Деца ЗАРОБЉЕНА У СИРИЈИ: 2500 малишана већ прошло ВОЈНУ ОБУКУ ИСЛАМСКЕ ДРЖАВЕ?
Препреке за повратак деце у њихове земље порекла између осталог су проблеми са идентификацијом, као и опасност да су деца, поготово дечаци, већ били изложени психолошкој индоктринацији
Организација "Спасимо децу" саопштила је данас да се више од 2.500 деце, чије су мајке из 30 земаља, налази у три кампа у Сирији.
СЕНЗАЦИОНАЛНИ САЈАМСКИ ПОПУСТИ САМО У TRAVELLAND-U УЗ УРАЧУНАТО ОСИГУРАЊЕ ОД ОТКАЗА ПУТОВАЊА!
У питању су углавном деца чије су мајке стране држављанке које су се прикључиле екстремистичкој Исламској држави, али су због тога зажалиле и желе да се врате у своје домовине, укључујући Британију, САД и Француску, да би могле да подижу своју децу у миру. Тачан број деце остаје непознат.
Према извештају Међународног центра за студије радикализације (ИСЦР) из 2018. године, барем 3.704 деце су родитељи или старатељи довели на територију Исламске државе, међу њима 460 из Француске, 350 из Русије и скоро 400 из Марока. За неколико стотина је познато да су се вратили у земље порекла, а велики број је највероватније изгубио живот на простору који је држала Исламска држава.
ИСЦР је у јулу потврдила да су 730 деце родиле жене из 19 земаља, али други неверификовани извештаји тврде да је прави број ближи 5.000. Не зна се поуздано ни где се та деца сада налазе, али се претпоставља да су расута између Сирије и Ирака.
Мали број деце је за сада враћен у отаџбину другим члановима породице: у Русију се вратило 100 деце, а овог месеца се планира повратак још њих 40. Белгија, као и многе друге земље, саопштила је да ће радо преузети децу - али не и њихове родитеље, иако ИСЦР апелује на то да се мајке и деца не раздвајају.
Препреке за повратак деце у њихове земље порекла између осталог су проблеми са идентификацијом, као и опасност да су деца, поготово дечаци, већ били изложени психолошкој индоктринацији и интензивној војној и борбеној обуци Исламске државе, изјавила је Ђина Вејл, коауторка истраживања које је спровела ИСЦР.
150 терориста ИС испоручена Ираку, али сви се питају да ли су на "СИГУРНОМ МЕСТУ"?!
Она је упозорила да би на дуже стазе било опасније оставити децу у комповима него вратити их кући.
- Без тога постоји велики ризик од наставка или чак погоршања круга насиља џихадиста, радикализма и нестабилности за будуће генерације - рекла је Вејл.
Дешавања у Сирији, Ираку и Јемену можете пратити ОВДЕ.