"ЗМИЈА" БИ ДА СЕ ИЗМИГОЉИ ИЗ ПРИТВОРА: Тачи ради све како би се докопао слободе, смислио је нови план
Тачи се у притвору налази од 5. новембра 2020. године
Председница Специјализованих већа Косова са седиштем у Хагу Екатерина Трендафилова одредила је састав већа које ће одлучивати о жалби одбране бившег косовског председника Хашима Тачија на одлуку о продужењу притвора.
КУРТИ ПОНИЖАВА ЕВРОПУ, А ОНИ МУ И ДАЉЕ ГЛЕДАЈУ КРОЗ ПРСТЕ! Пресудом Тодосијевићу Приштина прекршила Бриселски споразум
ПОДМУКЛИ ПЛАН ПРИШТИНСКИХ ВЛАСТИ! Лажна држава све време тајно лобира за независност - нова признања могућа на јесен?
"Цела Србија је уз Ивана Тодосијевића" Директор Канцеларије за КиМ огорчен поступком Приштине
О Тачијевој жалби одлучиваће трочлано судско веће које чије судије Мајкл Пикард, Емилио Гати и Нина Јергенсен.
Трендафилова је 24. августа одбацила захтев одбране Тачија за њено изузеће у одлучивању о саставу Апелационог већа.
Тачијеви браниоци поднели су овај захтев 16. августа, истог дана када и жалбу на решење о притвору, јер сумњају у њену пристрасност.
Тражили су да потпредседник суда одлучи о саставу судског већа уместо Трендафилове.
Трендафилова у својој одлуци указује да председник суда не подлеже изузећу у вршењу своје судијско-административне функције, те да задржава надлежност да настави да обавља своје функције у складу са правним оквиром тог суда.
Тачи, Кадри Весељи, Јакуп Краснићи и Реџеп Сељими ухапшени су 5. новембра 2020. године, када су пребачени у пртивор у Хагу, где се и даље налазе.
Сва четворица ових некадашњих шефова ОВК су оптужени за низ ратних злочина и злочина против човечности и терете се за злочине широм 40 места за у којима су људи неосновано лишавани слободе, мучени и убијани, за које им прети казна доживотног затвора.
У оптужници се наводи да су кривична дела која им се стављају на терет извршена у периоду најкасније од марта 1998. до септембра 1999. на више места на Косову, као и у Кукешу и Чахану, у северној Албанији.
Према наводима оптужнице, та дела су извршили припадници ОВК против стотина цивила и лица која нису били активни учесници у непријатељствима. Жртве су махом били Срби, али и Албанци нелојални ОВК.
У оптужници се наводи да Тачи, Весељи, Сељими и Краснићи сносе индивидуалну кривичну одговорност, према разлицитим облицима кривичне одговорности, за кривична дела извршена у контексту немеђународног оружаног сукоба на Косову, која су била део раширеног и систематског напада на особе за које се сумњало да су били против ОВК.