Знате ли праву СИМБОЛИКУ БАДЊАКА? Ево зашто се у кућу уноси ХРАСТОВА ГРАНА са ЦРВЕНОМ ВРПЦОМ!
У бадњаку је сабрана сва симболика старог веровања и хришћанске религије
Бадњак и даље тврдоглаво опстаје у српским домовима макар и као најмања храстова гранчица украшена црвеним врпцама и житним класјем, купљена уз честитку код продавца на пијаци, упркос глобализацији, која данас меље националне културе и обичаје. Међутим, како се наводи, људи који данас уносе бадњак у кућу не размишљају о његовој старој симболици.
Наиме, Божић се, у прошлости као и данас, не може замислити без окићеног светог храстовог дрвета које уз рој варница сагорева на огњишту и греје дом у божићној ноћи. У њему је сабрана сва симболика старог веровања и хришћанске религије.
Александар је за Божић пожелео само ЈЕДНУ ЖЕНУ! На Фејсбук је окачио ОГЛАС који је цела Србија приметила!
Чудо у селу на Космету! Максимовићи затекли невероватан призор у СТАБЛУ ХРАСТА: Симбол СВЕТЕ ЗЕМЉЕ!
"ПОСМРЧЕ" је најтужнија реч српског језика, знате ли шта значи?
-Бадњак данас симболизује рађање нове хришћанске ере из пепела старог света. Људи који уносе бадњак у кућу не размишљају о његовој старој симболици, иако су обичаји везани за Бадњи дан неописиво стари. Они обједињују најдревније симболе човечанства. У њему су уједињени снага храста и прометејски пламен који разбио мрак и угрејао човечанство - каже етнолог Драгомир Антонић.
По хришћанским схватањима бадњак је симбол дрвета које је Јосиф унео у витлејемску пећину и заложио га да угреје богородицу Марију и тек рођеног богомладенца Исуса. С друге стране, етнолози и антрополози подсећају на то да је поштовање светог дрвета много старије и да се само надовезује на прастаре старословенске обичаје и веровања.
- Древни обичаји и религијска схватања пореклом из прасловенске заједнице одржали су се међу јужним Словенима боље него код осталих словенских народа управо зато што су се спојили с хришћанском митологијом и ритуалном праксом - каже антрополог Јован Јанићијевић.
Још су антички путописци описивали Словене као народ који поштује шуме и воде, а храст наводе као њихово најсветије дрво с божанским духом. Савремени научници наводе да је древно веровање тврдоглаво опстало до данашњих дана у поштовању посвећених храстова - записа и нарочито бадњака. Зато по селима и данас домаћини с бадњаком разговарају, засипају га пшеницом и заливају вином пре но што га посеку, а укућани светом дрвету певају "Бадњаче, рођаче" док га уносе у кућу:
"Ој, бадњаче бадњаче, ти наш стари рођаче, Добро си нам дошао и кућу ушао! Мили српски бадњаче, ти наш стари рођаче, Бадњаче, бадњаче, рођаче, рођаче.
Која је права симболика бадњака и коме посвећујемо бадњу вечеру... Доносиш нам много среће, сваког добра пуне вреће.Ти нам Христа објављујеш, Њега славиш и казујеш; Мили српски бадњаче, ти наш стари рођаче, Бадњаче, бадњаче, рођаче, рођаче.
Колко, колко варница, толко, толко срећица И толико оваца, и толико јањаца; Мили српски бадњаче, ти наш стари рођаче, Бадњаче, бадњаче, рођаче, рођаче. Христос нам се родио, у пећину спустио, Да свуд љубав посије и озебле огрије; Мили српски бадњаче, ти наш стари рођаче, Бадњаче, бадњаче, рођаче, рођаче".
Фамилијаран однос Срба с бадњаком расветлио је етнолог Веселин Чајкановић, који је у својим истраживањима утврдио да су божићни обичаји најбоље очували неуништиву основу народне религије - поштовање култа предака.
По њему, свечана бадња вечера је била посвећена утемељивачима породице и рода, чија је духовна храна на оном свету била радост због окупљања потомака бројних као искре бадњака. Посластице и суво воће које су деца с весељем тражила у слами разбацаној по поду подсећала су на то да ништа не рађа без корена и да плодове које једемо дугујемо прецима који из подземног света терају семе да клија и развије се у богат род.
Зато ни спаљивање светог храста бадњака усред зиме, доба кад природа привидно умире, није чин уништења, већ наговештај поновног рођења света који најављују душе светих предака које ујутро у лику положајника посећују дом и поздрављају потомке.
ДА ЛИ ЗНАТЕ ОДАКЛЕ ПОТИЧУ БОЈЕ НА СЕМАФОРУ? Ево како је све кренуло
Објављен ТАЧАН БРОЈ НЕРАДНИХ ДАНА у 2020. години: Запослени ће се обрадовати!
ВЕРНИЦИ, ВАРАЈУ ВАС: Ове "посне" намирнице су ЗАПРАВО МРСНЕ, добро ОБРАТИТЕ ПАЖЊУ
ОВО СУ ЈЕДИНИ БОЖИЋНИ ОБИЧАЈИ КОЈЕ БИ ТРЕБАЛО ИСПОШТОВАТИ: Остало је празноверје и помодарство! (ВИДЕО)
ХЕРОЈСКИ ПОДВИГ ЛЕКАРА У КРАГУЈЕВЦУ, СПАСИЛИ ЧЕТИРИ ЖИВОТА! Истог дана урадили трансплатације срца, јетре и два бубрега!