Трамп шаље маринце у Сирију, а ИС "оштри" мачеве и камере
Северна Сирија је блато, а Трамп је без размишљања ускочио…
Одлука Доналда Трампа да пошаље неколико стотина америчких маринаца у северну Сирију прошла је готово незапажено. Ови релативно неискусни војници биће послати у сред отровног, више-фронталног ратишта у којем се већ неколико година крваре прекаљени курдски милитанти, сиријска армија, опозиционе снаге али и руске, иранске и турске армије.
Трампова администрација истиче да је циљ да се Исламска држава (ИС) победи заузимањем терористичког штаба у Раки. Ова операција треба да буде комплементарна оној у Ираку, где америчке снаге помажу ирачке снаге у нападу на Мосул.
Овај руски ТЕНК је у Сирији прошао кроз СИТО и РЕШЕТО! (ФОТО)
Међутим, Трампова идеја да џихадисти и њихова идеологија могу да се поразе силом је будаласта и наивна. Још више је и веровање, према многобројним америчким стручњацима, да званични Вашингтон сме да се фокусира само на ИС игноришући веће питање будућности Сирије. Након само пар хаотичних недеље, Трамп је успео да анулирао Обамину опрезну политику у Сирији. За разлику од Ирака, где има пријатељску владу, у Сирији га чека отпор владе Башара ал Асада чије свргавање Американци и даље званично траже.
На помолу РАТ између Ирана и Израела?! Бојно ПОЉЕ је већ ОДАБРАНО?!
Амерички маринци и специјалне снаге, које ће бројати скоро 1000 људи, биће подложне нападима знатно већих група које су навикнуте на терен и борбу на сиријском ратишту. Шта ће се десити ако амерички маринац падне у шака џихадистима ИС не мора ни да се замишља. ИС увелико "оштри" камере и мачеве за такву прилику. Са друге стране, на Турску се не могу претерано осланити, док Русија и Иран немају интереса да деле терен и утицај у Сирији са Вашингтоном.
Дугорочно, кључна борба биће око политичке контроле и интегритета северне Сирије (а тиме и Ирака), а не судбина Исламске државе. Сви кључни играчи у Сирији имају супротне инересе - да поменемо само Асада, Курде и Турке. Шта год да Трамп мислио о новим односима са Москвом, Русија – једина права сила на терену и на небу у Сирији - му неће помоћи.
Турски премијер ЗАДОВОЉАН операцијама војске у Сирији!
Губитак Турске, важног НАТО савезника у региону, посебно боли. Упркос изузетно напетим односима у једном тренутку између Русије и Турске, две земље заједно са Ираном данас су партнери у Сирији. Тако ће и бити докле год Вашингтон подржава Курде, а за сада нема ни назнаке да ће се тај став променити.
На дипломатском фронту, Турска такође подржава руско-ирански "мировни план" за Сирију, коју заобилази САД и Европу
Интервенција Доналда Трампа у Сирији је преиспуњена ризиком. То је велика промена досадашње америчке политике. Потенцијал за војну ескалацију, ако и када америчке трупе буду у невољи, је очигледан, велик и забрињавајући.
Северна Сирија је блато, а Трамп је без размишљана ускочио...
Остале вести из Сирије и Ирака погледајте ОВДЕ.