Стручњаци упозоравају: Доња Јабланица пред новом природном катастрофом?
Стручна анализа упозорава на могућност нове природне катастрофе у Доњој Јабланици, према резултатима истраживања, постоји значајан ризик од клизишта и поплава.
Директор Федералног завода за геологију Ведад Демир тврди да је прелиминарни извјештај о инжињерско-геолошким истраживањима на подручјима разорних поплава и одрона предат надлежним институцијама и локалним заједницама.
Мештани Доње Јабланице су у неколико наврата протестима исказивали незадовољство због изостанка адекватне реакције надлежних, а Демир је истакао да извештај обухвата и краткорочну и дугорочну процену сигурности подручја Доње Јабланице.
- Закључили смо да последњи догађај дебритног тока краткорочно није повећао укупни ризик, али да он и даље постоји. Документовали смо да су слични догађаји део природних процеса, који су се кроз више епизода догађали у геолошкој историји и вероватно ће се поново догађати у будућности, иако њихова тачна учесталост и интензитет не могу бити прецизирани - рекао је Демир.
Такође, како наводи, људске активности попут климатских промена, изазивања пожара и деловања у зонама дебритних токова могу додатно утицати на повратни период и интензитет ових догађаја, чинећи их чешћим или озбиљнијим.
- Разумљиво је да становници Доње Јабланице више не желе живети с овим ризиком. Једини начин да се ризик смањи на прихватљив ниво јесте имплементација одговарајућих мера активне и пасивне заштите, које смо детаљно образложили у извештају. Ове мере укључују стратешко планирање, техничке интервенције и дугорочне активности за сигурнији живот на овом подручју - рекао је Демир.
Подвлачи да се хитне санационе мере подузимају када постоји непосредна претња људима или инфраструктури, као што су реактивација геохазарда, обнова кључне инфраструктуре, превенција додатних оштећења или обезбеђивање минималне функционалности.
- У случају Доње Јабланице, тренутно не постоји краткорочна претња од новог дебритног тока за насеље, што омогућава да се проблем решава системски, уз поштивање законских норми и стручних процедура. То, наравно, не искључује потребу за санацијом оштећене инфраструктуре и објеката, што је кључни корак за нормализацију живота у погођеном подручју. Овај приступ је детаљно појашњен у извештају Завода, заједно с препорукама за дугорочне мере заштите и смањење ризика - истакао је.
Демир указује на то да је реч, као што се види из назива документа, о прелиминарном извештају, а не о елаборату о изведеним инжињерско-геолошким и геотехничким истраживањима и испитивањима терена.
- Наш прелиминарни извјештај пружа детаљан опис догађаја, од места иницијације на врховима падина слива Доње Јабланице, преко развоја дебритног тока и његовог кретања природним геоморфолошким формама, до догађања у зони каменолома, проксималној и дисталној депозиционој зони. На основу тих података израђена је и симулација догађаја, која представља вриједну основу за даљње активности, укључујући планирање и пројектовање заштитних мера - казао је Демир, преноси Avaz.ba.