ТАЈНИ ПРЕГОВОРИ СКОРО СПАСИЛИ МОАМЕРА ГАДАФИЈА: Норвешки дипломата открио важне детаље о првим данима рата
Либија је данас још увек нестабилна држава у којој влада хаос
Нови извештај британског листа "The Индепендент" открио је садржај тајних преговора који су покојном либијском лидеру Моамеру Гадафију могли спасити живот од судбине коју је доживео и избећи хаос који је уследио.
Специјалиста педијатрије упозорава: Ако деци дајете АНТИБИОТИКЕ ово МОРАТЕ ДА ЗНАТЕ!
ДЕЦЕНИЈА ОД ПОЧЕТКА АГРЕСИЈЕ НА ЛИБИЈУ: Дан када је операција "Одисејева зора" започела крвопролиће и уништење
САУДИЈЦИ УПАЛИ У МИШОЛОВКУ: Хути их пустили дубље, а онда распалили из све снаге, разбили су их (ВИДЕО)
Британски лист наводи да су преговори из 2011. године могли да приближе свет мирном решавању либијске кризе, напомињући да су се две стране у преговорима, и влада и опозиција, сложиле око предлога којим се предвиђа да се Гадафи, који је владао Либијом 42 године, одрекне власти и напусти политику, под условом да се институције наставе.
Новине су известиле да су преговори пропали, што је на крају довело до Гадафијевог хватања и погубљења од стране побуњеничких бораца у близини обалног града Сирта.
Бивши норвешки министар спољних послова Јонас Сторе, који је посредовао у преговорима, оптужио је Француску и Британију да су се противиле преговарачком решењу и рекао је да је "осећао да начин размишљања у Лондону и Паризу није имао простора за стварно размишљање о дипломатској опцији".
- Да ли су Француска и Британија биле вољне да погледају нешто изван војних решења? Жири још увек није изашао - рекао је он за "The Индепендент."
- Да је у међународној заједници постојала спремност да се тим путем крене с одређеним ауторитетом и преданошћу, верујем да би могло бити простора за постизање мање драматичног исхода и избегавање пропасти либијске државе - наставио је он.
Сторе, који је сада лидер опозиционе Лабуристичке странке у Норвешкој, у интервјуу за новине наговестио је да је тадашња америчка државна секретарка Хилари Клинтон била жељна преговора, али Француска и Британија нису биле заинтересоване.
- Да је постојала воља да се то учини могла је да се створи нека врста прекида ватре у војној кампањи која би дипломатама омогућила решавање проблема - рекао је Сторе.
- Али војна операција је већ трајала осам недеља, динамика на терену се мењала и искрено говорећи, воље за окупљањем иза таквог процеса није било - нагласио је он.
Сторе је додао да су двојица високих норвешких званичника била у председничкој палати у Триполију са Саиф ал-Исламом када је у Њујорку издата резолуција Уједињених нација и да је било неопходно да пожуре и напусте Либију преко границе са Тунисом, јер је то био датум првог НАТО удара на Либију.
Вести из Сирије, Ирака, Јемена и Либије можете прочитати ОВДЕ.