Збогом ПАПИРНИМ РЕЦЕПТИМА: Хронични болесници више неће морати да иду код лекара СВАКОГ МЕСЕЦА
Електронски рецепт има исти рок важења као и папирни
Електронски рецепти замениће папирни до 30. јуна у целој Србији, наводи Министарство здравља, а до краја године из оптицаја ће потпуно бити избачени штампани обрасци за терапију.
Прочитајте и:
Од суботе, 31. марта, е-рецепт је уведен на територији читаве Војводине. Сад се терапија тако подиже у укупно 2.789 апотека. У Београду се терапија на е-рецепт прописује у домовима здравља у 16 од укупно 17 општина, Геронтолошком заводу и Студентској поликлиници, а у Србији, не рачунајући Војводину, засад у укупно 42 установе.
- На електронске рецепте, од 30. октобра када су уведени у првих 10 општина у Београду, досад је издато 14.859.360 терапија. Од тог броја, око милион терапија издато је за хроничне болести – откривају у Министарству здравља.
Електронски рецепт има исти рок важења као и папирни – седам дана, а изузетак су једино антибиотици, за које рецепт важи три дана, и лекови са Д листе које пацијент може да подигне у року од 30 дана.
Терапија за хроничне болести прописује се за шест месеци, што је једна од великих предности новог начина прописивања и издавања лекова, јер нхронично оболели више не морају сваког месеца код изабраног лекара по рецепте. Рецепти се аутоматски издају за шест месеци, а на реализацију пристижу сукцесивно 30 дана.
Е- рецепт у апотеци може да се реализује седам дана пре и седам дана после тог рока. Иако је процедура крајње једноставна, у апотекама кажу да има пацијената који забораве датум издавања, закасне да подигну лек, а то значи да ванредно морају код изабраног лекара.
- Изабрани лекар сад кроз систем има повратну информацију о реализацији рецепта, и тако може да види да ли се пацијент придржава прописане терапије, односно да ли је подиже – кажу у Министарству здравља.
Додају да су изузетно задовољни почетним резултатом који је постигнут тамо где је заживео електронски рецепт.
- Посете изабраном лекару искључиво због прописивања терапије смањене су од 15 до чак 40 одсто. Тако да сад изабрани лекари имају много више времена да се посвете пацијенту и превентиви него раније, што нам је и био циљ.