МОДЕРНИЗАЦИЈА ВОЈСКЕ НА СВЕТСКОМ НИВОУ: Ево које оружје може Србија да купи од Израела (ВИДЕО)
Као војно неутрални, морамо да направимо чвршћу спољнополитичку везу са многим земљама, а најбоље је од те земље купити наоружање.
Србија има довољно новца да купи наоружање од Израела, а гледано из угла спољне политике, важно је да та набавка буде вредна. На менију који нуди Израел Србија ће сигурно пронаћи нешто што јој треба, каже војни аналитичар Александар Радић и посебно издваја ракетни систем Спајк.
СРБИЈА КУПУЈЕ ОРУЖЈЕ ОД ИЗРАЕЛА! Стиже нам ВЕЛИКА ПОШИЉКА, Вучић из Америке најавио НОВО ПОЈАЧАЊЕ
НОВЕ РАКЕТЕ ЗА СРПСКЕ ХЕЛИКОПТЕРЕ: Совјетски "ветерани" из Авганистана постају ВИСОКОПРЕЦИЗНЕ УБИЦЕ
ЈОШ ЈЕДАН "ПАНЦИР С1Е" СТИГАО У СРБИЈУ! Трећи део испоруке допремљен у Батајницу
Србија намерава да купи оружје од Израела, изјавио је Александар Вучић у интервјуу "Џерузалем посту". Председник Србије је током учешћа на конференцији Америчко-израелског савета за јавне послове у Вашингтону истакао да неће бити реч о малој испоруци оружја.
На питање о каквом наоружању би могло да се ради војни аналитичар Александар Радић каже да пре свега треба рећи да је у спољној политици коју Србија води набавка наоружања и војне опреме заправо средство за долазак до референци. Као војно неутрални, морамо да направимо чвршћу спољнополитичку везу са многим земљама, а најбоље је од те земље купити наоружање, каже Радић и додаје да је поред набавки из Русије, последњих година актуелна и куповина Ербасових хеликоптера за војску и полицију, али да се Србија на томе није и неће зауставити.
- Купљено је и белгијско оружје, аутоматске пушке и пушкомитраљези, потписани су уговори са Кином за беспилотне летелице и трансфер технологије за беспилотне летелице српске производње. Са француском индустријом договорена је сарадња у модернизацији српских борбених система, купљене су противавионске ракете - подсећа Радић.
Он истиче да Србија има новац за куповину наоружања из Израела. Према његовим речима, у наредне три године на располагању за набавку наоружања и војне опреме и модернизацију је више од 530 милиона евра буџетских средстава. С тим што постоји могућност да се ребалансом буџета обезбеде додатна средства. То је озбиљан новац за Србију, али и у односу на регионална издвајања - каже он.
Када погледамо листу онога што Израел прави и онога што би Србији требало, Радић сматра да би вероватно најбоље било купити противоклопни ракетни систем Спајк. Реч је о средству које користе бројне земље, а многе га управо траже. Радић објашњава зашто:
- Ефикасно је, постоји у више модела са високим нивоом унификације и заједничких делова, од преносног против окопног средства, до оног које се налази на оклопном возилу. Могуће је замислити да се користи на Лазару 3. Израел нуди и средства за електронско извиђање и противелектронска дејства, ту имају традиционално снажне референце. Наше обавештајно – безбедносне службе су од њих куповале специфична средства, а то би привукло и пажњу јавности, јер је реч о средствима која омогућавају прислушкивање комуникација - објашњава он.
У трећу категорију средстава које би Србија могла да купи могу да се ставе осматрачки радари. Средства ПВО су озбиљан извозни артикл Израела, али с обзиром да је управо купљен систем Панцир С1, а било је најава сличног аранжмана са Кином, Радић каже да ћемо видети да ли и на том пољу постоји нека амбиција наше државе.
- Израелци традиционално добро продају и беспилотне летелице. Тренутно је активан уговор са Кинезима, очекује се долазак тих летелица, тако да, можда то сада није приоритет, али у овом тренутку једина летелица коју користи Србија је Орбитер 2, кратког домета, европске је производње. За Израел је специфична и модернизација напружања и војне опреме. Они су увек правили за друге земље пакете за модернизацију авиона, хеликоптера, тенкова, борбених возила пешадије. У тој области у Србији се много ради - каже Радић.
Он додаје да би водећи задатак у евентуалном пројектовању модернизације имао Војно технички институт, али да не треба заборавити да он мора да тражи ослонац у страној технолгији, јер домаћа ове врсте не постоји.
- Ако уговоре који се потписују гледамо из угла спољне политике, онда је важно то што је председник рекао - да те набавке вредносно буду релевантне, мање је важно која ће средства бити купљена, на менију који нуде Израелци, Србија ће сигурно пронаћи нешто што јој треба - закључује Александар Радић.
Ова земља жели да обучава ВОЈСКУ ПО СРПСКОМ МОДЕЛУ: Наши официри за пример свуда у свету!
РУСИ НАМ ИСПОРУЧУЈУ С-400?! Олег Маркејев открива - сарадња БРАТСКИХ ЗЕМАЉА се уздиже на НОВИ НИВО
РАМЕ УЗ РАМЕ СА НАЈБОЉИМА: Српске КОБРЕ на заједничкој вежби са америчким колегама (ВИДЕО)
НАТО се огласио о српском "панциру", споменули и САНКЦИЈЕ!