Лепоте Бачке Паланке: Ко дође једном, сигурно ће се поново вратити (ФОТО)
Рај за душу и тело...
На око 130км од Београда налази се град за који многи не знају колике лепоте заправо крије. Бачка Паланка.
У општини Бачка Паланка живи 60966 становника (статистички подаци по попису из 2002 године, а у самом граду скоро тридесет хиљада. Ипак, рачуна се и да је у региону општине свој дом нашло и око петнаест хиљада људи који су избегли из ратом захваћених подручја бивше Југославије.
Уколико некада пожелите да се упутите у овај дивни град, ево шта никако не би смели да пропустите:
Прочитајте и:
Језеро Тиквара
Титулу најатрактивнијег језера на подручју општине Бачка Паланка дефинитивно носи језеро "Тиквара". Оно се налази између Бачке Паланке на северу и Дунава на југу.
Од градског језгра одваја је неколико стотина метара широка ниска мочварна површина, док је од Дунава раздваја уска превлака, широка око 100 м.
Карађорђево
Ко год се задеси на општини Бачка Паланка не сме да пропусти да обиђе ергелу Карађорђево. Овај прави бисер је основан 1880. године, када је започет узгој коња на овим просторима за потребе тадашње ергеле Мезехеђеш.
На егрели постоји и Музеј отворен 1983.године. У њему се налазе пехари која су освојила грла у протеклих неколико деценија. Најзначајнији експонати су саонице и кочије из Титовог периода, фотографије на којима су наступи грла галопера и препонаша, као и фотографија на којој је забележена посета британске краљице Елизабете Карађорђеву, матична књига грла с почетка прошлог века као и књига утисака, предпоставља се и најстарија у нашој земљи,отворена 1924.година.
Специјални резерват природе "Багремара"
Још један бисер Бачке Паланке јесте и резерват "Багремара". Он се налази у Војводини, у западној Бачкој, северно од насеља Бачка Паланка. Само станиште је смештено са десне стране пута Бачка Паланка – Оџаци.
Скоро 100 одсто површине прекривено је шумом, а "Багремара" данас представља културу багрема са врло мало храста лужњака и црног ораха.
Богата флора није једино што краси овај резерват, већ и добра фауна, а нарочито ретки инсекти.
Дворац Дунђерски
На самом улазу у Челарево, на пространој равници, налази се један од двораца некада надалеко чувене породице Дунђерски. Дворац, који територијално припада општини Бачка Паланка, је највећа знаменитост места после Другог светског рата.
До 1946. Године био је у власништву породице Дунђерски, а онда им је одузет, а породица по попису одузете имовине није тражила повраћај овог дворца.
Рестауриран је 2000. и 2003. године, намештај дворца и фасада саме зграде. 1970. стављен под заштиту као споменик културе од изузетног значаја.
Музеј "Сремска кућа"
У близини Бачке Паланке, у Нештину, налази се и сеоска кућа у којој је живела српска породица у 18. веку.
Сремска кућа се води као споменик културе од изузетног значаја за Републику Србију зато што се у њој веродостојно може видети како су живели војвођански Срби у 18. веку. Грађена је у такозваном бондрук систему са дрвеним стубовима од храстовине. Облепљена је блатом, а покривена трском, док је квалитет градње и те како очигледан.