Бивши амбасадор САД: Добро је што је улога Србије препозната, али и Америка мора да уради једну ствар
Вилијам Монтгомери је прокоментарисао стратегију Атлантског савета САД која је презентована у Вашингтону,
Добар је знак то што је Атлантски савет САД препознао улогу Србије у региону и кораке које је ваша влада предузела ка помирењу, оценио је Вилијам Монтгомери, бивши амбасадор Америке у Србији. Међутим, неопходно је да САД промене политику коју су заступале према региону.
Прочитајте и:
Он је овако прокоментарисао стратегију Атлантског савета САД која је презентована у Вашингтону, а која подразумева историјско помирење Србије и САД, јаче присуство Америке у региону и стално америчко војно присуство у југоисточној Европи са седиштем у Бондстилу.
- Нисам сигуран шта "историјско помирење" значи у погледу односа између Србије и Америке. Од пада Милошевића имали смо позитивне односе. Добар је знак то што је Атлантски савет САД препознао улогу Србије у региону и кораке које је ваша Влада предузела ка помирењу. Главни проблем који се тиче нашег односа у последњих 17 година је тај што Америка, раме уз раме са ЕУ, није успела да разуме или прихвати да наша политика према Босни и Косову није уродила плодом и да су обе области остале у суштини безнадежни случајеви неспособни да функционишу самостално и без икаквих основа у економији. Политика САД према овом региону је била на аутопилоту последње две деценије. Као резултат тога, српску владу смо константно притискали да прихвати наше виђење о томе како ствари треба да функционишу. Надам се да би стратегија Атлантског савета САД могла да буде почетак преиспитивања наше политике - оценио је Монтгомери.
Сагласан је, како додаје, и с идејом да би Вашингтон требало да буде активнији у дијалогу између Београда и Приштине.
- Слажем се да Америка треба да буде укључена у дијалог између Београда и Приштине, имајући у виду то да ће Албанци заиста слушати само САД. Бринем се и да ћемо, ако нисмо спремни да будемо истински објективни и прагматични, само наставити да учвршћујемо бескомпромисну позицију Приштине - напомиње Монтгомери.
Осврћући се на стратегију Атлантског савета САД, министарка задужена за европске интеграције Јадранка Јоксимовић рекла је за "Блиц" да је призивање глобалних сила у дијалогу "одраз провинцијализма".
- Жао ми је што чујем да Атлантски савет мисли да су до сада САД и Србија биле у толико лошим односима да би требало да дође до историјског помирења. Боље да су се присетили да смо у ратовима бременитом 20. веку били савезници, и да је то добра историјска основа за још боље односе. САД су глобална сила, и наравно да њихова спољна политика утиче на све, па и на овај регион, и природно би било да САД са важним факторима у региону, а Србија има свој значај, раде на јачању веза. Што се тиче укључивања у дијалог Београда и Приштине, призивање великих глобалних сила, САД или Руске Федерације, одраз је провинцијализма и жеље да се око нас све врти. ЕУ је медијатор и тако треба да остане - сматра Јоксимовићева.