Bivši ambasador SAD: Dobro je što je uloga Srbije prepoznata, ali i Amerika mora da uradi jednu stvar
Vilijam Montgomeri je prokomentarisao strategiju Atlantskog saveta SAD koja je prezentovana u Vašingtonu,
Dobar je znak to što je Atlantski savet SAD prepoznao ulogu Srbije u regionu i korake koje je vaša vlada preduzela ka pomirenju, ocenio je Vilijam Montgomeri, bivši ambasador Amerike u Srbiji. Međutim, neophodno je da SAD promene politiku koju su zastupale prema regionu.
Pročitajte i:
On je ovako prokomentarisao strategiju Atlantskog saveta SAD koja je prezentovana u Vašingtonu, a koja podrazumeva istorijsko pomirenje Srbije i SAD, jače prisustvo Amerike u regionu i stalno američko vojno prisustvo u jugoistočnoj Evropi sa sedištem u Bondstilu.
- Nisam siguran šta "istorijsko pomirenje" znači u pogledu odnosa između Srbije i Amerike. Od pada Miloševića imali smo pozitivne odnose. Dobar je znak to što je Atlantski savet SAD prepoznao ulogu Srbije u regionu i korake koje je vaša Vlada preduzela ka pomirenju. Glavni problem koji se tiče našeg odnosa u poslednjih 17 godina je taj što Amerika, rame uz rame sa EU, nije uspela da razume ili prihvati da naša politika prema Bosni i Kosovu nije urodila plodom i da su obe oblasti ostale u suštini beznadežni slučajevi nesposobni da funkcionišu samostalno i bez ikakvih osnova u ekonomiji. Politika SAD prema ovom regionu je bila na autopilotu poslednje dve decenije. Kao rezultat toga, srpsku vladu smo konstantno pritiskali da prihvati naše viđenje o tome kako stvari treba da funkcionišu. Nadam se da bi strategija Atlantskog saveta SAD mogla da bude početak preispitivanja naše politike - ocenio je Montgomeri.
Saglasan je, kako dodaje, i s idejom da bi Vašington trebalo da bude aktivniji u dijalogu između Beograda i Prištine.
- Slažem se da Amerika treba da bude uključena u dijalog između Beograda i Prištine, imajući u vidu to da će Albanci zaista slušati samo SAD. Brinem se i da ćemo, ako nismo spremni da budemo istinski objektivni i pragmatični, samo nastaviti da učvršćujemo beskompromisnu poziciju Prištine - napominje Montgomeri.
Osvrćući se na strategiju Atlantskog saveta SAD, ministarka zadužena za evropske integracije Jadranka Joksimović rekla je za "Blic" da je prizivanje globalnih sila u dijalogu "odraz provincijalizma".
- Žao mi je što čujem da Atlantski savet misli da su do sada SAD i Srbija bile u toliko lošim odnosima da bi trebalo da dođe do istorijskog pomirenja. Bolje da su se prisetili da smo u ratovima bremenitom 20. veku bili saveznici, i da je to dobra istorijska osnova za još bolje odnose. SAD su globalna sila, i naravno da njihova spoljna politika utiče na sve, pa i na ovaj region, i prirodno bi bilo da SAD sa važnim faktorima u regionu, a Srbija ima svoj značaj, rade na jačanju veza. Što se tiče uključivanja u dijalog Beograda i Prištine, prizivanje velikih globalnih sila, SAD ili Ruske Federacije, odraz je provincijalizma i želje da se oko nas sve vrti. EU je medijator i tako treba da ostane - smatra Joksimovićeva.