Поводом Олгиног убиства огласио се директор полиције: Испричао је детаље до сада непознате јавности
Откривено шта је све претходило злочину који је шокирао Србију
Појачане патроле уз центре за социјални рад и контрола породица у којима је вец било насиља, мере су које полиција већ примењује после злочина који су се догодили испред тих центара, изјавио је директор полиције Владимир Ребић.
Активности на највишем нивоу: Министарство за рад унапређује мере заштите од насиља у породици!
Он је објаснио да је појачано присуство полиције у близини центара за социјални рад, како би у случају инцидентне ситуације могла брже да реагује.
Такође, начелници су обавезани да ступе у контакт са директорима центара за социјални рад како би добили информације о будућим сусретима супружника за које постоји сазнање да је у претходном приоду било насиља између њих, како би полицајци заиста били у том тренутку у просторијама центара.
- Директори ће достављати информације о терминима када тај неко ко је у претходном периоду насилно решавао односе са својим партнером, обавештавати полицију и полицајци ће бити присутни у близни. Не могу наравно бити присутни у току разговора, али биће у близини како би могли да реагују - објаснио је Ребић.
Говорећи о случају убиства испред Центра за социјални рад на Новом Београду, Ребић је рекао да није било пропуста полиције.
Он је објаснио да је покојна Олга, коју је муж убио пре десет дана испред Центра за социјални рад, након што је он изашао из затвора у првој половини године, још два пута пријављивала инцидентне ситуације.
- Први пут у априлу је добровољно пустила бившег мужа да уђе у стан ради договора у вези са виђањем са децом. Он је тада викао на њу и децу и Олга је то пријавила. Полиција је обавестила надлежно Тужилаштво, који се изјаснио да нема елемената кривичног дела - рекао је Ребић.
Такође, Олга га је поново пријавила у мају, да ју је пресрео возилом и руком јој показао да ће је лиштити зивота уколико не потпише одговарајућу документацију у вези са виђањем деце.
- Она је опет пријавила, полиција је обавила разговор, у којем је он то негирао. То је достављено тужилаштву и на томе се завршило. У конкретном случају полиција није имала пропуст - рекао је Ребић и додао да се ради и анализа случаја убиства у Раковици, те да о томе још увек не може да говори.
Истина заиста боли! Синовима Ловрића признали да мама више није жива: Ево како су дечаци реаговали
Он је подсетио да су новим Законом о спречавању насиља у породици који се примењује од 1. јуна нови предвиђене две привемене мере - удаљење насилника из стана и привремена мера забране контакнта односно приласка жртви.
Ребић каже да је до сада у 881 случају донета мера удаљења из стана, и нешто више од 1.500 мера забране контакта.
- Тиме смо, на неки начин, у готово 2.500 случајева спречили даље ескалирање сукоба између партнера - рекао је Ребић.
Полицијски службеник може одретити хитну меру у трајању од 48 сати, а суд, на предлог тужилаштва да је продужи за још 30 дана.