара међу студентима
За разлику од деце, код студената је потврђен вирус грипа. У последње две недеље на Студентској поликлиници у Београду повећан је број прегледа за 70 одсто у односу на претходни период.
– Само у претходној недељи од 80 тестираних студената, 66 је било позитивно на грип, код свих је изолован вирус АХ3, а у последња два, три дана кренуо је и тип Б – рекла је др Милена Томашевић.
Она је прецизирала да се студенти најчешће јављају са симптомима високе температуре која може достићи и преко 40 степени, боловима у мишићима, костима и зглобовима, боловима у грлу и кашаљем, што су све симптоми слични ковиду, па је без тестирања тешко закључити о ком се обољењу ради.
– Као и сви респираторни вируси и вирус грипа се преноси капљично тако да су маске биле спас и зато претходне две године и није било грипа. Сада, када смо маске скинули, вирус је постао доминантан – навела је Томашевич.
Почела сезона алергија
Међутим, ни то није све. Све је више грађана који опседају лекаре због - алергија. Сезона поленске алергије увелико је почела, а у наредном периоду проблеме ће имати сви они који су алергични на полен дрвећа, пре свега брезе.
- У односу на лане далеко је више пацијената, вероватно јер је пандемија ковида мало утихнула. Најдоминантнији симптоми су дуготрајна цурења воденасте секреције из носа, сливање низ грло, запушеност и свраб носа, ждрела, очију - каже др Маја Буљчик Ћупић оториноларинголог-алерголог.
- Алергијске манифестације на полен испољавају се најчешће као алергијски коњуктивитис, алергијски ринитис, алергијска кијавица, али може да се развије и алергијски бронхитис, као и астма. Алергијски коњуктивитис карактерише свраб, пецкање и сузење очију. Алергијски ринитис упала слузокоже носа, свраб, цурење из носа и кијање. Најдраматичније испољавање астме је осећај недостатка ваздуха и гушење. Често кијање, кашљање па и гушење у неким случајевима може бити тешко подношљиво - објашњава специјалиста социјалне медицине др Зорица В. Драгаш.
Према њеним речима кад је полен присутан у ваздуху корисно је смањити кретање на отвореном, а послове обављати и шетати по киши или непосредно после кише. Тада треба обављати и проветравање стамбеног простора.
Симптоми
- Висока температура
- Бол у грлу
- Сув кашаљ
ГРИП
- Висока температура
- Бол у мишичима и костима
- Бол у грлу и кашаљ
КОРОНА
- Цурење из носа
- Главобоља
- Малаксалост, бол у мишићима
- Бол у грлу, кашаљ
АЛЕРГИЈЕ
- Цурење из носа
- Сузне, крваве очи
- Кијање у серијама
- Чест суви кашаљ